Κεντρική Basket League Άρης Άρης – Καρσίγιακα 74-84

Άρης – Καρσίγιακα 74-84

aris karsigiaka karsiyaka nick galis cup

aris-karsigiaka-karsiyaka-nick-galis-cup

Σε ένα ματς ακατάλληλο για καρδιακούς, η Καρσίγιακα επιβλήθηκε του Άρη με 84-74 και κατέκτησε την πρώτη θέση στο “2o Nick Galis Cup“. Οι Τούρκοι κυριάρχησαν στα ριμπάουντ και με ένα ρεσιτάλ τριπόντων από τους φοβερούς Τζο Ράγκλαντ, Τζος Κάρτερ και Τζάστιν Κάρτερ ανάγκασαν τους “κιτρινόμαυρους” στην πρώτη τους ήττα τη φετινή σεζόν.

Από την πλευρά του, ο Άρης, έφτασε κοντά στη μεγάλη ανατροπή, ωστόσο στο τέλος έμεινε από δυνάμεις.

Πρώτος σκόρερ της Καρσίγιακα, αλλά και του αγώνα ήταν ο Τζο Ράγκλαντ με 19 πόντους, ενώ από τον Άρη ξεχώρισε ο Τζέρελ ΜακΝίλ με 13 πόντους. Παράλληλα, ο Τζο Ράγκλαντ βγήκε και MVP του τουρνουά.

Η Καρσίγιακα μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και μόλις στο 2′ προηγήθηκε με 6-0 με τον Γκάμπριελ να πετυχαίνει 4 πόντους. Οι Τούρκοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και με τον Ράγκλαντ να εκτελεί για τρεις, εκτόξευσε τη διαφορά στους 9 (4-13). Ο Άρης προσπάθησε να αντιδράσει με τον Μούρτο, όμως η κακή αμυντική του λειτουργία τον έφερε πίσω στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο με 15-23.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Καρσίγιακα προσπάθησε να κλείσει κάθε διάδρομο στην αμυνα και με τους Μπαϊγκούλ, Παλάσιος και Γκονλούμ να κυριαρούν στην επίθεση, έφεραν τη διαφορά στο +13 (19-32, 6:36 πριν τη λήξη του ημιχρόνου). Οι “κιτρινόμαυροι”, με τον Ζάρα να παίρνει πρωτοβουλίες, μείωσαν σε 29-38, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με σκορ 31-41.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Πρωταθλητές Τουρκίας ξεκίνησαν από εκεί που σταμάτησαν στο ημίχρονο, με τους Ράγκλαντ και Τζος Κάρτερ να εκτελούν από τα 6,75 για το 47-33 (7:54, για τη λήξη της περιόδου). Ο “θεός του πολέμου” απάντησε άμεσα με δύο τρίποντα του Ουάιτ και καλάθι του ΜακΝίλ, με τη διαφορά να πέφτει στους 8 πόντους (41-49). Στη συνέχεια, οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη, παίρνοντας ώθηση από τον κόσμο, μείωσαν στους 3 πόντους (48-51, 4:03), με καλάθι του ΜακΝίλ και τρίποντο του Μούρτου, αναγκάζοντας τον τεχνικό της Κααρσίγιακα, Ουφούκ Σαρίτσα να καλέσει τάιμ άουτ. Τζος Κάρτερ και Χουάν Παλάσιος έφεραν και πάλι τη διαφορά στο +6 (51-56), όμως ένα νέο τρίποντο του Μούρτου και ένα καλάθι του εξαιρετικού Ουότερς, κατέβασε τη διαφορά στην ελάχιστη τιμή της (56-57).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Τσούπκοβιτς έβαλε για πρώτη φορά τον Άρη μπροστά στο σκορ αρχικά με καλάθι (58-57) και αμέσως μετά με τρίποντο (61-57). Παλάσιος και Μπαϊγκούλ έφεραν και πάλι τους Τούρκους σε θέση ισχύος με δύο εύστοχα σουτ τριώνν πόντων, διαμορφώνοντας το 61-63, 7:48 πριν το τέλος του αγώνα. Ο Μούρτος εκτέλεσε εύστοχα για τρεις, δίνοντας εκ νέου το προβάδισμα στον Άρη με 65-63, με τον συνήθη ύποπτο Ράγκλαντ να απαντά άμεσα για το 65-66.

Ο Τζος Κάρτερ πέτυχε νέο τρίποντο για την Καρσίγιακα, με τον Δημήτρη Πρίφτη να καλεί τάιμ άουτ, βλέποντας την ομάδα του πίσω με 6 πόντους (65-71). Ο Άρης προσπαθούσε απεγνωσμένα με τον Χάγκινς και τον Ουάιτ να μειώσει τη διαφορά, όμως οι Τζάστιν και Τζος Κάρτερ με νέα τρίποντα έδωσαν τέλος στον αγώνα. Τελικό σκορ, ΆρηςΚαρσίγιακα 74-84.

Διαιτητές: Γκόντας – Κορομηλάς – Φούφης.
Τα δεκάλεπτα: 15-23, 31-41, 56-57, 74-84.
ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Ξανθόπουλος 2, Πελεκάνος 2, Τσούπκοβιτς 5 (1), Ουάιτ 9 (2), Ουότερς 9, Ζάρας 5, Χάγκινς 12, Κοέν 4 (1), Μούρτος 12 (3), Σίμτσακ 1, ΜακΝίλ 13 (1).
ΚΑΡΣΙΓΙΑΚΑ (Σαρίτσα): Ράγκλαντ 19 (5), Παλάσιος 12 (1), Άιβερσον 2, Μπαϊγκούλ 8 (2), Αλτίντιγκ 2, Τζάστιν Κάρτερ 11 (1), Γκονλούμ 7, Γκάμπριελ 6, Τζος Κάρτερ 17 (4), Σεντούρκ.

Περισσότερα από Χάρης Δεληνικόλας
Περισσότερα σε Άρης

Καστρίτης: «Στόχος μας να παίξουμε ως Άρης»

Το σύνθημα για τη συνέχεια του Άρη έδωσε ο Γιάννης Καστρίτης. Ο Άρης έκλεισε με νίκη την κ…