Κεντρική Διεθνή Νταρουσάφακα – Ερ. Αστέρας 84-77

Νταρουσάφακα – Ερ. Αστέρας 84-77

schortsanitis eruthros asteras

schortsanitis-eruthros asteras
Η Νταρουσάφακα πανηγύρισε την παρθενική νίκη της στο τουρνουά του Ζαντάρ καθότι επικράτησε 84-77 του Ερυθρού Αστέρα. Η τουρκική ομάδα είχε ως αιχμή του δόρατός της τον Εντέρ Αρσλάν που ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 22 πόντους.

Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος καθ’ όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, ωστόσο, η Νταρουσάφακα παρουσιάσθηκε εμφανώς ανώτερη στην επανάληψη. Άξιοι συμπαραστάτες του Αρσλάν, δε, αποτέλεσαν οι Χαρανγκόντι με 16 και Ρέντινγκ με 10 πόντους.

Για τους “ερυθρόλευκους” του Βελιγραδίου, στον αντίποδα, ο Νάστιτς συνεισέφερε τα μέγιστα σκοράροντας 20 πόντους, αλλά φευ. Ο Σοφοκλής Σχορτσανίτης, με τη σειρά του, μέτρησε 7 πόντους, 1 ριμπάουντ κι ισάριθμο κλέψιμο σε 12’45” λεπτά συμμετοχής.

Τα δεκάλεπτα: 22-16, 44-45, 64-59, 84-77.