Κεντρική Basket League Αγώνες ΑΕΚ – Τρίκαλα 82-65

ΑΕΚ – Τρίκαλα 82-65

mavrokefalidis aek trikala

mavrokefalidis-aek-trikala

Η ΑΕΚ πέτυχε την τρίτη νίκη της σε ισάριθμες αναμετρήσεις στη Basket League καθώς συνέτριψε 82-65 τα Τρίκαλα στο ΟΑΚΑ. Η Ένωση, μολονότι δυσκολεύθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο, μ’ ένα επιμέρους σκορ 24-11 στο δεύτερο, έθεσε τις βάσεις για ένα ακόμη θετικό αποτέλεσμα στο Πρωτάθλημα. Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης αποτέλεσε ξανά το “Α” και το “Ω” για τους “κιτρινόμαυρους”, ολοκληρώνοντας το παιχνίδι με 26 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Από την πλευρά των νικητών, πέρα από τον 31χρονο φόργουορντ/σέντερ, πολύτιμη ήταν κι η συνεισφορά των Χέρστον (14π.), Ουόρεν (10π., 14α.) και Μιλόσεβιτς (5π., 11ρ.). Για τη θεσσαλική ομάδα, οι Κόνγκερ (22π.) και Ρόμπινσον (10π.) συνεισέφεραν τα μέγιστα, αλλά φευ.

Η αναμέτρηση ήταν εξαιρετικά αμφίρροπη στα πρώτα λεπτά. Η ΑΕΚ επιχείρησε -με τον Μαυροκεφαλίδη– να εκμεταλλευθεί τη δύναμή της στη ρακέτα, όπερ κι εγένετο. Ο 31χρονος φόργουορντ/σέντερ ολοκλήρωσε την πρώτη περίοδο με 14 πόντους (5/5 διπ. από το “βαμμένο”). Ο Ντράγκαν Σάκοτα, δε, χρησιμοποίησε -έπειτα από περίπου έναν μήνα- τον Κατσίβελη. Η Ένωση, εντούτοις, μολονότι προηγήθηκε 20-14 (2:36 πριν από τη λήξη), δέχθηκε ένα σερί 9-0 από τα Τρίκαλα, τα οποία έκλεισαν στο +3 (20-23) το πρώτο δεκάλεπτο.

Στη δεύτερη περίοδο, οι “κιτρινόμαυροι” ξεκίνησαν δυναμικά και, μ’ ένα επιμέρους σκορ 7-0, ανέκτησαν το προβάδισμα (27-23, 12’). Ο Ντράγκαν Σάκοτα, μάλιστα, χρησιμοποίησε -σε τούτο το διάστημα- τον Μαυροκεφαλίδη στο “4” και τον Σαρικόπουλο στο “5”. Η ΑΕΚ βελτιώθηκε ιδιαίτερα, κυρίως, στα αμυντικά καθήκοντά της και, μ’ ένα συνολικό σκορ 24-11 στο δεύτερο δεκάλεπτο, έκλεισε στο +10 (44-34) το ημίχρονο.

Σε ό,τι αφορά στο πρώτο μέρος, η Ένωση είχε -για ακόμη μία φορά- ως αιχμή του δόρατός της τον Μαυροκεφαλίδη, του οποίου τα ποσοστά ήταν εντυπωσιακά (24π., 8/8 διπ., 1/1 τρ., 5/6 β. 20’). Θετική, επίσης, ήταν κι η παρουσία των Μιλόσεβιτς (3π., 6ρ., 20’) κι Ουόρεν (8α., 20’). Στην αντίπερα όχθη, οι Κόνγκερ (11π., 20’) και Ρόμπινσον (10π., 20’) προσέφεραν πολλές λύσεις, ιδίως, στον παραγωγικό τομέα.

Στην επανάληψη, ο αγώνας κινήθηκε σε πανομοιότυπο μήκος κύματος με τα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου. Η Ένωση, αφενός, εξακολούθησε να είναι αποτελεσματική στην άμυνα, αφετέρου, οι Ουόρεν (οργάνωση) και Μαυροκεφαλίδης (σκοράρισμα) αποτελούσαν σταθερή απειλή για τη θεσσαλική ομάδα. Η ΑΕΚ, έτσι, διατηρούσε -καθ’ όλη τη διάρκεια της τρίτης περιόδου- μία διψήφια διαφορά (49-38, 50-40, 59-46).

Στην επιθετική εξίσωση των γηπεδούχων, μάλιστα, προστέθηκε κι ο Καλαμπόκης, ο οποίος με δύο εύστοχα περιφερειακά σουτ έδωσε “αέρα” 16 πόντων στην ομάδα του (66-50, 30’). Για το σύνολο του Κώστα Φλεβαράκη, στον αντίποδα, οι Κόνγκερ και Ρόμπινσον έκαναν φιλότιμες προσπάθειες, παρ’ όλα αυτά, δεν είχαν υποστήριξη από τους συμπαίκτες τους.

Η ΑΕΚ έδωσε νωρίς-νωρίς τέλος στη σεμνή τελετή καθότι, στο 33′, απέκτησε διαφορά 23 πόντων (76-53), ύστερα από νέο εύστοχο τρίποντο του Καλαμπόκη. Τα εναπομείναντα λεπτά, κατά συνέπεια, αποτέλεσαν διαδικαστικού χαρακτήρα.

Η ΑΕΚ θα τεθεί, πλέον, αντιμέτωπη με τον Κόροιβο (31/10, 17:00) στην Αμαλιάδα. Τα Τρίκαλα, με τη σειρά τους, θα υποδεχθούν την Κηφισιά (31/10, 17:00).

Διαιτητές: Γκόντας – Πουρσανίδης – Κατραχούρας.
Τα δεκάλεπτα: 20-23, 44-34, 66-50, 82-65.
ΑΕΚ (Σάκοτα): Παπαντωνίου 6, Χέρστον 14, Μιλόσεβιτς 5 (11 ριμπ.), Σκραμπ 2, Μαυροκεφαλίδης 26 (6 ριμπ., 3 ασίστ), Κάρτερ 2, Σαρικόπουλος 8 (4 ριμπ.), Κατσίβελης, Καλαμπόκης 9 (3/3), Oυόρεν 10 (14 ασίστ).
ΤΡΙΚΑΛΑ (Φλεβαράκης): Ντάουελ, Σόκο 7 (8 ριμπ.), Τσιλούλης 2, Καραθανάσης 3, Τσιάρας 7, Κόνγκερ 22, Κουκουλάς 6, Καλλές, Ρόμπινσον 10, Καλογιαννίδης 2, Τιγκ 6 (6 ριμπ.), Βαρυτιμιάδης.

Περισσότερα από Νίκος Σαρηγιαννίδης

Παπαπέτρου: «Η σειρά ξεκινάει τώρα»

Νίκη στο Βελιγράδι, ήταν το σύνθημα από τον Ιωάννη Παπαπέτρου. Ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη…