Κεντρική Eurobasket Ολλανδία – Κροατία 72-78

Ολλανδία – Κροατία 72-78

Croatia Eurobasket

Croatia-Eurobasket

Μπορεί ο στόχος της πρωτιάς, για την Κροατία, να χάθηκε, μετά την νίκη της Εθνικής μας επί της Σλοβενίας το απόγευμα, ωστόσο δεν χαρίστηκε στην Ολλανδία, αφού επικράτησε με 78-72.

Το ξεκίνημα των Ολλανδών ήταν αρκετά δυναμικό με αποτέλεσμα στο 8′ να βρεθεί να προηγείται με 8 πόντους (18-10) με το πρώτο δεκάλεπτο μα κλείνει στο 18-14. Στο δεύτερο μισό του πρώτου ημιχρόνου η Ολλανδία συνέχιζε να έχει το προβάδισμα. Όμως από το 15 και μετά οι Κροάτες ήταν αυτοί που ανέλαβαν δράση.

Αποτέλεσμα αυτού ήταν να κάνουν ένα επιμέρους σκορ 17-4 και από το 31-22 κατάφεραν να γυρίσουν το παιχνίδι στο 39-35 στο τέλος του ημιχρόνου.Στο ίδιο μήκος κύματος κινήθηκε και το δεύτερο μέρος. Ωστόσο στην τελευταία περίοδο οι Κροάτες πήγαν να χάσουν ένα δικό τους παιχνίδι, εντούτοις όμως, με σοβαρότητα κατάφερε να πάρει τη νίκη που της διασφαλίζει τη δεύτερη θέση.

Τα δεκάλεπτα: 18-14, 35-39, 53-62, 72-78.
ΟΛΛΑΝΔΙΑ (Βαν Χέλφτερεν): Φράνκε 3 (1), Ουίλιαμς 2, Ντε Γιονγκ Ο. 6, Κλουφ 10 (2), Κεράζι 5, Άκερμπουμ 3 (1), Σάφτενααρ 19 (3), Ντε Γιονγκ Ν. 12, Σμέλντερς 5, Σλάγκτερ 7 (2).
ΚΡΟΑΤΙΑ (Περάσοβιτς): Τόμιτς 13 (8 ριμπ.), Ρούντεζ 5 (1/7 σουτ), Στίπτσεβιτς, Μπογκντάνοβιτς 13 (1/6 τρίπ.), Σάριτς 15 (2), Ούκιτς 4, Σιμόν 18 (4), Ντρέιπερ, Ζόριτς 2, Χεζόνια 8 (1).