Κεντρική Α1 Άρης Νέα νίκη επί του Απόλλωνα

Νέα νίκη επί του Απόλλωνα

mc-neal123-Aris

Ο Άρης συνέχισε με νίκη στα παιχνίδια προετοιμασίας του για τη νέα αγωνιστική περίοδο, κερδίζοντας τον Απόλλωνα Πατρών με 79-75, στο δεύτερο αγώνα του στο πλαίσιο του τουρνουά που διοργάνωσε η Δόξα Λευκάδας.

Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος σε όλη τη διάρκειά του. Στο τέλος, ο Jerel McNeal ήταν αυτός που έγειρε την πλάστιγγα υπέρ του Άρη. Ο Αμερικανός γκαρντ σημείωσε 8 πόντους στο τελευταίο τρίλεπτο, μετατρέποντας (μαζί με ένα τρίποντο του White) το 68-72 σε 79-75.

Ο Άρης ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα και προηγήθηκε με 11-2. Στη συνέχεια οι Αχαιοί βρήκαν λύσεις στην επίθεση, κυρίως έξω από τα 6.75 (πέντε τρίποντα ως το 10’) και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 20-24.

Το σκηνικό δεν άλλαξε στο πρώτο μισό της δεύτερης περιόδου και ο Απόλλωνας οδηγούσε με 26-31. Ο Απόλλωνας συνέχισε να είναι εύστοχος στα τρίποντα (συνολικά εννιά στο πρώτο μέρος) και το ημίχρονο έκλεισε στο 37-41

Οι Αχαιοί συνέχισαν να είναι εύστοχοι στα τρίποντα και έγραψαν το 39-47, όμως ο Άρης με μπροστάρη τον McNeal απάντησε με σερί 10-0 και πέρασε με 49-47. Η μάχη συνεχίστηκε στο τρίτο δεκάλεπτο (57-57), η λήξη του οποίου βρήκε τον Άρη μπροστά με 61-59.

Η αναμέτρηση παρέμεινε αμφίρροπη. Ο Άρης προηγήθηκε 68-65 στο 35’, αλλά ο Απόλλων απάντησε με σερί 0-7 (68-72). McNeal και White μείωσαν σε 74-75 στα 55’’ για τη λήξη. Ο McNeal με καλάθι και φάουλ έγραψε το 77-75 και με 2/2 βολές στα 5’’ για τη λήξη το 79-75, χαρίζοντας τη νίκη στον Άρη.

Τα δεκάλεπτα: 20-24, 37-41, 61-59, 79-75.
ΑΡΗΣ: Ξανθόπουλος 6, Δήμας, Πελεκάνος 2, Cupkovic, Φλιώνης, White 21 (1), Waters 9 (1), Δίπλαρος, Ζάρας 5 (1), Hagins 8, Cohen 3, Μούρτος 7, Σίμτσακ 1, McNeal 17 (1)
ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΑΣ: Μέγιερ 13 (3), Γουντς 8, Βεργίνης 14 (2), Νιφόρας 6 (2), Πάλμπλαντ 22 (6), Αθανασούλας 8 (1), Ντάνκαν 4, Μαστρογιαννόπουλος, Μπαζίνας.