Κεντρική Eurobasket Ουκρανία – Εσθονία 71-78

Ουκρανία – Εσθονία 71-78

Siim Sander Vene

Siim-Sander Vene

Η Εσθονία, πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο και κατάφερε να πάρει την πρώτη της νίκη στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα, επικρατώντας με 78-71 της Ουκρανίας, για την τρίτη αγωνιστική του τέταρτου Ομίλου του Ευρωμπάσκετ.

Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο στο πρώτο του μέρος, με την Ουκρανία να έχει το προβάδισμα, κλείνοντας το ημίχρονο στο 38-28. Ωστόσο στην επανάληψη η Εσθονία βρήκε ρυθμό και με επιμέρους σκορ 22-6, κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο στο 50-44. Η τρίτη περίοδος στοίχισε αρκετά στην Ουκρανία, με αποτέλεσμα να μην καταφέρει να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση παρά το υψηλό επιμέρους σκορ στο τέταρτο δεκάλεπτο (27-28).

Κορυφαίος για την ομάδα των Εσθονών, αναδείχθηκε ο Άλμπερτ, ο οποίος πέτυχε 26 πόντους και 4 ριμπάουντ. Από την άλλη μεριά, ο Ράντλ, ήταν αυτός που ξεχώρισε από τους Ουκρανούς, καθώς τελείωσε το παιχνίδι έχοντας πετύχει 22 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 15-14, 38-28, 44-50, 71-78.
ΟΥΚΡΑΝΙΑ (Μουρζίν): Πουστοζβόνοβ 4, Ράντλ 22 (1), Μίσουλα 11 (3), Λουκάσοβ, Φεσένκο 6, Σιζόβ, Τιμοφεένκο 3, Λίποβι 7 (1), Κορνιγένκο 8, Ζάιτσεβ 10 (1).
ΕΣΘΟΝΙΑ (Σοκ): Βέιντερμαν 15 (1), Σοκ 5 (1), Τάλτς 10 (1), Άλμπερτ 26 (5), Βενέ 5, Τούμε 3 (1), Κανγκούρ 9 (2), Κούρμπας 5.