Κεντρική Διεθνή ΑΕΚ – Χάποελ 75-74

ΑΕΚ – Χάποελ 75-74

Loukas Mavrokefalidis

“Κιτρινόμαυρη” ψυχή…
Πραγματοποιώντας μεγάλη ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο, η ΑΕΚ επικράτησε, έπειτα από ένα δραματικό παιχνίδι στο ΟΑΚΑ, της Χάποελ Ιερουσαλήμ με 75-74 και πανηγύρισε τη δεύτερη σερί νίκη της στην πρώτη φάση των ομίλων του Γιούροκαπ.

Η ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα ήταν σκιά του εαυτού της στο πρώτο ημίχρονο και βρέθηκε πίσω στο σκορ με διψήφια διαφορά. Στην επανάληψη, όμως, έπαιξε “σκυλίσια” άμυνα, μπλόκαρε τους Ισραηλινούς και έφερε τούμπα το παιχνίδι.

Οι “κιτρινόμαυροι” ήταν τραγικοί στην άμυνα στο πρώτο μέρος, ενώ αδυνατούσαν να φτάσουν εύκολα στο καλάθι της Χάποελ. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα, οι Ισραηλινοί να προηγηθούν με 17 πόντους (45-28) στο ημίχρονο.

Η εικόνα της ΑΕΚ και του αγώνα άλλαξαν ριζικά στο δεύτερο ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι αποφάσισαν να παίξουν σκληρή άμυνα και έχοντας πλουραλισμό στην επίθεση, κατάφεραν να ψαλιδίσουν τη διαφορά στους 5 πόντους (59-54) στο τέλος του τρίτου δεκάλεπτου.

Η Ένωση συνέχισε να αποδίδει εξαιρετικά και στις δύο πλευρές του γηπέδου και στο 38′ κατάφερε να πάρει το προβάδισμα (69-68) με δύο βολές του Κάρτερ. Με το σκορ στο 74-71 υπέρ της ΑΕΚ, οι παίκτες του Σάκοτα καλούνταν να παίξουν μία καλή άμυνα. Οι “κιτρινόμαυροι”, όμως, τα “θαλάσσωσαν” και δέχθηκαν το τρίποντο της ισοφάρισης (74-74) από τον Τζανίνγκ.

Παρ’ όλα αυτά δεν το πλήρωσαν, καθώς ο Ουόρεν με 1/2 βολές 2” πριν το τέλος του παιχνιδιού, χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 16-25, 28-45, 54-59, 75-74.
AEK (Σάκοτα): Ανοσίκε, Παπαντωνίου 2, Σάκοτα 15 (4), Άτιτς, Χέρστον 14, Μιλόσεβιτς 4, Μαυροκεφαλίδης 13 (8 ριμπ.), Κάρτερ 11, Κατσίβελης, Καλαμπόκης, Ουόρεν 16 (9 ασ.).
ΧΑΠΟΕΛ (Φράνκο): Ντάνκαν 4, Γκάφνεϊ 11, Ρόουλαντ 14, Χαλπερίν, Τιμόρ 5, Μένκο, Σμιθ 8 (10 ριμπ.), Τζάνινγκ 23 (5), Μέϊορ, Φίσερ 9.

Μπασκόνια – Βίρτους Μπολόνια 89-77

Ο Χάουαρντ έδωσε το εισιτήριο στη Μπασκόνια για την πρόκριση. Η Μάρκους Χάουανρτ έκανε ότι…