Κεντρική Ελλάδα Κύπελλο Φάρος Κερατσινίου – Κηφισιά 61-59

Φάρος Κερατσινίου – Κηφισιά 61-59

faros kifisia kupello1

faros-kifisia kupello1

Διαστημική ομάδα…
Μετά από έναν προημιτελικό που είχε όλα τα χαρακτηριστικά του ντέρμπι ο Φάρος Κερατσινίου ήταν αυτός που πήρε την πρόκριση για πρώτη φορά στην ιστορία του για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας επικρατώντας στην παράταση της Κηφισιάς με 61-59.

Το ξεκίνημα του Φάρου ήταν εκπληκτικό στα πρώτα πέντε λεπτά και χάρη στην ευστοχία του από την περιφέρεια κατάφερε να προηγείται στο πρώτο πεντάλεπτο με 12-6. Στη συνέχεια η Κηφισιά ισορρόπησε το παιχνίδι το έφερε στα μέτρα της και με ένα μικρό σερί 11-2 κατάφερε να πάρει το προβάδισμά, κάνοντας το 17-14 με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 17-16 υπέρ της ομάδας των βορείων προαστίων.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Φάρος, με ηγέτες τους Κακιούζη και Πετροδημόπουλο κατάφεραν να ξαναπάρουν το προβάδισμα με 27-23 στο 17′. Στη συνέχεια η Κηφισιά κατάφερε να φέρει το παιχνίδι ξανά στα ίσια κυρίως με τον Δημήτρη Μαυροειδή αλλά και με τη βοήθεια του Στίγκερς (27-27), με τις ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ να βρίσκεται στο 33-27 με τρίποντο του Μανώλη Παπαμακάριου στην εκπνοή του χρόνου.

Η ομάδα του Ανδρέα Πολέμη μπήκε δυναμικά και στο τρίτο δεκάλεπτο με τη διαφορά να εκτοξεύεται για πρώτη στον αγώνα στους 10 πόντους στο 22′ (38-28) αλλά και στο 23′ 40-30. Οι Κερατσινιώτες συνέχισαν να είναι εξαιρετικοί και με τις βοήθειες του Μάριου Μπατή και του Γάιου Σκορδίλη η διαφορά ανέβηκε ακόμα και στους 12, ενώ αξίζει να σημειωθεί πως η άμυνα του Φάρου σε συνδυασμό με την αστοχία της Κηφισιάς, κράτησαν τη διαφορά διψήφια σχεδόν σε όλο το τρίτο δεκάλεπτο, ενώ τριαντάλεπτο έληξε με το σκορ να βρίσκεται στο 47-41 υπέρ του Φάρου.

Η Κηφισιά μπορεί στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, να είχε μειώσει στους 6, όμως και πάλι ο Φάρος βρήκε λύσεις και κατάφερε να πάει τη διαφορά στο 32′ ξανά στους 10 (52-42). Η ομάδα των βορείων προαστίων δεν κάθισε με σταυρωμένα τα χέρια και με ένα μικρό σερί (9-2) κατάφερε επιστρέψει στο παιχνίδι δυο λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα, ενώ λιγα δευτερόλεπτα αργότερα κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσια (54-54) με τον Γκίκα αρχικά αλλά και να προηγηθεί κιόλας κάνοντας το 56-54 με τον Στίγκερς. Ο Λιακόπουλος ισοφάρισε σε 56-56, αποτέλεσμα που έμεινε μέχρι το τέλος, καθώς στις τελευταίες τους επιθέσεις Κηφισιά και Φάρος δεν κατάφεραν να πετύχουν κάποιο καλάθι, με αποτέλεσμα το ματς να οδηγηθεί στην παράταση.

Διαιτητές: Καρακατσούνης – Σόμος – Ψαριανός.
Τα δεκάλεπτα: 16-17, 33-27, 47-41, 56-56 (κ.α), 61-59 (Α’ Παρ).
ΦΑΡΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ (Πολέμης): Παπαδόπουλος, Καράμπουλας 9 (1), Μπατής 12 (2
), Πετροδημόπουλος 7, Λιακόπουλος 11 (2), Αγγελόπουλος 3, Κομποδιέτας, Κακιούζης 4, Παπαμακάριος 12 (2), Σκορδίλης 3.
ΚΗΦΙΣΙΑ: Χατζηνικόλας 5 (1), Γκίκας 5 (1), Πόποβιτς 2, Μαυροειδής 23, Κασελάκης 13, Χρυσικόπουλος 2, Στίγκερς 7, Χογκ, Μπριστόλ 2, Σπυριδονίδης.