Κεντρική Ελλάδα Εθνικές Ισπανία – Ελλάδα 72-58

Ισπανία – Ελλάδα 72-58

11831819_700675420062514_6603430591923722030_n

Έχασε, δεν χάθηκε…
Η Εθνική Ομάδα των Παίδων, στο πλαίσιο της τρίτης αγωνιστικής του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος, ηττήθηκε από την Ισπανία με 72-58. Ωστόσο κατάφερε να προκριθεί στην επόμενη φάση της διοργάνωσης, χάρη στη νίκη που πήρε νωρίτερα η Λιθουανία επί του Ισραήλ. Κορυφαίος γι’ άλλη μια φορά ο Δημήτρης Μωραΐτης, ο οποίος τελεώσε το παιχνίδι με 18 πόντους.

Το ξεκίνημα της Εθνικής μας ήταν το ίδιο, με το ξεκίνημα στο παιχνίδι με τη Λιθουανία το απόγευμα της Παρασκευής (07/08). Με σκόρερ τους Καλαιτζάκη και Μωραΐτη, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα πήρε νωρίς νωρίς κεφάλι στο σκορ (7-0 στο 6′) Η απάντηση των Ισπανών ήταν άμεση, φτάνοντας πολύ γρήγορα το σκορ στο καλάθι (7-5), ενώ κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ στο 8′ κάνοντας το 10-9. Τελικά η “γαλανόλευκη” έδειξε χαρακτήρα κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο, έχοντας ασθενές προβάδισμα (14-12).

Στο ίδιο μήκος κύματος κινήθηκε και το δεύτερο δεκάλεπτο, με το ξεκίνημα της Εθνικής Παίδων να είναι πολύ καλό, με τους Φωτόπουλο και Γιαννάρα να εκτοξεύουν τη διαφορά στο +7 και πάλι (19-12). Οι Ισπανοί όμως είχαν και πάλι απάντηση, καθώς επέστρεψαν στο παίχνίδι, ύστερα από ένα μικρό σερί 8-1, φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσια (20-20 στο 14′) ενώ κατάφεραν να προσπεράσουν και πάλι, κάνοντας το 23-20. Στη συνέχεια και οι δυο ομάδες έκανε ένα επιμέρους σκορ 7-7, πηγαίνοντας στα αποδευτήρια με σκορ να βρίσκεται στο 30-27 υπέρ των Ισπανών

Στην επανάληψη οι Ισπανοί μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και κατάφεραν να ξεφύγουν στο σκορ. Αρχικά πήγαν τη διαφορά στο +6 (36-30, αλλα και στο 41-35) για να κλείσουν το τρίτο δεκάλεπτο στο 49-40 φτάνοντας τη διαφορά για πρώτη φορά στο +9.

Στην τελευταία περίοδο οι Ισπανοι, ανέβασαν περισσότερες στροφές και κατάφεραν να φτάσουν τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό. Ακόμα και στο +15 (57-42). Οι διεθνείς όμως απάντησαν γρήγορα μέ ένα μικρό επιμέρους σκορ 10-2, μειώνοντας στους 7 (59-52). Όμως τελικά οι Ισπανοί έφτασαν στην τελική επικράτηση.

Τα δεκάλεπτα: 12-14, 30-27, 49-40, 72-58
ΙΣΠΑΝΙΑ: Γκαρσία Μουνιόθ, Γκονζάλες 11 (3), Καράσκο 4, Γκουαϊτα 9, Ομπάμα 4 (1), Ρούμπιο 3 (1), Μακάρθι 11, Εχιγκέιτορ, Μαρτίνεζ 23, Σαλβαντόρ 3, Πομπίδο 4.
ΕΛΛΑΔΑ: Γιαννάρας 11 (2), Μωραΐτης 18 (1), Κάπρης 2, Καλαϊτζάκης 9, Δημητράκας, Ψαράς, Φωτόπουλος 6 (1), Ντομπρογιάννης, Καμπουρίδης 2, Λιούνης, Μέλιος 8 (2), Βλαγκόγιας 2.