Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Αρμάνι Μιλάνο – Ολυμπιακός 66-71

Αρμάνι Μιλάνο – Ολυμπιακός 66-71

alessandro gentile ea7 emporio armani milan eb15

alessandro-gentile-ea7-emporio-armani-milan-eb15

Ο Ολυμπιακός πανηγύρισε το πρώτο “διπλό” στη φετινή Ευρωλίγκα, καθότι επιβλήθηκε 71-66 της Αρμάνι Μιλάνο εκτός έδρας. Οι “ερυθρόλευκοι“, μ’ ένα επιμέρους σκορ 10-0 στα τελευταία λεπτά, “άλωσαν” το Μιλάνο, πετυχαίνοντας τη δεύτερη νίκη τους στον όμιλο της Ευρωλίγκα.

Από την πλευρά των Πειραιωτών, ο Πάτρικ Γιανγκ ηγήθηκε των σκόρερ, σημειώνοντας 18 πόντους. Άξιοι συμπαραστάτες του, δε, αποτέλεσαν οι Γιώργος Πρίντεζης (16π.) και Βασίλης Σπανούλης (12π.). Στην αντίπερα όχθη, ο Αλεσάντρο Τζεντίλε ολοκλήρωσε το ματς με 24 πόντους, ενώ ο Κρούνοσλαβ Σιμόν προσέθεσε 11.

Η αναμέτρηση είχε φρενήρη ρυθμό στη μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου δεκαλέπτου. Η Αρμάνι Μιλάνο, από τη μία πλευρά, με τρίποντα των Τζεντίλε και Τζένκινς, ξεκίνησε να “πυροβολεί” από την περιφέρεια. Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου, με τη σειρά της, επιχείρησε -όπως συνηθίζει- να “χτυπήσει” με τον Σπανούλη.

Ο Γιανγκ ήταν ιδιαίτερα παραγωγικός, “τιμωρώντας” την επιλογή του Γιασμίν Ρέπεσα για πικ εν ρολ άμυνα. Το παιχνίδι ήταν εξαιρετικά ανταγωνιστικό, με τους Ιταλούς, οι οποίοι είχαν για αιχμή του δόρατός τους τον Αλεσάντρο Τζεντίλε (9π., 10’), να κλείνουν στο +3 (23-20) την περίοδο.

Σε πανομοιότυπο μήκος κύματος κινήθηκε το δεύτερο δεκάλεπτο. Βλέπετε, οι δύο “μονομάχοι” ήταν κοντά στο σκορ, όπως και στην πρώτη περίοδο, με τον Ολυμπιακό να διατηρεί ισχνές διαφορές. Οι Πειραιώτες προηγήθηκαν με +5 (32-37, 17′), εντούτοις, οι γηπεδούχοι, μ’ ένα επιμέρους σκορ 5-0, αποκατέστησαν άμεσα την τάξη (37-37, 17’45”).

Οι πρωταθλητές Ελλάδας, με την πολύτιμη συνεισφορά των Γιανγκ (10π., 10’) και Σπανούλη (7π., 3α., 10’), έκλεισαν στο +2 (37-39) το ημίχρονο. Για την ομάδα του Μιλάνου, στον αντίποδα, οι Τζεντίλε (14π., 10’) και Μάτσβαν (7π., 10’) αποτελούσαν τη σταθερή επιθετική απειλή για τον αντίπαλό τους.

Στην επανάληψη, ο Ολυμπιακός παρουσιάσθηκε ακόμη πιο βελτιωμένος, με τον Γιανγκ να παραμένει… ασταμάτητος στο “βαμμένο”, και, μ’ ένα σερί 7-0, προηγήθηκε 47-41 στα μέσα της τρίτης περιόδου. Ο 23χρονος σέντερ των “ερυθρόλευκων”, παράλληλα, έβαλε δύσκολα στον Γιασμίν Ρέπεσα όταν “φόρτωσε” με τέταρτο φάουλ (26’) τον ΜακΛιν.

Η Αρμάνι, ούσα ομάδα… ρυθμού, “απάντησε” μ’ ένα δικό της σερί 4-0, μειώνοντας στους 2 (45-47). Ο Χάκετ ανέλαβε δράση και, με 5 συνεχείς πόντους έναντι της πρώην ομάδας του, έδωσε εκ νέου προβάδισμα 4 πόντων (48-52, 29’) στους Πειραιώτες. Οι Ιταλοί, όμως, με εύστοχα περιφερειακά σουτ των Χάμελ και Σιμόν, ανέτρεψαν τα εις βάρος τους δεδομένα και πήραν “κεφάλι” στο σκορ (54-52, 30’).

Στην τελευταία περίοδο, η αναμέτρηση εξακολούθησε να είναι φοβερά ανταγωνιστική. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυναμικά στο παρκέ και προηγήθηκαν 60-54, καθώς ο Τζεντίλε ήταν σε τρομερή κατάσταση, σκοράροντας το ένα καλάθι μετά το άλλο. Ο αρχηγός του Ολυμπιακού, Βασίλης Σπανούλης, όπως κι ο υπαρχηγός, Γιώργος Πρίντεζης, με δύο τρίποντες “βόμβες”, έβαλαν ξανά μπροστά (60-62, 35’40”) τους “ερυθρόλευκους”.

Στο μεταξύ, η Αρμάνι Μιλάνο ήταν εξαιρετικά προβλέψιμη στην επίθεση, καθότι επέλεγε διαρκώς να σουτάρει από την περιφέρεια. Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου είχε φοβερή αμυντική συνέπεια και, μ’ ένα συνολικό σερί 10-0, προηγήθηκε 64-60 στο τελευταίο δίλεπτο. Οι Ιταλοί δεν πτοήθηκαν κι ισοφάρισαν 64-64, εντούτοις, τα “μεγάλα” καλάθια των Σπανούλη και Πρίντεζη (καλάθι και φάουλ) οδήγησαν τον Ολυμπιακό στο +5 (64-69, 39′), “καθαρίζοντας” -επί της ουσίας- το παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 37-39, 54-52, 66-71.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Γιανγκ 18, Χάντερ 4, Παπαπέτρου, Σπανούλης 14 (3), Πρίντεζης 16 (1), Χάκετ 9, Χάντερ 9, Στρόμπερι, Αγραβάνης 4 (1), Λοτζέσκι 6.
ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Ρέπεσα): ΜακΛιν 2, Λαφαγέτ 5 (1), Τζεντίλε 24 (2), Σερέλα, Μάτσβαν 9 (1), Τζένκινς 8 (2), Χάμελ 3 (1), Μπάρατς 1, Λαουάλ 3, Σιμόν 11 (2).