Κεντρική Διεθνή Άρης – Μπουντούστοντ 75-57

Άρης – Μπουντούστοντ 75-57

aris buduncost

aris-buduncost

Εύκολο βράδυ είχε ο Άρης απέναντι στην Μπουντούστοντ της οποίας και επιβλήθηκε με 75-57. Οι “κιτρινόμαυροι”, πήραν τα ηνία του αγώνα από το πρώτο λεπτό και δεν τα απώλεσαν σε κανένα σημείο του. Με γρήγορο παιχνίδι και ενέργεια σε άμυνα και επίθεση, οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη, επέβαλλαν πλήρως το ρυθμό τους και δεν άφησαν κανένα περιθώριο αμφισβήτησης από τους Μαυροβούνιους.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο ΜακΝίλ με 17 πόντους, ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ντραγκίσεβιτς με 16 πόντους.

Ο Άρης ξεκίνησε δυνατά και με τον Χάγκινς να πετυχαίνει όλους τους πόντους, προηγήθηκε με 5-0, 7:30 πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Οι “κιτρινόμαυροι” έμοιαζαν ασταμάτητοι και με τον ΜακΝίλ να ευστοχεί σε δίποντο, ανέβασαν τη διαφορά στους 7 πόντους (9-2). Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και με τον Ντραγκίσεβιτς να εκτελεί για τρεις, μείωσαν σε 11-5, με τους γηπεδούχους να απαντούν με σερί 8-3 και να εκτοξεύουν τη διαφορά στο +11 (19-8, 3′ πριν το τέλος της περιόδου). Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Άρη να προηγείται με 25-12.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο “θεός του πολέμου”, συνέχισε από εκεί που σταμάτησε στην πρώτη περίοδο και με έναν Χάγκινς να είναι εξαιρετικός σε άμυνα και επίθεση, προηγήθηκε με 31-16. Ο Κούκ με δύο σερί τρίποντα, ενώ ενδιάμεσα απάντησε ο ΜακΝίλ, μείωσε για λογαριασμό των Μαυροβούνιων σε 34-24, με τον Δημήτρη Πρίφτη να καλεί εσπευσμένα τάιμ άουτ, 5′ πριν το ημίχρονο. Οι “κιτρινόμαυροι” τρέχοντας περισσότερο στο ανοικτό γήπεδο, ανέβασαν και πάλι τη διαφορά στους 13 πόντους, με τη δεύτερη περίοδο τελικώς να ολοκληρώνεται με σκορ 44-30.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά με σκοπό να ρίξουν τη διαφορά και να διεκδικήσουν ό,τι καλύτερο μπορούν. Έτσι, αρχικά μείωσαν σε 47-37, όμως οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη αντέδρασαν άμεσα με σερί 5-0 για το 52-37. Οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, ενώ με τάπες και γρήγορο παιχνίδι προσέφεραν και θέαμα στους περίπου 3100 οπαδούς που βρέθηκαν στο Nick Galis Hall. Παράλληλα ανέβασαν για πρώτη φορά τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους (62-41), με το τέλος της τρίτης περιόδου να βρίσκει τον Άρη μπροστά με 62-45.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι ουσιαστικό, παρά μόνο η διαφορά, με τον Άρη να παίρνει το πρώτο του ροζ φύλλο αγώνα στο Eurocup κερδίζοντας την Μπούντουστοντ με 75-57.

Διαιτητές: Περέα – Ομπρίκζνεβιτς – Σίλβα.
Τα δεκάλεπτα: 25-12, 44-30, 62-45, 75-57.
ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Ξανθόπουλος 4, Πελεκάνος 2, Τσούπκοβιτς 3 (1), Ουάιτ 15 (1), Ουότερς 4 (1), Ζάρας 8 (2), Χάγκινς 12, Κοέν 6 (1), Μούρτος 4, Σίμτσακ, ΜακΝίλ 17.
ΜΠΟΥΝΤΟΥΣΤΟΝΤ (Γιόβοβιτς): Σέχοβιτς Σουντ 8, Γιαραμάζ 2, Σούμποτιτς 2, Σέχοβιτς Σιντ 6, Κάραπιτς 1, Κούκ 4 (1), Μπάκοβιτς 2, Ίλιτς, Ντραγκίσεβιτς 16 (2), Μάριτς 13, Ρίκιτς, Γιόσεφ 3 (1).