Κεντρική Basket League Αγώνες Ρέθυμνο – Τρίκαλα 83-79

Ρέθυμνο – Τρίκαλα 83-79

191838

kloof-rethymno“Νίκη ανάσας”
Σε ένα παιχνίδι δίχως αύριο για την ομάδα του Ρεθύμνου κόντρα σε μια μαχητικότατη ομάδα όπως τα Τρίκαλα, είχε πολλές εντάσεις, δυνατά μαρκαρίσματα ψυχή και θέληση. Στο τέλος όμως οι “βασιλιάδες” πήραν την νίκη ανάσας κόντρα στα Τρίκαλα και αισιοδοξούν για την συνέχεια…

Η ομάδα των Τρικάλων ξεκίνησε δυναμικά το παιχνίδι της και προηγήθηκε (4-9) στα πρώτα 3΄ του αγώνα. Οι Κρητικοί όμως κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσα 6:09΄πριν την λήξη του α΄ δεκαλέπτου με τον Στόουν να ευστοχεί σε τρίποντο και να κάνει το παιχνίδι 9-10. Ενώ οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ 2΄ πριν το τέλος της πρώτης περιόδου τα Τρίκαλα πήραν διαφορά 7 πόντων (17-24) με τρίποντο του Ρόμπινσον. Ο Σάφτενααρ από πλευράς Ρεθύμνου με κάρφωμα μείωσε τη διαφορά και έκανε το 19-25 για την α΄περίοδο.

Στην β ΄περίοδο ο Θανάσης Σκουρτόπουλος πέρασε στο παιχνίδι για πρώτη φορά το νέο απόκτημα της ομάδας του Ρεθύμνου, Ντάριους Κάρτερ, ο οποίος έδωσε ενέργεια και δυναμικότητα στην ομάδα και κατάφεραν να μειώσουν οι γηπεδούχοι σε 25-27, 7:46΄πρίν τη λήξη του α΄ ημιχρόνου. Ο Κλουφ με καλάθι 3 πόντων φέρνει για πρώτη φορά τους “Βασιλιάδες” μπροστά με 28-27. Οι παίχτες του Φλεβαράκη όμως απάντησαν άμεσα με 2/2 εύστοχες βολές Ρόμπινσον.

Ο Στόουν όμως με δεύτερο τρίποντο στον αγώνα ξανά έφερε την ομάδα σε θέση οδηγού και έκανε το σκορ 31-29.Ενώ οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν και πήραν το προβάδισμα εκ νέου ο Κλουφ έφυγε στον αιφνιδιασμό και ο Τσιάρας έκανε αντιαθλητικό φαουλ και το σκορ έγινε 33-34. Η αντίδραση όμως ήρθε γρήγορα από τα Τρίκαλα που με ασφυκτική πίεση έτρεξαν ένα σερί 0-5 και έκαναν το σκορ 34-39. Στα 1:11΄ πριν το τέλος του ά ημιχρόνου ο Γιαννόπουλος με 2/2 βολές έκανε το 38-39. Ο Σόκο με το επιθετικό του ριμπαόυντ έβαλε τη μπάλα στο καλάθι του Ρεθύμνου και έκανε το 38-41.

Ο Μάριος Ματαλων με καλάθι και φαουλ στα τελευταία δευτερόλεπτα έκανε το 41-42 που ήταν και το σκορ του α΄ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη τα Τρίκαλα είχαν το ρυθμό και με καλάθι και φαουλ του Τιγκ έκαναν το 47-51 7:00΄ πριν το τέλος της γ΄ περιόδου. Όμως ο Χάρης Γιαννόπουλος με 7 συνεχόμενους δικούς του πόντους έκανε το 54-53 στο 26΄ λεπτό της αναμέτρησης. Στα τελευταία 3:00΄της περιόδου το προβάδισμα στο σκορ άλλαζε χέρια συνεχώς με το Ρέθυμνο όμως να ξαναπαίρνει μια διαφορά 5 πόντων 1:00΄πριν την λήξη της γ΄ περιόδου με σκορ 62-57 και να ολοκληρώνει το δεκάλεπτο με εύστοχο σουτ εντός πεδίας από τον Χάρη Γιαννόπουλο και να κάνει το 64-57 που ήταν το σκορ της γ΄περίοδου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μπήκαν με ψυχολογία και με τρίποντο του Γιαννόπουλου έκαναν το 67-60. Η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου στις αρχές της δ΄περιόδου μένει χωρίς τον Κάρτερ, καθώς φορτώθηκε με 4 φάουλ και ο Καλλές με 2/2 βολές μείωσε για την ομάδα του Φλεβαράκη (67-62).

Οι φιλοξενούμενοι όμως αντέδρασαν σωστά μείωσαν σε 69-66, 4:00΄πριν την λήξη του παιχνιδιού. Η ομάδα όμως του Φλεβαράκη στα τελευταία λεπτά έμεινε χωρίς τον Τιγκ, καθώς βγήκε με 5 φαουλ, και έτσι αποδυναμώθηκε η ρακέτα των φιλοξενούμενων, γεγονός που εκμεταλέυτηκε ο Σάφτενααρ και με 3 συνεχόμενους πόντους του Ολλανδού το σκορ πήγε 72-67, 2:45΄ πριν την λήξη. Τα Τρίκαλα βρήκαν την απάντηση άμεσα και με 2/2 εύστοχες βολές του Κόντζερ έφεραν το ματς στο 74-701:47΄ πριν το τέλος.

Το πάθος και από τις δυο ομάδες, αλλά και η ένταση φάνηκε από την εναέρια σύγκρουση του Σχίζα με τον Κόντζερ, όπου στην διεκδίκηση ενός ριμπάουντ τράκαραν και βγήκαν εκτός μάχης και οι δύο 1:00΄πριν το τέλος του παιχνιδιού, με τη μπάλα να καταλήγει στα χέρια της ομάδας του Ρεθύμνου, καθώς οι διαιτητές έδωσαν φαουλ υπέρ των γηπεδούχων. Τις βολές εκτέλεσε ο Γιαννόπουλος και έκανε το 77-70.

Με τρίποντο του Στόουν το Ρέθυμνο έκανε το 80-70, 35΄΄ πριν τη λήξη και έβαλε τέλος στις όποιες ελπίδες είχαν τα Τρίκαλα να φύγουν με το ροζ φύλλο αγώνα.
Με τρίποντο στο τέλος από τον Ντάουελ διαμορφώθηκε το τελικό 83-79 υπέρ του Ρέθυμνο Cretan Kings.

Διαιτητές: Φούφης – Ψαριανός – Μαγκλογιάννης.
Τα δεκάλεπτα: 19-25, 41-42, 64-57, 83-79.
ΡΕΘΥΜΝΟ
(Σκουρτόπουλος): Κλουφ 6 (1), Σχίζας 2, Σάφτενααρ 14, Χάροου 10, Στόουν 17 (3), Ρέλεφορντ 2, Γιαννόπουλος 18 (3), Τσακαλέρης 2, Κάρτερ 7, Ματαλών 5.
ΤΡΙΚΑΛΑ (Φλεβαράκης): Κάντουγκαν 5 (1), Ντάουελ 12 (2), Τσιάρας 7 (3), Κόντζερ18 (1), Τιγκ 9, Σόκο 8, Τσιλούλης, Καραθανάσης 2, Καλλές 4, Ρόμπινσον 14 (1), Καλογιαννίδης, Βαρυτιμιάδης.