Κεντρική Basket League Αγώνες Κηφισιά – ΑΕΚ 54-78

Κηφισιά – ΑΕΚ 54-78

193050

mavrokefalidis-aekΠρώτη κι αήττητη…

Η ΑΕΚ διατήρησε το αήττητό της, καθώς πέρασε νικηφόρα κι από το Ζηρίνειο. Η “Ένωση” συνέτριψε 78-54 την Κηφισιά, πανηγυρίζοντας την έβδομη νίκη της σε ισάριθμες αναμετρήσεις στη Basket League.

Οι “κιτρινόμαυροι” είχαν ως αιχμή του δόρατός τους τον Μίλαν Μιλόσεβιτς με 20 πόντους και 10 ριμπάουντ. Άξιοι συμπαραστάτες του, δε, αποτέλεσαν οι Μαλίκ Χέρστον (13π.) και Λουκάς Μαυροκεφαλίδης (12π.). Σε ό,τι αφορά στην ομάδα των βορείων προαστίων, η οποία γνώρισε την τρίτη εντός έδρας ήττα της, ο Ντάστιν Χογκ ηγήθηκε των σκόρερ, σημειώνοντας 12 πόντους.

Η ΑΕΚ, αν και ξεκινά νωθρά στις περισσότερες φετινές αναμετρήσεις της, πραγματοποίησε ένα καταπληκτικό πρώτο δεκάλεπτο στο Ζηρίνειο. Για του λόγου το αληθές, η “Ένωση” προηγήθηκε 11-2 (5:22”), με τρίποντα των Σκραμπ, Σάκοτα και Χέρστον. Η ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα έλεγχε απόλυτα τον ρυθμό του ματς, ολοκληρώνοντας την περίοδο στο +13 (8-21).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, το παιχνίδι κινήθηκε σε πανομοιότυπο μήκος κύματος. Η Κηφισιά ήταν εξαιρετικά άστοχη από την περιφέρεια (1/11τρ., 9%, 20’), ενώ παρουσίασε αδυναμίες στο κομμάτι της δημιουργίας (4α., 20’). Συν τοις άλλοις, η ομάδα των βορείων προαστίων υστερούσε στον τομέα των ριμπάουντ, έχοντας 15 έναντι 24 της ΑΕΚ.

Οι φιλοξενούμενοι συντηρούσαν διψήφιες διαφορές (12-25, 16-32, 22-34) καθ’ όλη τη διάρκεια της περιόδου, κλείνοντας στο +12 (27-39) το ημίχρονο. Η “Ένωση”, δε, μολονότι υπέπεσε σε 4 παραπάνω λάθη (9) συγκριτικά με την αντίπαλό της (5), είχε πολύ καλά ποσοστά τόσο εντός πεδιάς (10/17, 58%, 20’), όσο κι από τα 6.75 (5/14, 35%, 20’).

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο αποφασιστικά στο παρκέ και, με καλάθια των Γκίκα (2/2β.), Στίγκερς Τζ. και Χογκ, μείωσαν σε 41-33 (23:12″). Η Κηφισιά, λοιπόν, κατάφερε -έπειτα από ώρα- να κατεβάσει τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα (35-44, 37-46). Ακολούθως, εντούτοις, η ΑΕΚ “έτρεξε” ένα σερί 7-0 και “ξέφυγε” εκ νέου στο σκορ (37-53, 26:15″). Οι “κιτρινόμαυροι”, εν τέλει, έκλεισαν στο +12 (45-57) την τρίτη περίοδο, παίρνοντας πολύτιμες βοήθειες από τους Χέρστον (13π., 30′) και Μαυροκεφαλίδη (12π., 30′).

Η “Ένωση” ξεκίνησε δυναμικά και στο τέταρτο δεκάλεπτο, όταν βελτιώθηκε περαιτέρω στην ανασταλτική λειτουργία της και, μ’ ένα επιμέρους σκορ 11-4, προηγήθηκε 68-49 στα μέσα της περιόδου. Τα εναπομείναντα λεπτά, έτσι, αποτέλεσαν διαδικαστικού χαρακτήρα, καθότι η ΑΕΚ είχε “χτίσει” μία διαφορά της τάξεως των 20 πόντων (51-71, 53-73).

Διαιτητές: Γκόντας – Παναγιώτου – Μπίκας.
Τα δεκάλεπτα: 8-21, 27-39, 45-57, 54-78.
ΚΗΦΙΣΙΑ Γκίκας 9 (1), Κασελάκης 4, Στίγκερς Τζ. 8, Χογκ 12, Σμιθ 8, Σταμάτης 2, Πόποβιτς, Γλυνιαδάκης 8, Χρυσικόπουλος 2, Σπυριδωνίδης 1, Φρέζιερ.
ΑΕΚ (Σάκοτα): Σάκοτα 5 (1), Χέρστον 13 (1), Σκραμπ 6 (2), Μαυροκεφαλίδης 12, Κατσίβελης 4, Παπαντωνίου 3 (1), Μιλόσεβιτς 20 (3), Κάρτερ, Καλαμπόκης 3 (1), Μωραΐτης, Μαυροειδής 8, Ουόρεν 4.

Περισσότερα από Νίκος Σαρηγιαννίδης

Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 77-69 (vid)

Η Μπαρτσελόνα το 1-1, ο Ολυμπιακός το πάνω χέρι. Ήταν πολύ καλό για να είναι αληθινό. Ο Ολ…