Κεντρική Basket League Αγώνες Κηφισιά – Απόλλωνας Πάτρας 79-82

Κηφισιά – Απόλλωνας Πάτρας 79-82

kifisia apollon patras

kifisia-apollon patras

Τη δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα (και αυτή εκτός έδρας) πήρε ο Απόλλωνας Πάτρας, ο οποίος επικράτησε της Κηφισιάς στο Ζηρίνειο με 82-79 στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Basket League ΣΚΡΑΤΣ.

Κορυφαίος για τους “Φρουρούς της Αχαΐας” ήταν ο νεοφερμένος Ντίλαρντ με 28 πόντους, ενώ από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Λόουερι, ο οποίος στο πρώτο του παιχνίδι με την ομάδα των βορείων προαστίων σημείωσε 21 πόντους.

Οι δύο ομάδες μπήκαν νωθρά στο παρκέ με την Κηφισιά να ανοίγει το σκορ στο 1′ με καλάθι του Κασελάκη, κίνηση που μιμήθηκε ο Γουντς 30″ αργότερα, κάνοντας το 2-2. Μετά από δύο εύστοχες βολές του Ντίλαρντ (2-4, 1:57″), η Κηφισιά πήρε τα πάνω της και με διαδοχικά καλάθια των Γκίκα, Χογκ και Γλυνιαδάκη πρόηγήθηκαν στο 5′ με 4 πόντους (8-4). Οι φιλοξενούμενοι όμως, αντέδρασαν και με τρίποντο του Πάλμπλαντ μείωσαν στον πόντο στο 6′. Η συνέχεια ανήκε στους Πελεκούδα, Μέιερ και Βεργίνη που με καλάθια τους έκλεισαν το δεκάλεπτο υπέρ τους με 15-14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες “ζωτάνεψαν”, είχαν καλύτερη κυκλοφορία στο παρκέ, με την μπάλα να αλλάζει συνεχώς χέρια, ενώ το προβάδισμα (που δεν ξεπερνούσε τους 3 πόντους) κρατούσαν μόνο οι γηπεδούχοι (19-22 στο 12′, 25-22 στο 15′, 37-34 στο 18′), οι οποίοι πήγαν στα αποδυτήρια έχοντας προβάδισμα 2 πόντων (42-40), μετά από άστοχο καλάθι του Χογκ.

Στην επανάληψη το παιχνίδι ήρθε στα ίσα στο 21′ με καλάθι του Βεργίνη (42-42) και με ένα σερί 4-0 η Κηφισιά πήρε και πάλι κεφάλι στο προβάδισμα (46-42, στο 23′), κάτι όμως, που δεν διατήρησε για πολύ, αφού Μέιερ και Ντίλαρντ ισοφάρισαν και πάλι για τους φιλοξενούμενους, κάνοντας το 48-48 (26′).

Από εκείνο το σημείο και μετά οι “Φρουροί της Αχαΐας” με 4-0 σερί πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ στο 25′ με 52-48, πρροβάδισμα που δεν κράτησαν για πολύ, αφού οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν ξανά με τον Λόουερι στο 27′ (54-54). Οι φιλοξενούμενοι, όμως δεν το έβαλαν κάτω και μετά το 56-56 στο 28′ με τρίποντο του Πάλμπλαντ μπήκαν ξανά σε θέση οδηγού, ενώ κατάφεραν να κλείσουν το τρίτο δεκάλεπτο με το 61-58 υπέρ τους.

Στην τέταρτη περίοδο η ομάδα του Κώστα Μέξα κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα μέχρι και το 33′ (63-61), όπου η Κηφισιά με τρίποντο του Λόουερι και δίποντο του Κασελάκη πέρασε και πάλι μπροστα με 3 πόντους (66-63, στο 34′). Ντίλαρντ και Βεργίνης όμως, με διαδοχικά καλάθια έφεραν το παιχνίδι στα ίσα (66-66) με 5′ να απομένουν για τη λήξη. Με δύο (από τις τρεις) εύστοχες βολές και ένα τρίποντο του Ντίλαρντ, ο Απόλλωνας πέρασε και πάλι μπροστά (75-70) με 2:29″ να απομένουν για τη λήξη.

Η ομάδα των βορείων προαστίων δεν παρέδωσε έτσι εύκολα τα όπλα, αφού στο 39′ ισοφάρισε και πάλι με καλάθι του Γκίκα (76-76), ενώ έχασε και την ευκαιρία με τρίποντο του Στίγκερς να περάσει μπροστά, δίνοντας έτσι, στον Απόλλωνα την ευκαιρία να φύγει από το Ζηρίνειο με το ροζ φύλλο αγώνα, επικρατώντας με 82-79.

Κηφισιά – Απόλλων Πάτρας 79-82
Τα δεκάλεπτα: 14-15, 42-40, 58-61, 79-82.
Διαιτητές: Καρακατσούνης – Δεσλής – Πουρσανίδης.
ΚΗΦΙΣΙΑ: Γκίκας 12 (1), Κασελάκης 10, Χρυσικόπουλος, Χογκ 17, Γλυνιαδάκης 7, Λόουερι 21 (3), Στίγκερς 3 (1), Πόποβιτς, Σταμάτης, Σμιθ 9.
ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΑΣ (Μέξας): Ντίλαρντ 28 (2), Αθανασούλας, Πάλμπλαντ 6 (2), Μέιερ 18 (4), Γουντς 6, Σάντλερ 7 (1), Αργυρόπουλος, Βεργίνης 15 (1), Πελεκούδας 2, Κουζέλογλου.