Κεντρική Basket League Αγώνες Τρίκαλα – Καβάλα 73-64

Τρίκαλα – Καβάλα 73-64

trikala kavala dowell

trikala-kavala-dowellΤα Τρίκαλα ήρθαν με φόρα από το σπουδαίο διπλό της πρώτης αγωνιστικής κόντρα στον Κόροιβο, επικράτησαν της Καβάλας με 73-64 και έκαναν το δύο στα δύο, θέτοντας γερές βάσεις για την παραμονή στην κατηγορία.

Κορυφαίος για το συγκρότημα του Κώστα Φλεβαράκη ήταν ο Κόντζερ με 19 πόντους, ενώ από την Καβάλα ξεχώρισε ο Κοστόβ με 17 πόντους.

Τα Τρίκαλα μπήκαν δυναμικά στο παρκέ με τον Ντάουελ να ευστοχεί σε τρίποντο στα πρώτα δευτερόλεπτα του παιχνιδιού (3-0, 28″), ενώ η Καβάλα αδυνατούσε να βρει στόχο μέχρι που ο Κοστόβ ευστόχησε σε δίποντο και πήρε προβάδισμα (3-5, 4′).

Η μπάλα άλλαζε συνεχώς χέρια με τις δύο ομάδες να μην έχουν ιδιαίτερη ευστοχία και τη διαφορά τους να μην ξεπερνά τους 3 πόντους (9-10, 7′). Με τρεις συνεχόμενους πόντους τα Τρίκαλα προηγήθηκαν με 12-10 (08:48″), οι φιλοξενούμενοι όμως αντέδρασαν και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο υπέρ τους (14-16).

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου οι δύο ομάδες συνέχισαν να βρίσκονται κοντά στο σκορ (19-19, 11:05″). Αυτο συνεχίστηκε και για τα επόμενα πέντε λεπτά παιχνιδιού μέχρι που οι Γκόρντον και Κεμπ με δύο διαδοχικά καλάθια έκαναν το 23-26 για την Καβάλα.

Στο 16ο λεπτό ο Ντάουελ ευστόχησε σε δίποντο, ξεκινώντας ένα σερί 12-4 με τη διαφορά να ανεβαίνει στους 7 πόντους, διαμορφώνοντας το 37-30 ως το τέλος του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη τα Τρίκαλα μπήκαν ιδανικά και με σερί 5-2 προηγήθηκαν με 42-32 (23′) αυξάνοντας τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα. Με δύο διαδοχικά καλάθια των Βάργκας και Κοστόβ η διαφορά έπεσε στους 6 στα μέσα της τρίτης περιόδου.

Οι γηπεδούχοι με τρίποντα του Κόντζερ και Καραθανάση έφτασαν τη διαφορά στους 12, 3 λεπτά πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου.

Τα Τρίκαλα διατήρησαν το προβάδισμα, κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο με το υπέρ τους 55-48.

Στη τέταρτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με σερί 6-2 μείωσαν στο πόντο (57-56, 33‘). Τα Τρίκαλα δεν άφησαν άλλα περιθώρια στους φιλοξενούμενους και μετά απο διαδοχικές επιθέσεις το παιχνίδι έφτασε στην ισοπαλία 62-62, μέχρι που τα Τρίκαλα έτρεξαν σερί 8-0 και προηγήθηκαν με 70-62, δύο λεπτά πριν από το τέλος του παιχνιδιού.

Οι γηπεδούχοι είχαν δημιουργήσει μια διαφορά ασφαλείας με τα τελευταία λεπτά να είναι διαδικαστικού χαρακτήρα.

Οι διαιτητές: Σώμος – Καλδίρης – Τσούνας.
Τα δεκάλεπτα: 14-16, 23-14, 18-18, 18-16.
ΤΡΙΚΑΛΑ (Φλεβαράκης): Ντάουελ 17 (2), Τσιάρας 6 (1), Κόντζερ 19 (2), Κουκουλας, Βίλιαμσον 3 (1), Σοκο 13, Καραθανάσης 5 (1), Ρόμπινσον 5 (1), Καλογιαννίδης, Τιγκ 5.
ΚΑΒΑΛΑ (Τζήμας): Γκόρντον 3 (1), Κεμπ 9, Ταπούτος 2, Κοστόβ 17 (2), Βάργκας 11, Βαν Ντε Μαρς, Μεντλίν 6 (1), Γιαννακίδης 8 (2), Σταμπούλης, Γκέλιος, Καλαϊτζίδης 8 (2).

Περισσότερα από Νάνσυ Μητσοστέργιου

Ολυμπιακός: Ζντο… παρουσία του αρχηγού (vid)

Ο Ολυμπιακός μετά το ματς με την Μπαρτσελόνα έκανε βιντεοκλήση με τον Παπανικολάου. Ο Ολυμ…