Κεντρική Basket League Αγώνες Άρης – Καβάλα 68-50

Άρης – Καβάλα 68-50

aris panigiria hagins haggins paok

aris-panigiria-hagins-haggins-paok

Με σχετική ευκολία ο Άρης επιβλήθηκε της Καβάλας με 68-50 και πέτυχε την πέμπτη του νίκη στην Basket League. Οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη, δυσκολεύτηκαν μόνο για ένα ημίχρονο και με εξαιρετική αμυντική λειτουργία στο δεύτερο μέρος, πήραν το ροζ φύλλο αγώνα.

Από την άλλη πλευρά, η Καβάλα, δεν είχε αρκετές λύσεις, με τους Κεμπ και Ρόμπινσον να τραβούν το κουπί τόσο ανασταλτικά όσο και επιθετικά.

Ο Άρης ξεκίνησε με τους: Πελεκάνο, Τσούπκοβιτς, Ουότερς, Χάγκινς και ΜακΝίλ, ενώ η αρχική πεντάδα της Καβάλας αποτελούνταν από τους: Κεμπ, Καλαϊτζίδη, Τζόουνς, Ρόμπινσον και Βάργκας.

Οι δύο ομάδες μπήκαν νωθρά στο παιχνίδι, με την Καβάλα να προηγείται συνεχώς στα πρώτα λεπτά του αγώνα, μέχρι και με 4 πόντους (6-10, 6′ πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου). Το 6-12, μέσα σε 1 λεπτό έγινε 11-12 με τρίποντο του ΜακΝίλ και καλάθι του Χάγκινς, ενώ η πρώτη περίοδος έληξε ισόπαλη, με 17-17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι με τον Ταπούτο να κάνει πολύ καλή εμφάνιση, πέρασαν μπροστά στο σκορ και πάλι με 19-22 (8:35 για το τέλος του ημιχρόνου). Ο Άρης παρά τα πολλά άστοχα σουτ, κατάφερε να αντιδράσει και να πάρει το προβάδισμα με 25-22. Το νερό έδειχνε να έχιε μπει στο αυλάκι για τον Άρη και με δύο τρίποντα του Ουότερς ανέβασαν τη διαφορά στους 8 πόντους (31-23, 4′ πριν την λήξη του δευτέρου δεκαλέπτου). Ο Ρόμπινσον με τρίποντο λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος, διαμόρφωσε το σκορ του ημιχρόνου, 33-26.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Ουάιτ με τρίποντο και ο Χάγκινς με κάρφωμα ανέβασαν τη διαφορά στο +11 (38-27). Οι δύο ομάδες επιδόθηκαν σε αρκετά λάθη, με τον Άρη να καταφέρνει παρ’ όλα αυτά να ανεβάσει τη διαφορά μέχρι και τους 17 πόντους, με καλάθι του ΜακΝίλ (50-33, 4:01). Κεμπ και Ρόμπινσον μείωσαν για τους “μπλε”, με την τρίτη περίοδο να λήγει 50-37.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, η ομάδα της Καβάλας κατάφερε να μειώσει μέχρι τους 10 πόντους (52-42), με τους “κιτρινόμαυρους” να απαντούν με σερί 5-0 για το 57-42 και κάπου εκεί η σεμνή τελετή έλαβε τέλος. Μοναδικά αξισοσημείωτα σημεία, η είσοδος του Δίπλαρου, καθώς και η ασίστ του στον Ουάιτ που τελείωσε τη φάση με εντυπωσιακό κάρφωμα. Τελικό σκορ, 68-50.

Διαιτητές: Γκούμας – Γεωργιάδης – Λόρτος.
Τα δεκάλεπτα: 17-17, 33-26, 50-37, 68-50.
ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Ξανθόπουλος 2, Πελεκάνος 4, Τσούπκοβιτς 2, Ουάιτ 14 (2), Ουότερς 15 (3), Δίπλαρος, Ζάρας 3 (1), Χάγκινς 8, Κοέν 4, Μούρτος 2, Σίμτσακ, ΜακΝίλ 14 (2).
ΚΑΒΑΛΑ (Γιατζόγλου): Κεμπ 11, Βαν ντερ Μαες, Ταπούτος 10 (1), Γκέλιος, Καλαϊτζίδης 3, Γιαννακίδης, Λίβας 2, Δεμερτζής, Τζόουνς 7 (1), Ρόμπινσον 12 (2), Βάργκας 5.

Περισσότερα από Χάρης Δεληνικόλας

Με 50αρα Εμπίντ μείωσαν τη σειρά σε 2-1 οι Σίξερς

Ο Εμπίντ έκανε τα πάντα, σκόραρε 50 πόντους και έδωσε τη νίκη στους Σίξερς Ο Τζοέλ Εμπίντ …