Κεντρική Basket League Αγώνες Αρκαδικός – Ρέθυμνο 75-70

Αρκαδικός – Ρέθυμνο 75-70

arkadikos1

arkadikos

Βαθμολογική ανάσα…
Την πρώτη νίκη της ιστορίας του στο πρωτάθλημα της Α1 πανηγύρισε ο Αρκαδικός, ο οποίος “λύγισε” στο τέλος το Ρέθυμνο στην Τρίπολη, επικρατώντας με 75-70.

Ο Βασίλης Καββαδάς ήρθε μεσοβδόμαδα στην Τρίπολη και ήταν αυτός που χάρισε το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα στην ομάδα του Γιάννη Καστρίτη, πετυχαίνοντας τους κρίσιμους πόντους στο φινάλε της αναμέτρησης.

Κορυφαίος, πάντως, για τους νικητές ήταν ο Μπράουν με 18 πόντους, ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισαν οι Κλουφ και Χάροου με 15 πόντους έκαστος.

Ο Αρκαδικός μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 17-8 στο 7′. Ωστόσο το Ρέθυμνο δεν αιφνιδιάστηκε και με γρήγορο σερί 10-0, κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ με 18-17 στο 9′ και να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο, όντας μπροστά στο σκορ με 20-19.

Στη δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες πηγαίναν πόντο-πόντο και αδυνατούσαν να ξεφύγουν στο σκορ. Το Ρέθυμνο κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα του και να πάει στα αποδυτήρια, όντας μπροστά στο σκορ με 39-36.

Στην επανάληψη, η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε. Οι δύο ομάδες πηγαίναν χεράκι-χεράκι, με τον Αρκαδικό, μάλιστα, να φέρνει το παιχνίδι στα ίσια (55-55) στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, έχοντας για πρωταγωνιστές τους Μπράουν και Βαν Όστρουμ.

Όλα έδειχναν πως το παιχνίδι θα κρινόταν στο τέλος και έτσι έγινε. Με το σκορ στο 70-68 υπέρ του Ρεθύμνου στο 38′, ο Βασίλης Καββαδάς πήρε την κατάσταση στα χέρια του. Ο νεοαποκτηθής σέντερ πέτυχε τέσσερις σερί πόντους και έδωσε το προβάδισμα στους Αρκάδες (72-70) στο 39′.

Ο Καββαδάς μπορεί να αστόχησε σε δύο κρίσιμες βολές στη συνέχεια, ωστόσο ο Αρκαδικός πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα, καθώς ο Κορόλεφ και ο Γιαννόπουλος αστόχησαν στα κρίσιμα σουτ.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 36-39, 55-55, 75-70.
ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Καστρίτης): Καββαδάς 11, Άιρλαντ, Καραμαλέγκος 10 (1), Λαμπρόπουλος 8, Βαν Όστρουμ 6 (8 ασ.), Κοψαύτης, Στεφανίδης 8 (2), Μπράουν 18 (1), Νουουτίνεν 8 (2), Καλλινικίδης 6.
ΡΕΘΥΜΝΟ (Σκουρτόπουλος): Τσακαλέρης 4, Στόουν 11 (1), Κλουφ 15, Σχίζας, Ρέλφορντ 11 (1), Σάφτενααρ 4, Γιαννόπουλος 2, Χάροου 15, Κορόλεφ 8 (1), Ματαλών, Δουλγεράκης.

ΑΕΚ: Για προβοκάτσια κάνει λόγο η ΚΑΕ

Ανακοίνωση για την τιμωρία στο BCL με τον Προμηθέα έβγαλε η ΚΑΕ ΑΕΚ. Με ανακοίνωση η ΚΑΕ Α…