Κεντρική Διεθνή Άρης – Στεάουα 70-66

Άρης – Στεάουα 70-66

aris steaua nick galis hall

aris-steaua-nick-galis-hall

Μεγάλη νίκη πήρε ο Άρης απέναντι στην Στεάουα με 70-66. Οι “κιτρινόμαυροι”, παρ’ ότι βρέθηκαν να προηγούνται στο πρώτο ημίχρονο με 42-25, στην επανάληψη έκαναν πολλά λάθη, με αποτέλεσμα να βρεθούν πίσω στο σκορ ακόμα και με 3 πόντους, λιγα λεπτά πριν το τέλος. Ωστόσο, με ψυχραιμία και σκληρή άμυνα στα τελευταία δευτερόλεπτα, πέτυχαν την τρίτη τους νίκη σε 4 αγώνες στο Eurocup.

Από την αντίπαλη πλευρά, παρά την πολύ καλή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο, οι λάθες επιλογές στα κρίσιμα σημεία στοίχισαν τη νίκη στους Ρουμάνους.

Πρώτος σκόρερ για τον Άρη, αλλά και του αγώνα, ήταν ο Ουάιτ με 15 πόντους, ενώ για την Στεάουα ξεχώρισε ο Λι με 14.

Ο Άρης ξεκίνησε με τους: Πελεκάνο, Ουάιτ, Ουότερς, Χάγκινς και ΜακΝιλ, ενώ η αρχική πεντάδα της Στεάουα αποτελούνταν από τους: Σιγιάρντο, Νικοάρα, Ράσιτς, Κούπερ και Μαρίνοβιτς.

Ο Άρης μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 6-2 και 8-4, ενώ 4:30 πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, με τον Σπύρο Μούρτο να εκτελεί από τα 6,75, η διαφορά ανέβηκε στους 7 πόντους (13-6). Οι Ρουμάνοι δυσκολεύονταν ιδιαίτερα να διασπάσουν την άμυνα των “κιτρινόμαυρων”, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι με τρίποντα των Ζάρα και Κοέν να διαμορφώσουν το 23-12 του πρώτου δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο, ο Άρης συνέχισε από εκεί που σταμάτησε και ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 27-14. Οι φιλοξενούμενοι, με ένα γρήγορο σερί 4-0, μείωσαν σε 27-18, αλλά η απάντηση των “κιτρινόμαυρων” ήταν άμεση και με δικούς τους 8 αναπάντητους πόντους, έφτασαν στο +17 (33-18, 4:40 πριν το ημίχρονο). Μαρίνοβιτς με 1/2 βολές και Ράσιτς με τρίποντο, μείωσαν στους 15 πόντους (38-23), με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με σκορ 42-25.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η Στεάουα ξεκίνησε με σερί 7-0, αναγκάζοντας τον Δημήτρη Πρίφτη να καλέσει τάιμ άουτ, βλέποντας τη διαφορά να πέφτει στους 10 πόντους (42-32, 8:03 για τη λήξη της περιόδου). Το τρίποντο του Πελεκάνου, ξεκόλλησε επιθετικά τον Άρη, όμως ο Μαρίνοβιτς απάντησε με τον ίδιο τρόπο για το 45-35. Ο άσσος των Ρουμάνων, έμοιαζε να έχει πάρει… φωτιά, και με νέο τρίποντο, μείωσε στους 5 πόντους (45-40), ενώ ο Λι, με χουκ έριξε ακόμα περισσότερο τη διαφορά (45-42, 3:40 πριν το τέλος του δεκαλέπτου). Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με τους ΜακΝιλ και Κοέν να είναι αλάνθαστοι από τη γραμμή της φιλανθρωπίας, πήραν εκ νέου διαφορά ασφαλείας (50-44). Οι Ρουμάνοι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και με σερί 5-0 έφτασαν στον πόντο, 50-49, που ήταν και το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου.

Στην τέταρτη περίοδο, και με τον Άρη να έχει φανερό πρόβλημα κάτω από την ρακέτα, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν για πρώτη φορά στο παιχνίδι με καλάθι του Αμίς (54-55, 7:24 για τη λήξη). Ο ίδιος παίκτης και μετά από συνεχή επιθετικά ριμπάουντ των Ρουμάνων, ανέβασε τη διαφορά στο +3 (54-57), με τον Δημήτρη Πρίφτη να καλεί εσπευσμένα τάιμ άουτ.

Ο ΜακΝιλ στη συνέχεια, πήρε από το χέρι τον Άρη και τον έφερε σε θέση οδηγού με 60-59, όμως οι Νικοάρα και Λι ανέτρεψαν εεκ νέου το σκηνικό (60-63, 3:09 πριν το τέλος του αγώνα). Με το σκορ στο 62-63, ο ΜακΝιλ χτύπησε άσχημα μετά από πτώση του στο παρκέ, με αποτέλεσμα να υπάρξει ολιγόλεπτη διακοπή, αλλά ευτυχώς δεν ήταν κάτι σοβαρό.

Ο Μούρτος, με ένα… ψυχωμένο τρίποντο έβαλε εκ νέου μπροστά τον Άρη με 64-63 και 14” πριν το τέλος ο Κοέν υπέγραψε το ροζ φύλλο αγώνα με τον ίδιο τρόπο. O Ράσιτς με βολές μείωσε σε 67-65, χωρίς ωστόσο η Στεάουα να καταφέρει να “κλέψει” το παιχνίδι.

Διαιτητές: Πέρεζ – Γιασεβίτσιους – Βαν Ντεν Μπροκ.
Τα δεκάλεπτα: 23-12, 42-25, 50-49, 70-66.
ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Ξανθόπουλος 1, Πελεκάνος 9 (1), Τσούπκοβιτς 4, Ουάιτ 15 (1), Ουότερς 3, Ζάρας 5 (1), Χάγκινς 6, Κοέν 12 (2), Μούρτος 7 (1), Σίμτσακ, ΜακΝίλ 8.
ΣΤΕΑΟΥΑ: Σιγιάρντο 2, Αμίς 7, Νικοάρα 10, Λι 14, Ράσιτς 12 (1), Κούπερ 3, Ικόβλεβ 8 (1), Μαρίνοβιτς 10 (3).