Κεντρική Διεθνή ΠΑΟΚ – Λιέτουβος Ρίτα 81-76

ΠΑΟΚ – Λιέτουβος Ρίτα 81-76

Paok Lietuvos Ritas Eurocup

×ÁÔÓÅÑ ÐÁÏÊ -  ËÉÅÔÏÕÂÏÓ ÑÉÔÁÓ (EUROCUP 2015-2016)

Μεγάλη νίκη πανηγύρισε ο ΠΑΟΚ απέναντι στην Λιέτουβους Ρίτα, της οποίας και επιβλήθηκε με 81-76. Ο “Δικέφαλος του Βορρά”, παρ’ ότι βρέθηκε να προηγείται και με διψήφια διαφορά, χρειάστηκε την ψυχραιμία και την ευστοχία του Χάτσερ στα τελευταία λεπτά για να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα.

Από την άλλη πλευρά, οι Λιθουανοί με όπλο τους την πίεση στην άμυνα κατάφεραν να περάσουν και μπροστά στο σκορ, αλλά κάποια λάθη στις κρίσιμες στιγμές του στοίχισαν τη νίκη.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Κώστας Βασιλειάδης με 26 πόντους, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γκαΐλιους με 17.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με τους: Τέπιτς, Βασιλειάδη, Μαργαρίτη , Χάτσερ και Σχορτσιανίτη, ενώ η αρχική πεντάδα της Λιέτουβους αποτελούνταν από τους: Λουκάουσκις, Λαπροβίτολα, Όρελικ, Καβαλιάουσκας και Ρουνκάουσκας.

O ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και με πρωταγωνιστές τους Σοφοκλή Σχορτσιανίτη και Κώστα Βασιλειάδη, προηγήθηκε με 8-4 στο 7′. Ο “Δικέφαλος του Βορρά”, με τρίποντο του Χάτσερ ανέβασε τη διαφορά στο +7, με τον τεχνικό της Λιέτουβους να καλεί τάιμ άουτ (13-6, 5:02 για το τέλος της περιόδου). Οι “ασπρόμαυροι” ανέβασαν κι άλλο την απόδοσή τους και με τους Χάτσερ και Σχορτσιανίτη να μην έχουν αντίπαλο σε άμυνα και επίθεση έβαλαν μπροστά τον ΠΑΟΚ με 20-9, ενώ το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 26-12.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι με πιεστική άμυνα και γρήγορες επιθέσεις, μείωσαν άμεσα σε 26-18 (8:54 για το ημίχρονο). Ντούβνιακ και Μάρκοβιτς ξεκόλλησαν τον ΠΑΟΚ επιθετικά, αλλά οι Λιθουανοί με νέο τρίποντο έμειναν κοντά στο σκορ (31-23). Γκαΐλιους και Όρελικ συνέχισαν να σκοράρουν, με τη διαφορά να πέφτει στους 4 πόντους (33-29), όμως οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με σερί 6-0 σταμάτησαν την ορμή της Λιέτουβους (38-29). Το ημίχρονο τελείωσε με τον ΠΑΟΚ να προηγείται 40-33.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η Λιέτουβους με τρίποντο του Ρουνκάουσκας μείωσε σε 40-36, όμως ο Κώστας Βασιλειάδης με τρίποντο και φάουλ ανέβασε τη διαφορά στους 8 πόντους (44-36, 7:22 πριν το τέλος της τρίτης περιόδου). Γκαΐλιους, Λαβρίνοβιτς και Λαπροβίτολα, ανέβασαν ρυθμούς και έριξαν τη διαφορά στην ελάχιστη τιμή της 3′ πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (50-49). Στη συνέχεια, αν και ο ΠΑΟΚ βρέθηκε να προηγείται ακόμα και με 6 πόντους, οι Λιθουανοί ήταν αυτοί που βρέθηκαν μπροστά στο σκορ στο τέλος της τρίτης περιόδου με 57-55.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι Λιθουανοί με σερί 4-0, ανέβασαν τη διαφορά στο +6 (55-61, 8′ πριν τη λήξη του αγώνα). Ο Τέπιτς με 5 προσωπικούς πόντους κράτησε τον ΠΑΟΚ κοντά στο σκορ (60-63), ενώ ο Χάτσερ με τρίποντο από τη γωνία ισοφάρισε σε 63-63, 6:07 πριν την κόρνα της λήξης. Μάρκοβιτς και Βασιλειάδης με δύο αναπάντητα τρίποντα, έφεραν τον “Δικέφαλο του Βορρά” στο +4 (69-65), 4′ πριν το τέλος της αναμέτρησης. Ο Χάτσερ παίρνοντας την ομάδα στις πλάτες του, κράτησε τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ με 74-70 και 76-73, ενώ στο τέλος, ώντας εύστοχος από τη γραμμή της φιλανθρωπίας, διαμόρφωσε το τελικό 81-76.

Διαιτητές: Ρότσα – Μπούλτο – Μπολτάζερ.
Τα δεκάλεπτα: 26-12, 40-33, 55-57, 81-76.
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Τέπιτς 10 (1), Βασιλειάδης 26 (3), Κακαρούδης 2, Τσόχλας 3 (1), Δέδας, Μαργαρίτης 7 (1), Σχορτσιανίτης 8, Ντούβνιακ 3 (1), Μάρκοβιτς 5 (1), Χάτσερ 17 (3).
ΛΙΕΤΟΥΒΟΥΣ (Νικόλα): Γιουσκεβίτσιους 2, Λουκάουσκις 2, Λαπροβίτολα 10 (1), Λαβρίνοβιτς 13 (1), Γκαΐλιους 17 (3), Όρελικ 9 (1), Γιαναβίτσιους 5 (1), Καβαλιάουσκας 2, Ρουνκάουσκας 8 (2), Γιούτσικας 2, Γκεντράιτις 6.