Κεντρική Basket League Αγώνες ΑΕΚ – Άρης 74-83

ΑΕΚ – Άρης 74-83

729661

cooper-aek-aris“Άλωσε” το ΟΑΚΑ…

Ο Άρης υποχρέωσε την ΑΕΚ στην πρώτη φετινή ήττα της, επικρατώντας 83-74 στο ΟΑΚΑ, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Basket League. Ο Οκάρο Ουάιτ αποτέλεσε το “Α” και το “Ω” για την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη, ολοκληρώνοντας το ματς με 20 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Άξιοι συμπαραστάτες του, δε, αποτέλεσαν οι Τζερέλ ΜακΝιλ (15π.) και Ντομινίκ Ουότερς (10π.). Η “Ένωση”, στον αντίποδα, υπέπεσε σε 17 λάθη, ούσα εξαιρετικά άστοχη από την περιφέρεια (6/29, 20%). Οι Μαρκ Κάρτερ (13π.), Ντι Τζέι Κούπερ (12π.), Δημήτρης Μαυροειδής (11π., 7ρ.) και Λουκάς Μαυροκεφαλίδης (10π.) είχαν θετική παρουσία, παρ’ όλα αυτά, δεν κατόρθωσαν να αντιστρέψουν τα δεδομένα του παιχνιδιού.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε σε χαμηλό τέμπο, με τον Άρη να πετυχαίνει το πρώτο καλάθι δια χειρός Ουάιτ. Η “Ένωση”, μ’ ένα επιμέρους 6-0, πήρε το προβάδισμα, επιχειρώντας -εν συνεχεία- να ελέγξει τον ρυθμό του ματς, αλλά φευ. Οι Θεσσαλονικείς διατηρούνταν κοντά στο σκορ, ενώ προηγήθηκαν 16-14 περίπου τρία λεπτά πριν από το φινάλε της πρώτης περιόδου, ολοκληρώνοντάς την στο +2 (20-22).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι είχαν το μομέντουμ του αγώνα, συντηρώντας ισχνές διαφορές (22-27, 26-33, 30-37). Ο Άρης, δε, είχε σε καταπληκτική κατάσταση τους Οκάρο Ουάιτ (11π., 20’) και Ντομινίκ Ουότερς (10π., 20’), κλείνοντας στο +5 (36-41) το ημίχρονο. Η ΑΕΚ, από την άλλη πλευρά, παρουσίασε αρκετές αδυναμίες τόσο στον επιθετικό, όσο και στον ανασταλτικό τομέα.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο αποφασιστικά στο παρκέ (και) στην επανάληψη. Ο Άρης, μάλιστα, “έτρεξε” ένα σερί 14-4, αποκτώντας διαφορά 15 πόντων (40-55, 24:35″). Στο μεταξύ, η “Ένωση” εξακολούθησε να είναι προβληματική, ούσα μη αποτελεσματική στο “βαμμένο” (14/42, 33%, 30′), όπως κι από τα 6.75 (2/18, 11%, 30′). Ο Ουάιτ (20π., 30′) συνεισέφερε τα μέγιστα, με τον Άρη, ο οποίος έλεγχε απόλυτα το ματς, να κλείνει στο +15 (53-68) την τρίτη περίοδο.

Στην τελευταία περίοδο, η ΑΕΚ βελτιώθηκε αισθητά. Η άμυνά της δυνάμωσε και, μ’ ένα επιμέρους σκορ 11-5, μείωσε σε 73-64 στα μέσα του δεκαλέπτου. Ο Μαυροειδής, δε, προστέθηκε στην επιθετική εξίσωση της “Ένωσης”, βοηθώντας και στον τομέα των ριμπάουντ. Ακολούθως, ο Σάκοτα ευστόχησε σε περιφερειακό σουτ και “κατέβασε” εκ νέου σε μονοψήφια επίπεδα τη διαφορά (69-77, 37:44″). Οι παίκτες του Άρη, εντούτοις, ήταν ψύχραιμοι στα τελευταία δύο λεπτά κι εντέλει πανηγύρισαν την έκτη νίκη τους στο Πρωτάθλημα.

Διαιτητές: Πηλοΐδης – Αναστόπουλος – Τζαφλέρης.
Τα δεκάλεπτα: 20-22, 36-41, 53-68, 74-83.
ΑΕΚ (Σάκοτα): Κούπερ 12 (3), Παπαντωνίου, Σάκοτα 6 (2), Χέρστον 4, Μιλόσεβιτς 8, Σκραμπ, Μαυροκεφαλίδης 10, Κάρτερ 13, Σαρικόπουλος, Κατσίβελης 6, Καλαμπόκης 4 (1), Μαυροειδής 11.
Άρης (Πρίφτης): Σίμτσακ 2, Φλιώνης, Ξανθόπουλος 6, Ουότερς 10 (1), Μούρτος 6, Ζάρας 6, ΜακΝιλ 15 (1), Πελεκάνος 7 (1), Ουάιτ 20 (2), Κοέν 2, Τσούπκοβιτς, Χάγκινς 9.