Κεντρική Basket League Αγώνες Ρέθυμνο – Απόλλωνας Π. 87-73

Ρέθυμνο – Απόλλωνας Π. 87-73

Rethimno Apollon Patras Giannopoulos

Rethimno-Apollon Patras-Giannopoulos

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στο φετινό πρωτάθλημα το Ρέθυμνο, το οποίο επικράτησε εντός έδρας του Απόλλωνα Πάτρας με 87-73. Η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου ήταν καλύτερη καθ’ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού και όταν περιόρισε τον τρομερό Μέιερ στο τελευταίο πεντάλεπτο του παιχνιδιού, έφτασε άνετα στην τελική επικράτηση.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Σάφτενααρ με 18 πόντους, ενώ από τους ηττημένους έπαιζε σχεδόν μόνος του ο Μέιερ, ο οποίος πέτυχε 31 πόντους με 5/5 τρίποντα.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στο ξεκίνημα του, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χεράκι-χεράκι στο σκορ και να αδυνατούν να χτίσουν κάποια αξιοσημείωτη διαφορά. Οι κρητικοί είχαν πλουραλισμό στην επίθεση στο πρώτο δεκάλεπτο (19-19), σε αντίθεση με τους πατρινούς, οι οποίοι έβρισκαν σκορ από τον Μέιερ.

Με το σκορ στο 35-33 υπέρ του Ρεθύμνου δύο λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου, οι παίκτες του Σκουρτόπουλου έτρεξαν ένα σερί 6-0 και ξέφυγαν με διαφορά οκτώ πόντων (41-33) στο φινάλε του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη, ο Σάφτενααρ πήρε φωτιά στην επίθεση, σκοράροντας τους 11 από τους 23 πόντους του Ρεθύμνου στο τρίτο δεκάλεπτο. Ο Ολλανδός σέντερ “χτυπούσε” την άμυνα του Απόλλωνα τόσο από κοντινή όσο και από μακρινή απόσταση, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να ανεβάσουν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (64-54 στο 29′).

Ο Μέιερ, πάντως, δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Ο Αμερικανός φόργουορντ του Απόλλωνα συνέχισε να βομβαρδίζει από παντού το καλάθι του Ρεθύμνου, με τους φιλοξενούμενους να επιστρέφουν στη διεκδίκηση του παιχνιδιού (75-72) στο 36′. Κάπου εκεί, όμως, οι κρητικοί έσφιξαν την άμυνα τους, έτρεξαν σερί 9-0 (84-72) και έφτασαν εν τέλει, δίχως άγχος, στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 41-33, 64-55, 84-72.
ΡΕΘΥΜΝΟ (Σκουρτόπουλος): Κλουφ 14 (2), Σάφτενααρ 18 (1), Γιαννόπουλος 13 (3), Κορόλεφ 7, Ρέλφορντ 9 (1), Σχίζας 6, Χάροου 10, Κουκ, Παναρετάκης, Δουλγεράκης, Θεοδωρίδης, Καμπερίδης 10 (1).
ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ (Παπαχατζής): Αθανασούλας 5 (1), Πάλμπλαντ 11 (1), Ντάνκαν 10 (1), Μέιερ 31 (5), Γουντς 2, Νικολόπουλος, Αργυρόπουλος 7, Πελεκούδας, Νιφόρας 4, Πέρι 3, Μαστρογιαννόπουλος, Τάταρης.