Κεντρική Eurobasket Λετονία – Εσθονία 75-64

Λετονία – Εσθονία 75-64

Jannis Timma Latvia Letonia Eurobasket

Jannis Timma-Latvia-Letonia-Eurobasket

Με Βέλγιο στους 16!
Η Λετονία κάνοντας μια επική ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο, επικράτησε της Εσθονίας με 75-64 και πλέον αν η Τσεχία κερδίσει τη Λιθουανία σε λίγη ώρα, τότε οι Λετονοί θα βρουν στο δρόμο τους την Εθνική μας Ομάδα, ειδάλλως το Βέλγιο θα είναι η αντίπαλος της “γαλανόλευκης”

Η Εσθονία στο πρώτο ημίχρονο ήταν καταιγιστική και δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στους Λετονούς. Αποτέλεσμα αυτού ήταν φτάσουν στο ευρύ 29-15 του πρώτου δεκαλέπτου και στο 44-33 του ημιχρόνου. Στην επανάληψη οι Λετονοί ξάφνιασαν τους αντιπάλους τους κάνοντας επιμέρους σκορ 22-5 με την ολοκληρωτική ανατροπή να είναι γεγονός και το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 55-49. Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Εσθονοί όσο κι αν προσπάθησαν, η ζημιά είχε ήδη γίνει από την τρίτη περίοδο, χάνοντας μέσα από τα χέρια τους ένα δικό τους παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 15-29, 33-44, 55-49, 75-64.
ΛΕΤΟΝΙΑ (Μπάγκατσκις): Μέτζερις, Φρεϊμάνις 11, Μπλουμς 6 (2), Μπερτάνς 9 (1), Τίμμα 15 (3), Γιανισένοκς 5, Στρέλνιεκς 21, Μπέρζινς 2, Πέινερς 3, Μέιερς 3.
ΕΣΘΟΝΙΑ (Σοκ): Βέιντεμαν 6 (2), Σοκ Σ. 8 (1), Ταλτς 12 (2), Άρμπετ 16 (2), Βένε, Τουμ 10, Κανγκούρ 9 (1), Κούρμπας 3 (1).