Κεντρική Ελλάδα Κύπελλο Άρης – ΑΕΚ 64-61

Άρης – ΑΕΚ 64-61

aris aek

aris-aek

Σε ένα ματς ακατάλληλο για καρδιακούς, ο Άρης επικράτησε της ΑΕΚ με 64-61 και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας. Οι “κιτρινόμαυροι” όντας εύστοχοι στις τελευταίες επιθέσεις και με εξαιρετική αμυντική λειτουργία στα τελευταία λεπτά κατάφεραν να πάρουν μία διαφορά 3-4 πόντων και πέρασαν στην επόμενη φάση.

Στην απέναντι πλευρά, οι άστοχες βολές στα κρίσιμα σημεία, αλλά και το χαμένο λέι απ του Καλαμπόκη στα 20” πριν τη λήξη ήταν μοιραία για την έκβαση της αναμέτρησης.

Κορυφαίος του Άρη, αλλά και του αγώνα, ο Τζαμέλ Χάγκινς που πέτυχε 17 πόντους. Από πλευράς ΑΕΚ, ξεχώρισε ο Μαυροκεφαλίδης με 13 πόντους.

Ο Άρης ξεκίνησε με τους Πελεκάνο, Ουάιτ, Ουότερς, Χάγκινς και ΜακΝίλ, ενώ η αρχική πεντάδα της ΑΕΚ αποτελούνταν από τους Χέρστον, Μιλόσεβιτς, Σκραμπ, Μαυροκεφαλίδη και Ουόρεν.

Ο Άρης ξεκίνησε πιο δυνατά το παιχνίδι και μόλις στο 1′ προηγήθηκε με 4-0 με 4 προσωπικούς πόντους του Ουότερς. Η Ένωση αντέδρασε και με τους Μαυροκεφαλίδη και Χέρστον πέρασε μπροστά στο σκορ με 5-4, 7:34 πριν το τέλος της πρώτης περιόδου. Μιλόσεβιτς, Χέρστον και Μαυροκεφαλίδης κράτησαν την ΑΕΚ μπροστά στο σκορ με 5 πόντους διαφορά (10-15, 3:30 πριν τη λήξη του δεκαλέπτου), οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν προσωρινά σε 17-17 με τρίποντο του ΜακΝίλ, με το δεκάλεπτο να λήγει 18-21.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Παπαντωνίου να εκτελεί από τα 6,75 και να δίνει προβάδισμα 6 πόντων στην ΑΕΚ (18-24). Ο Κοέν με τρίποντο με τρίποντο και ο Ζάρας με 2/2 βολές μείωσαν εκ νέου στον πόντο (25-26) και λίγο αργότερα ο Ουότερς με εύστοχες βολές έβαλε τον Άρη σε θέση οδηγού (30-28, 5:40 για το ημίχρονο). Καλαμπόκης με καλάθι και Μαυροκεφαλίδης με τρίποντο έβαλαν μπροστά στο σκορ την Ένωση με 33-31, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται ισόπαλο με 36-36.

Πρώτος σκόρερ στο πρώτο ημίχρονο για τον Άρη ήταν ο Χάγκινς με 7 πόντους, ενώ για την ΑΕΚ, ο Μαυροκεφαλίδης με 9 πόντους.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Άρης με τέσσερις συνεχόμενους πόντους από τον Χάγκινς προηγήθηκε με 40-36 και τα… έσπασε. Συγκεκριμένα, μετά το κάρφωμα του Χάγκινς, έπεσε ολόκληρη η μπασκέτα, ενώ το καλάθι στράβωσε οδηγώντας το παιχνίδι σε διακοπή έως ότου αντικατασταθεί.

Μετά από διακοπή περίπου μίας ώρας το παιχνίδι ξεκίνησε πάλι. Σκραμπ με τρίποντο και Χέρστον με καλάθι μείωσαν σε 42-41, με τους Ουότερς και Σίμτσακ να απαντούν για το 46-41 (6′ πριν το τέλος της τρίτης περιόδου). Ο Σίμτσακ με φοβερό καλάθι και εξαιρετική άμυνα ξεσήκωσε όλο το γήπεδο με το ταμπλό να γράφει 51-45. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 51-47.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, η ΑΕΚ με καλάθι του Ανοσίκε και βολή του Χέρστον μείωσε σε 51-50 και λίγο αργότερα με καλάθι του Καλαμπόκη, πήρε προβάδισμα με 52-51 (8:30 για τη λήξη του αγώνα). Ο Παπαντωνίου με τρίποντο διαμόρφωσε το 51-55, με τον Πελεκάνο να απαντά για το 54-55 (5:50 για το τέλος της αναμέτρησης). Με τον Χάγκινς να μοιάζει ασταμάτητος, ο Άρης προηγήθηκε και πάλι με 61-58 και λίγο αργότερα οι 2/2 βολές του Ουότερς έδωσαν τέλος στην υπόθεση νίκη.

Διαιτητές: Χριστοδούλου – Πηλοΐδης – Παναγιώτου.
Τα δεκάλεπτα: 18-21, 36-36, 51-47, 64-61.
ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Ξανθόπουλος, Πελεκάνος 6 (2), Τσούπκοβιτς 2, Ουάιτ 4, Ουότερς 10, Ζάρας 5 (1), Χάγκινς 17, Κοέν 3 (1), Μούρτος 2, Σίμτσακ 6, ΜακΝίλ 9 (1).
ΑΕΚ (Σάκοτα): Ανοσίκε 5, Παπαντωνίου 7 (2), Χέρστον 10 (1), Μιλόσεβιτς 11, Σκραμπ 3 (1), Μαυροκεφαλίδης 13 (1), Σαρικόπουλος, Καλαμπόκης 8, Ουόρεν 4.