Κεντρική Basket League Αγώνες Άρης – ΠΑΟΚ 84-72

Άρης – ΠΑΟΚ 84-72

Aris PAOK Nick Galis Hall

Aris-PAOK-Nick Galis Hall

Σε ένα φοβερό παιχνίδι, ο Άρης επικράτησε του ΠΑΟΚ με 84-72. Μπροστά σε ένα γεμάτο Nick Galis Hall, οι “κιτρινόμαυροι” πήραν την νίκη τους στο Πρωτάθλημα, βασιζόμενοι στην πολύ καλή περιφερειακή τους γραμμή, αλλά και στα επιθετικά ριμπάουντ.

Από την άλλη πλευρά, ο “Δικέφαλος του Βορρά”, πέρασε πολλές φορές μπροστά στο σκορ, όμως τα πολλά λάθη σε άμυνα και επίθεση κόστισαν στους “ασπρόμαυρους”, με την έκταση στο σκορ, ωστόσο να μην είναι αντιπροσωπευτική της εμφάνισης τους.

Πρώτος σκόρερ του Άρη, αλλά και του αγώνα, ήταν ο Οκάρο Ουάιτ με 27 πόντους, ενώ για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Κώστας Βασιλειάδης με 18

Ο Άρης ξεκίνησε με τους: Πελεκάνο, Ουάιτ, Ουότερς, Χάγκινς και ΜακΝίλ, ενώ η αρχική πεντάδα του ΠΑΟΚ αποτελούνταν από τους: Τέπιτς, Βασιλειάδη, Μαργαρίτη, Μάρκοβιτς και Χάτσερ.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε πιο δυνατά και με όπλο του τα επιθετικά ριμπάουντ προηγήθηκε με 0-7, με 5 προσωπικούς πόντους του Βαγγέλη Μαργαρίτη. Ο Άρης αντέδρασε και με τρίποντο του Ουάιτ και καλάθι του Ουότερς μείωσε σε 5-7, 5:40 πριν τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου. Οι “κιτρινόμαυροι” συνέχισαν να ανεβάζουν ρυθμούς και με τρίποντο του ΜακΝίλ πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 12-9, με τον Σούλη Μαρκόπουλο να καλεί τάιμ άουτ (4:28 για το τέλος της πρώτης περιόδου). Ο Ξανθόπουλος με νέο τρίποντο για τους γηπεδόυχους, έκανε το 17-13, με τους φιλοξενούμενους να απαντούν με σερί 5-0 για την προσπέραση με 17-18. Ο Ξανθόπουλος και πάλι με τρίποντο έβαλε μπροστά τους “κιτρινόμαυρους” με 22-20 το οποίο και ήταν το σκορ της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Ζάρας με καλάθι ανέβασε τη διαφορά στο +4 (24-20), ενώ λίγο αργότερα με 4 αναπάντητους πόντους από τον Ουάιτ, η διαφορά ανέβηκε στους 6 πόντους (28-22). Ο Τέπιτς με καλάθι και φάουλ μείωσε σε 28-25, αλλά το κάρφωμα του Χάγκινς κράτησε τη διαφορά στους 4 πόντους (30-26, 5:20 για το τέλος του ημιχρόνου). Ο αρχηγός του ΠΑΟΚ, Κώστας Βασιλειάδης, με 5 σερί πόντους έβαλε μπροστά στο σκορ τον “Δικέφαλο του Βορρά” με 33-32, όμως ο Ουάιτ τον μιμήθηκε για το 37-33 του Άρη (2:20 για τη λήξη της περιόδου). Ο Κακαρούδης με τρίποντο ισοφάρισε σε 39-39, με τον Μούρτο να απαντά με καλάθι για το 41-39 που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Πρώτος σκόρερ στο πρώτο μισό του αγώνα για τον Άρη ήταν ο Ουάιτ με 18 πόντους, ενώ για τον ΠΑΟΚ ήταν ο Βασιλειάδης με 12.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ με καλάθι του Χάτσερ ισοφάρισε γρήγορα σε 41-41, με τον ΜακΝίλ να κρατά τους γηπεδούχους σε θέση οδηγού (43-41). Ο Χάτσερ κράτησε “όρθιο” το “Δικέφαλο του Βορρά” με 5 προσωπικούς πόντους (49-48, 5:30 για το τέλος της τρίτης περιόδου), όμως το πρόβλημα στα ριμπάουντ έδωσε την ευκαιρία στους γηπεδούχους να ξεφύγουν με 6 πόντους (54-48). Ο Σίμτσακ με 4 σερί πόντους έβαλε φωτιά στο “Nick Galis Hall”, με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 58-50 και τον Σούλη Μαρκόπουλο να καλεί εσπευσμένα τάιμ άουτ. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον ΠΑΟΚ να τρέχει ένα σερί 3-0 και να μειώνει σε 63-56.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Μαργαρίτης με γκολ-φάουλ μείωσε άμεσα σε 63-59, ενώ ο Ντούβνιακ κατέβασε τη διαφορά στον πόντο με εύστοχο σουτ τριών πόντων (63-62, 9′ για το τέλος του αγώνα). Ο Μαργαρίτης με νέο καλάθι και φάουλ έβαλε σε θέση οδηγού τον ΠΑΟΚ μετά από πολύ ώρα με 64-63 (αστόχησε στη βολή), αλλά οι Ξανθόπουλος και Ουότερς άλλαξαν χέρια το προβάδισμα (67-64, 6:44 για τη λήξη της αναμέτρησης). Ουάιτ και Ξανθόπουλος ευστόχησαν σε τρίποντα και η διαφορά έφτασε το +7 (73-66), με τον Βασιλειάδη να απαντά μειώνοντας σε 73-69. Λίγο αργότερα ο Χάτσερ με νέο τρίποντο μείωσε σε 75-72, όμως αυτή ήταν και η τελευταία προσπάθεια των γηπεδούχων να ξαναμπούν στο παιχνίδι, με τους γηπεδούχους να δίνουν διαστάσεις θριάμβου στη νίκη τους με καλάθια των Ουάιτ και Χάγκινς.

Διαιτητές: Αναστόπουλος – Γκούμας – Παφίλης.
Τα δεκάλεπτα: 22-20, 41-39, 63-56, 84-72.
ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Ξανθόπουλος 11 (3), Πελεκάνος, Τσούπκοβιτς, Ουάιτ 27 (3), Ουότερς 8, Ζάρας 2, Χάγκινς 6, Κοέν 2, Μούρτος 2, Σίμτσακ 8, ΜακΝίλ 18 (4).
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Τέπιτς 8, Βασιλειάδης 18 (3), Κακαρούδης 4 (1), Τσόχλας, Δέδας, Μαργαρίτης 14 (2), Ντούβνιακ 3 (1), Μάρκοβιτς 4, Χάτσερ 19 (3), Μπάλαμπαν 2.

Περισσότερα από Χάρης Δεληνικόλας

Πήραν το πάνω χέρι οι Μάβερικς, άλωσαν το L.A με ηγετικό Ντόνσιτς

Ο Λούκα Ντόνσιτς έδωσε τη νίκη στο Ντάλας. Οι Ντάλας Μάβερικς άφησαν πίσω τους την κακή εμ…