Κεντρική Basket League Αγώνες Άρης – Παναθηναϊκός 70-76

Άρης – Παναθηναϊκός 70-76

aris panathinaikos

aris-panathinaikos-alexandreio

Μετά από ένα φοβερό παιχνίδι γεμάτο ανατροπές, ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 76-70 του Άρη εκτός έδρας. Οι “πράσινοι” παρ’ ότι ήταν πίσω στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, με εξαιρετική αμυντική λειτουργία στα τελευταία λεπτά και τον Γκιστ να παίρνει την ομάδα από το χέρι επιθετικά, έκαναν πρεμιέρα με το δεξί στη φετινή Basket League.

Από την πλευρά των ηττημένων, στοίχισε η έλλειψη συγκέντρωσης στα τελευταία λεπτά, με τους “κιτρινόμαυρους” όμως, να δείχνουν για άλλη μια φορά μέρος των δυνατοτήτων τους.

Ο Άρης ξεκίνησε με τους Πελεκάνο, Ουότερς, ΜακΝίλ, Κοέν και Ουάιτ, ενώ η αρική πεντάδα του Παναθηναϊκού αποτελούνταν από τους: Καλάθη, Φέλντεϊν, Πάβλοβιτς, Γκιστ και Ραντούλιτσα.

Οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι, με τις άμυνες και των δύο ομάδων να δείχνουν αρκετά ευάλωτες. Έτσι, ο Άρης με τους Κοέν και Πελεκάνο να πετούν φωτιές, προηγήθηκε με 11-8 (6′ πριν τη λήξη του δεκαλέπτου). Η άμυνα του Άρη έπνιγε τους “πράσινους” και με πέντε προσωπικούς πόντους του ΜακΝίλ, η διαφορά ανέβηκε στους 6 (16-10, 3:30 για το τέλος της πρώτης περιόδου). Οι “κιτρινόμαυροι”, δεν άφηναν το πόδι από το γκάζι και με τρίποντα των Ουάιτ και Ζάρα εκτόξευσαν τη διαφορά στο +11 (24-13), με τον Σάσα Τζόρτζεβιτς να καλεί τάιμ άουτ. Γιάνκοβιτς με καλάθι και Διαμαντίδης με τρίποντο, διαμόρφωσαν το 24-18 της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες έδωσαν μεγαλύτερη βαρύτητα στην άμυνα με το σκορ να πηγαίνει σε χαμηλό τέμπο. Οι γηπεδούχοι με συνεχόμενα επιθετικά ριμπάουντ, κατάφεραν να κρατήσουν μία διαφορά 5-6 πόντους, με τους φιλοξενούμενους να εκμεταλλεύονται το γεγονός ότι ο Άρης έκανε γρήγορα 5 ομαδικά φάουλ. Το τρίποντο του Ουότερς, έφερε τη διαφορά στο +8 για τον Άρη (32-24, 5:28 για το ημίχρονο) με το “τριφύλλι” να απαντά με τρίποντα των Διαμαντίδη και Καλάθη (34-30, 4′ πριν το τέλος του δεκαλέπτου). Ο αρχηγός του Παναθηναϊκού ισοφάρισε σε 34-34 με 2/2 βολές, όμως ΜακΝίλ και Ουάιτ έβαλαν και πάλι μπροστά τους γηπεδούχους με 39-35.

Πρώτος σκόρερ στο πρώτο ημίχρονο για τον Άρη ήταν οι ΜακΝίλ και Πελεκάνος με 9 πόντους, ενώ τόσους πέτυχε και ο Διαμαντίδης για τον Παναθηναϊκό.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Κοέν με τρίποντο έφερε τον Άρη μπροστά με 42-35, με τον Παναθηναϊκό να απαντά με σερί 4-0 για το 42-39, 9′ πριν το τέλος της περιόδου. Το σερί έφτασε μέχρι το 9-0, με τους Καλάθη και Ραντούλιτσα να δίνουν για πρώτη φορά στο παιχνίδι το προβάδισμα στο “τριφύλλι”, με 44-42. Πελεκάνος και Ουάιτ ξεκόλλησαν τον Άρη επιθετικά, παίρνοντας και πάλι το προβάδισμα με 48-47, 4′ πριν τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου. Οι δύο ομάδες επιδόθηκαν σε σερί λαθών στα τελευταία λεπτά, με την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται με 51-54, με τον Γκιστ να πετυχαίνει 4 αναπάντητους πόντους.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Φελντέιν με τρίποντο έφερε τον Παναθηναϊκό στο +5 (53-58), με τον Ουάιτ να απαντά άμεσα και να κρατά το “θεό του πολέμου” μέσα στο παιχνίδι της διεκδίκησης της νίκης (56-58, 7:40 για το τέλος του αγώνα). Ο Μούρτος με εντυπωσιακή κίνηση πέτυχε καλάθι και φάουλ, ισοφαρίζοντας για τον Άρη σε 59-59, 6:43 πριν τη λήξη της αναμέτρησης. Οι “πράσινοι” πήραν και πάλι κεφάλι στο σκορ με σερί 7-0 (59-66), χάρη στους Γκιστ και Ραντούλιτσα, ενώ λίγο αργότερα με τη φάση του αγώνα, ο Γκιστ κάρφωσε με άλεϊ-ουπ μετά από ασίστ του Καλάθη (61-68, 3:10 για το τέλος). Στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε κάτι, με τον Παναθηναϊκό να περνά από τη Θεσσαλονίκη με 76-70.

Διαιτητές: Πηλοΐδης – Καρακατσούνης – Φούφης.
Τα δεκάλεπτα: 24-18, 39-35, 51-54, 70-76.
ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Ξανθόπουλος 2, Πελεκάνος 11 (1), Τσούπκοβιτς 3(1), Γουάιτ 13(2), Γουότερς 14 (2), Δίπλαρος, Ζάρας 3 (1), Κοέν 10 (1), Μούρτος 3, Σίμτσακ, ΜακΝίλ 11 (1).
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Τζόρτζεβιτς): Πάβλοβιτς 4, Χαραλαμπόπουλος, Γιάνκοβιτς 7, Φώτσης 5, Ραντούλιτσα 14 (2/2β., 6/6διπ.), Φελντέιν 3 (1), Διαμαντίδης 12 (3/4διπ., 3/4τρ., 4 ριμπ., 8ασ.), Γκιστ 17 ( 6/7διπ., 1/1τρ.), Καλάθης 11 (2), Κούζμιτς 3.