Κεντρική Basket League Αγώνες ΠΑΟΚ – Αρκαδικός 74-54

ΠΑΟΚ – Αρκαδικός 74-54

margaritis paok arkadikos

margaritis-paok-arkadikos

Με εξαιρετική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ επιβλήθηκε του Αρκαδικού με 74-54. Ο “Δικέφαλος του Βορρά”, παρ’ ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ στο πρώτο μισό του αγώνα, κατάφερε να αντιδράσει στη συνέχεια, να επιβάλλει πλήρως του ρυθμό του και να κερδίσει το ροζ φύλλο αγώνα.

Από την άλλη πλευρά, οι φιλοξενούμενοι αν και έδειξαν ικανοί να κάνουν την έκπληξη, τα πολλά λάθη στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης δεν τους επέτρεψαν να ακολουθήσουν το ρυθμό του ΠΑΟΚ, με αποτέλεσμα να ηττηθούν.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με τους: Τέπιτς, Βασιλειάδη, Μαργαρίτη, Σχορτσιανίτη και Χάτσερ, ενώ η αρχική πεντάδα του Αρκαδικού αποτελούνταν από τους: Λαμπρόπουλο, Βαν Όοστρουμ, Στεφανίδη, Μπράουν και Νουούτινεν.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Μάρκοβιτς με 12 πόντους, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Άιρλαντ με 14 πόντους που ήταν και ο πρώτος σκόρερ του αγώνα.

Ο Αρκαδικός μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και με τους Λαμπρόπουλο και Βαν Όοστρουμ να ευστοχούν σε δύο τρίποντα, προηγήθηκε με 6-2. Ο “Δικέφαλος του Βορρά” αντέδρασε γρήγορα και ισοφάρισε σε 6-6, όμως ο Νουούτινεν με εύστοχα δίποντα ανέβασε εκ νέου τη διαφορά στο +4 (8-12, 2:52 πριν το τέλος της περιόδου). Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 11-15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, Λαμπρόπουλος και Άιρλαντ με εύστοχα σουτ εκτόξευσαν τη διαφοράσ το +8 (11-19). Τσόχλας και Λιάπης με αναπάντητα τρίποντα μείωσαν άμεσα για τον ΠΑΟΚ σε 17-19, ενώ οι 3/3 βολές του Βασιλειάδη, έφεραν σε απόλυτη ισορροπία το παιχνίδι (20-20, 7:23 για το ημίχρονο). Ο Λαμπρόπουλος συνεχίζοντας την εξαιρετική του εμφάνιση έφερε και πάλι σε θέση οδηγού την ομάδα της Τρίπολης με 24-20, ενώ ο Βαν Όοστρουμ με 7 προσωπικούς πόντους ανέβασε τη διαφορά στο +7 (24-31, 2:48 για τη λήξη του δεκαλέπτου). Ο Καλλινικίδης με τρίποντο κράτησε μπροστά στο σκορ τους φιλοξενούμενους με 8 πόντους (26-34), με τους Τσόχλα και Τέπιτς να ρίχνουν τη διαφορά με τη λήξη του ημιχρόνου στους 5 (29-34).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Βασιλειάδης με τρίποντο μείωσε σε 32-34, ενώ λίγο αργότερα με τον ίδιο τρόπο ο Χάτσερ έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους με 37-36 (7:05 για το τέλος της περιόδου). Ο ΠΑΟΚ συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και δημιουργώτας ένα σερί 12-0, βρέθηκε να προηγείται με 46-36, 4:57 πριν τη λήξη του δεκαλέπτου, με τους Τέπιτς και Βασιλειάδη να πρωταγωνιστούν. Οι γηπεδούχοι έδειχναν να ελέγχουν πλήρως το παιχνίδι και οι Χάτσερ-Βασιλειάδης-Τέπιτς έφεραν τον ΠΑΟΚ στο +17, 56-39, που ήταν και το σκορ της τρίτης περιόδου.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Μάρκοβιτς πήρε την ομάδα πάνω του στο ξεκίνημα και με 6 προσωπικούς πόντους ανέβασε το σκορ στο 62-41, με τον Αρκαδικό να αδυνατεί να ακολουθήσει τους γηπεδούχους. Με 4 σερί πόντους οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους 17 πόντους (62-45), όμως αυτή ήταν και η τελευταία τους προσπάθεια για να ξαναμπούν στο παιχνίδι. Τελικό σκορ, 74-54.

Διαιτητές: Γκόντας – Πουρσανίδης – Μάλαμας.
Τα δεκάλεπτα: 11-15, 29-34, 56-39, 74-54.
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Τέπιτς 12, Βασιλειάδης 11 (2), Μαργαρίτης 4, Σχορτσανίτης 7, Χάτσερ 5 (1), Λιάπης 5 (1), Κακαρούδης 5, Τσόχλας 6 (2), Δέδας 2, Ντούβνιακ 5 (1), Μάρκοβιτς 12.
ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Καστρίτης): Λαμπρόπουλος 9 (1), Βαν Όοστρουμ 11 (1), Στεφανίδης 1, Μπράουν , Νουούτινεν 5 (1), Άιρλαντ 14, Καραμαλέγκος, Καββαδάς 10, Κοψαύτης, Καλλινικίδης 4 (1).

Περισσότερα από Χάρης Δεληνικόλας

Ολυμπιακός: Η παρακάμερα της νίκης επί του Προμηθέα (vid)

Όσα έγιναν στον αγώνα με τον Προμηθέα, μέσα από την κόκκινη παρακάμερα Ο Ολυμπιακός άνοιξε…