Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ζιελόνα Γκόρα – Παναθηναϊκός 71-68

Ζιελόνα Γκόρα – Παναθηναϊκός 71-68

fotsis ponitka pao zalgiris

fotsis-ponitka-pao-zalgiris

Σκούρα τα πράγματα…
Τη δεύτερη σερί ήττα του στη φετινή Ευρωλίγκα γνώρισε ο Παναθηναϊκός, ο οποίος ηττήθηκε στην Πολωνία από τη Ζιελόνα Γκόρα με 71-68. Η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς εμφανίστηκε κατώτερη των περιστάσεων σε ακόμα ένα εκτός έδρας ευρωπαίκό παιχνίδι και πλέον έχει ρεκόρ 1-3.

Οι “πράσινοι” βρίσκονται με την πλάτη στον τοίχο και πρέπει να πάρουν άμεσα νίκες, προκειμένου να μη χάσουν το τρένο της πρόκρισης. Η επόμενη αναμέτρηση με τη Ζαλγκίρις Κάουνας μοιάζει με τελικό για το “τριφύλλι”, το οποίο απογοητεύει με τις εκτός έδρας εμφανίσεις του.

Κορυφαίος για τους Πολωνούς ήταν ο Πόνιτκα με 13 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Φελντέιν με 15 πόντους και ο Καλάθης με 8 πόντους, 7 ριμπάουντ και 7 ασίστ.

Το έργο του Παναθηναϊκού φάνηκε πως θα είναι εξαιρετικά δύσκολο στην Πολωνία από τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού. Η Ζιελόνα Γκόρα ήταν αποφασισμένη να “σπάσει” το ρόδι και να πανηγυρίσει την πρώτη της νίκη στη διοργάνωση, γι’ αυτό και μπήκε φουριόζα στο παρκέ.

Προηγήθηκε με 7-2 στο 2′ και όταν ο Παναθηναϊκός κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ με 14-13 στο 8′, εκείνη απάντησε με επιμέρους σκορ 6-1, ολοκληρώνοντας το πρώτο δεκάλεπτο, έχοντας προβάδισμα 4 πόντων (19-15).

Στη δεύτερη περίοδο, οι Πολωνοί ξεκίνησαν ακόμα πιο δυνατά, εκτελώντας το “τριφύλλι” τόσο από την περίφερεια, όσο και από το ζωγραφιστό. Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με διψήφιες διαφορές (29-18 στο 13′, 34-22 στο 15′), με τους παίκτες του Παναθηναϊκού να μοιάζουν “υπνωτισμένοι” και να έχουν πολύ αργές αντιδράσεις. Ο Πάβλοβιτς κράτησε όρθιους τους “πράσινους” στο τέλος του ημιχρόνου, ρίχνοντας τη διαφορά στους 7 πόντους (40-33) με συνεχόμενους προσωπικούς πόντους.

Η εικόνα του Παναθηναϊκού ήταν ιδιαίτερα κακή στο πρώτο μέρος. Έχοντας 2/11 τρίποντα, 7 λάθη, 6 χαμένα ριμπάουντ και πολλά κενά στην άμυνα, η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς δεν μπορούσε να δικαιούται κάτι παραπάνω στο πρώτο μέρος.

Η είκονα του Παναθηναϊκού δεν άλλαξε ιδιαίτερα στο τρίτο δεκάλεπτο. Οι “πράσινοι” προσπάθησαν να “ψαλιδίσουν” περισσότερο τη διαφορά, κατάφεραν να πλησιάζουν στους 4 πόντους (47-43) στο 26′, αλλά οι Πολωνοί “χτυπούσαν” όλες τις αδυναμίες του “τριφυλλιού” στην άμυνα, οι οποίες ήταν πολλές. Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν και πάλι με διψήφια διαφορά (57-46) στο 29′, με το τρίτο δεκάλεπτο να βρίσκει τον Παναθηναϊκό πίσω στο σκορ με 8 πόντους (57-49).

Στο καθοριστικό τέταρτο δεκάλεπτο, οι παίκτες του Τζόρτζεβιτς αποφάσισαν να παίξουν άμυνα και σε συνδυασμό με την αστοχία των Πολωνών από την περιφέρεια, κατάφεραν να πλησιάσουν σε απόσταση τριπόντου (59-56 στο 35′). Σ’ εκείνο το χρονικό σημείο καταλυτική ήταν η παρουσία του Όγκνιεν Κούζμιτς, ο οποίος έδωσε πάρα πολλές λύσεις σε άμυνα και επίθεση.

Ο Σέρβος σέντερ ήταν “κέρβερος” κάτω από τα καλάθια και ο Παναθηναϊκός κατάφερε να πλησιάσει στον πόντο (61-60) στο 37′ και να φέρει το παιχνίδι στα ίσια (63-63) στο 38′, με τον Φελντέιν να βρίσκει τον τρόπο να “τρυπάει” την άμυνα των Πολωνών.

Η απάντηση της Ζιελόνα Γκόρα ήταν άμεση. Με σερί 5-0, ξέφυγε με 68-63 1,5 λεπτό πριν το τέλος του αγώνα, βάζοντας εκ νέου δύσκολα στο “τριφύλλι”. Ο Καλάθης μείωσε σε 68-65, με τον Μπορόβνιακ να κάνει το 69-65 με 1/2 βολές.

Σε εκείνο το σημείο ήταν η ώρα του Δημήτρη Διαμαντίδη να βγει μπροστά και να πάρει για ακόμα μία φορά την ομάδα στις πλάτες του. Με τρίποντη “βόμβα”, έκανε το 69-68 27” πριν το φινάλε, αλλά ο Φώτσης έχασε το κρίσιμο αμυντικό ριμπάουντ στην επόμενη φάση, κάνοντας φάουλ στον Τζούρισιτς, ο οποίος έκανε το 71-68 με 2/2 βολές και ενώ απέμεναν 9” δευτερόλεπτα για τη λήξη του αγώνα.

Ο Διαμαντίδης και ο Πάβλοβιτς αστόχησαν στην τελευταία επίθεση και η Ζιελόνα Γκόρα πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στη διοργάνωση.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 40-33, 57-49, 71-68.
ΖΙΕΛΟΝΑ ΓΚΟΡΑ: Μποστ 6, Ρέινοντς 7 (1), Σζέβτσικ 8 (2), Μολντοβεάνου 3 (1), Πόνιτκα 13 (1), Γκρουζέβσκι, Χρίτσανιουκ 2, Ζαμοΐσκι 8 (2), Μπορόβνιακ 12, Τζούρισιτς 5, Κόσζαρεκ 7 (1).
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Πάβλοβιτς 11 (0/7 τρίποντα), Χαραλαμπόπουλος, Γιάνκοβιτς 9, Φώτσης 4 (1), Ραντούλιτσα 8, Φελντέιν 15 (2), Διαμαντίδης 3 (1), Καλάθης 8 (1), Κούζμιτς 10.

Οι αθλητικές μεταδόσεις της ημέρας (28/3)

Τα φώτα στο Βελιγράδι και τον Ολυμπιακό «Πλούσιο» είναι το σημερινό τηλεοπτικό πρόγραμμα (…