Κεντρική Basket League Αγώνες ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός 99-104

ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός 99-104

Spanoulis Olympiacos PAOK

ÐÁÏÊ - ÏËÕÌÐÉÁÊÏÓ

Πολύ σκληρός για να πεθάνει αποδείχθηκε ο Ολυμπιακός, που επικράτησε του ΠΑΟΚ με 104-99 στο Παλατάκι (87-87 κανονική διάρκεια) . Οι “ερυθρόλευκοι” βρέθηκαν πίσω στο σκορ ακόμα και με 9 πόντους 5′ πριν τη λήξη, όμως με καλάθι του Χάκετ στην εκπνοή, έστειλαν το παιχνίδι στην παράταση, όπου πήραν εξ’ αρχής μία διαφορά 5 πόντων την οποία και διατήρησαν και κατέκτησαν το ροζ φύλλο αγώνα.

Από την άλλη πλευρά, ο ΠΑΟΚ έμεινε με άδεια χέρια παρά την κατάθεση ψυχής που έκαναν οι αθλητές της ομάδας, ενώ θα μπορούσε να είχε πάρει και τη νίκη, όμως η έλλειψη συγκέντρωσης στα κρίσιμα σημεία στοίχισε στους γηπεδούχους.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Σπανούλης με 20 πόντους, ενώ για τους ηττημένους κορυφαίος ήταν ο Κακαρούδης με 18.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με τους: Τέπιτς, Βασιλειάδη, Μαργαρίτη, Μάρκοβιτς και Χάτσερ, ενώ η αρχική πεντάδα του Ολυμπιακού αποτελούνταν από τους: Γιάνγκ, Σπανούλη, Στρόμπερι, Πρίντεζη και Μάντζαρη.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε πιο δυνατά στο παιχνίδι και με τον Χάτσερ να εκτελεί δύο σερί εύστοχα τρίποντα, προηγήθηκε με 8-2. Οι “ερυθρόλευκοι” αντέδρασαν γρήγορα και με σερί 12-1, πέρασαν μπροστά στο σκορ με 14-9, με τον Στρόμπερι να εκτελεί εύστοχα από τα 6,75. Ο Βασιλειάδης με 5 σερί αναπάντητους πόντους μείωσε σε 14-16, όμως οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 22-15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Παπαπέτρου με 6 σερί πόντους ανέβασε τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο (17-28), τη στιγμή που το Παλατάκι πήρε φωτιά, με τους φίλους του ΠΑΟΚ να διαμαρτύρονται για κάποιες διαιτητικές αποφάσεις. Ο Τσόχλας πήρε το… όπλο του και μείωσε σε 24-28, ενώ ακολούθως ο Κακαρούδης μείωσε σε 32-35 (3:08 για το τέλος του ημιχρόνου). Ο τελευταίος με νέο τρίποντο ισοφάρισε σε 35-35, όμως ο Πρίντεζης με 2/2 βολές χάρισε και πάλι το προβάδισμα στους Πειραιώτες (35-37). Ο Τσόχλας με άλλο ένα εύστοχο τρίποντο, έβαλε μπροστά στο σκορ τον ΠΑΟΚ μετά από πολύ ώρα (38-37), με τις ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με σκορ 43-42 υπέρ των γηπεδούχων.

Πρώτος σκόρερ για τον ΠΑΟΚ στο πρώτο ημίχρονο ήταν ο Τσόχλας με 9 πόντους, ενώ για τον Ολυμπιακό ήταν ο Στρόμπερι με 8.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, Χάτσερ, Μάρκοβιτς και Τέπιτς, ανέβασαν τη διαφορά στο +7 (49-42, 8:55 για το τέλος της περιόδου), με τον Γιαννη Σφαιρόπουλο, να καλεί εσπευσμένα τάιμ άουτ. Με σερί 7-2 ο Ολυμπιακός και με τον Πρίντεζη να είναι εξαιρετικός σε άμυνα και επίθεση, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 51-49, με αποτέλεσμα να έρθει η σειρά του Σούλη Μαρκόπουλου να καλέσει τάιμ άουτ. Ο Μάρκοβιτς έδωσε άλλη μία φορά επιθετική λύση για το “Δικέφαλο του Βορρά” για το 56-52, όμως ο Σπανούλης με τρίποντο μείωσε σε 56-55 (4′ για τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου). Ο Μαργαρίτης με 4 συνεχόμενες βολές διατήρησε το +4 (60-56) για τον ΠΑΟΚ, όμως το πρόβλημα στα αμυντικά ριμπάουντ, έδωσε την ευκαιρία στον Λοτζέσκι να μειώσει και πάλι στο καλάθι 60-58. Το τρίποντο του Τέπιτς ξεσήκωσε τον κόσμο του ΠΑΟΚ (65-63), όμως το τρίτο δεκάλεπτο έληξε ισόπαλο, 67-67.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Κακαρούδης με 4 προσωπικούς πόντους έβαλε στη θέση του οδηγού τον ΠΑΟΚ (71-67), με τον Βασιλειάδη να ευστοχεί σε 2 βολές για το 73-67 (7:13, για το τέλος του αγώνα). Ο αρχηγός των “ασπρόμαυρων”, εκτέλεσε για ακόμα μία φορά από τα 6,75 για το 76-69, ενώ το καλάθι του Μάρκοβιτς, ανάγκασε τον Γιάννη Σφαιρόπουλο να καλέσει τάιμ άουτ (78-69, 6:13 για τη λήξη του παιχνιδιού). Ο Σπανούλης με 1/2 βολές και καλάθι στη συνέχεια, μείωσε σε 78-72 (4:50 πριν το τέλος). Ο Ολυμπιακός με σκληρή άμυνα μείωσε αρχικά με τους Χάκετ και Λοτζέσκι στον πόντο (78-77), ενώ στη συνέχεια ο Πρίντεζης έβαλε μπροστά στο σκορ τους “ερυθρολεύκους” με 79-78. Ο Κακαρούδης, συνεχίζοντας το… ρεσιτάλ του, με γκολ-φάουλ διαμόρφωσε το 81-79, όμως το τρίποντο του Σπανούλη ανέτρεψε και πάλι τα δεδομένα (81-82, 1:30 για τη λήξη του αγώνα).

Ο Βαγγέλης Μαργαρίτης όντας και πάλι εύστοχος από τη γραμμή των βολών κράτησε τους γηπεδούχους επικεφαλής στο σκορ με 84-82, με τον Λοτζέσκι να πετυχαίνει με τη σειρά του 1/2 (84-83). Χάτσερ και Σπανούλης δεν λάθεψαν από τη γραμμή της φιλανθρωπίας (86-85), όχι όμως και ο Βασιλειάδης που αστόχησε στη δεύτερη (87-85), με τον Χάκετ να στέλενει το ματς στην παράταση με λέι απ.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι με ηγέτες τους Σπανούλη και Χάκετ, πέρασαν μπροστά με 93-89 και και 95-91, ενώ λίγο αργότερα ο Παπαπέτρου με απίστευτο τρίποντο εκτόξευσε τη διαφορά στο +5 (93-98, 1:56 για το τέλος της παράτασης). Το τρίποντο του Τσόχλα μείωσε προς στιγμήν σε 97-101, όμως αυτή ήταν και η τελευταία προσπάθεια του ΠΑΟΚ να ξαναμπεί στο παιχνίδι της νίκης, με τον Ολυμπιακό τελικώς να επικρατεί με 104-99.

Διαιτητές: Παπαπέτρου – Πουρσανίδης – Ψαριανός.
Τα δεκάλεπτα: 15-22, 43-42, 67-67, 87-87, 99-104.
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Τέπιτς 8 (1), Λιάπης, Βασιλειάδης 13 (2), Κακαρούδης 18 (2), Τσόχλας 15 (3), Μαργαρίτης 9, Κώττας 4, Ντούβνιακ, Μάρκοβιτς 17 (1), Χάτσερ 15 (3).
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Γιανγκ 12, Χάντερ, Παπαπέτρου 16 (2), Σπανούλης 20 (2), Στρόμπερι 12 (2), Μιλουτίνοφ, Πρίντεζης 9, Αγραβάνης, Μάντζαρης 4 (1), Χάκετ 19, Λοτζέσκι 12.