Κεντρική Ελλάδα Εθνικές Ελλάδα – Τουρκία 62-58

Ελλάδα – Τουρκία 62-58

ethniki andrwn1

ethniki andrwn

Η Εθνική Ανδρών πραγματοποίησε κακή εμφάνιση, παρόλ’ αυτά κατάφερε, μέσω της άμυνας της, να ξεπεράσει και το εμπόδιο της Τουρκίας, επικρατώντας πολύ δύσκολα στο τέλος της γειτονικής χώρας με 62-58 στο πλαίσιο της δεύτερης ημέρας του τουρνουά Ακρόπολις, το οποίο διεξάγεται στο (γεμάτο απόψε) ΟΑΚΑ.

Το σύνολο του Φώτη Κατσικάρη παρουσίασε σε ακόμα ένα φιλικό παιχνίδι μεγάλα κενά διαστήματα στην απόδοση του, τα οποία πρέπει να περιοριστούν ενόψει του Ευρωμπάσκετ, ενώ στο συγκεκριμένο παιχνίδι ήταν πολύ κακή και στο επιθετικό κομμάτι, με εξαίρεση το πρώτο δεκάλεπτο, όπου η “γαλανόλευκη” έκανε όργια. Χαρακτηριστικό είναι πως οι παίκτες του Κατσικάρη σκόραραν 29 πόντους στην πρώτη περίοδο και 33 σε όλο τον υπόλοιπο αγώνα.

Η Εθνική ξεκίνησε σε ακόμα ένα παιχνίδι με τους Καλάθη, Σπανούλη, Αντετοκούνμπο, Πρίντεζη και Κουφό, με τον Φώτη Κατσικάρη να δείχνει πως έχει κατασταλάξει για την αρχική πεντάδα.

Μετά το αρχικό 7-7 στο 3‘, η “γαλανόλευκη” ανέβασε στροφές σε άμυνα και επίθεση, μετατρέποντας το ΟΑΚΑ σε γήπεδο του ΝΒΑ. Εξαιρετικά εκτελεσμένα πικ εν ρολ, εντυπωσιακά καρφώματα και φάσεις βγάλμενες από την απέναντι πλευρά του Ατλαντικού έκαναν την εμφάνιση τους, με το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα να τρέχει σερί 9-0 και να ξεφεύγει με 18-7 στο 5‘.

Οι παίκτες του Φώτη Κατσικάρη πάτησαν ακόμα περισσότερο το γκάζι στη συνέχεια, ανεβάζοντας τη διαφορά στους 14 πόντους (24-10 στο 8′), με το πρώτο δεκάλεπτο να βρίσκει την Ελλάδα μπροστά στο σκορ με 29-19.

Η εικόνα και ο ρυθμός του παιχνιδιού άλλαξε άρδην στο δεύτερο μέρος. Οι παίκτες, που ήρθαν από τον πάγκο της Εθνικής μας, δεν κατάφεραν να μπουν στο ρυθμό του παιχνιδιού. Με το σκορ στο 35-22 στο 13‘, η Τουρκία έτρεξε ένα τρομερό σερί 13-0 μέσα σε 3 λεπτά, φέρνοντας το ματς στα ίσια (35-35 στο 16′).

Στο διάστημα αυτό, η “γαλανόλευκη” βραχυκύκλωσε στην επίθεση, αδυνατώντας να βρει τον δρόμο προς το καλάθι της Τουρκίας, η οποία βρήκε σκορ από την περιφέρεια με τους Μαμούτογλου και Ιλιασόβα. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την Ελλάδα να προηγείται με 37-35.

Παρόμοια εικόνα με τη δεύτερη περίοδο και στην αρχή του τρίτου δεκαλέπτου. Η Ελλάδα ίδρωνε για να φτάσει στο καλάθι της Τουρκίας, η οποία, μάλιστα, πέρασε μπροστά στο σκορ με 41-39 στο 24‘. Η “γαλανόλευκη” αντέδρασε άμεσα και με σερί 5-0, προσπέρασε εκ νέου με 44-41 στο 26′. Οι δύο ομάδες ήταν εξαιρετικά άστοχες, ενώ δεν έλειψαν και τα νεύρα, παρότι επρόκειτο για ένα φιλικό παιχνίδι προετοιμασίας. Αλντεμίρ και Αταμάν βγήκαν αρκετές φορές εκτός ορίων και τιμωρήθηκαν αμφότεροι με τεχνική ποινή. Το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε μπροστά το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα με 46-44.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, η ομάδα του Φώτη Κατσικάρη βελτιώθηκε στην επίθεση, ο Νίκος Ζήσης ζεστάθηκε και με 7 προσωπικούς πόντους έστειλε τη διαφορά στο +9 (58-49 στο 34′) υπέρ της Εθνικής μας. Με σερί 5-0, η Τουρκία πλησίασε 4 πόντους (58-54 στο 38′), ενώ κατάφερε να μειώσει στο καλάθι (60-58) με καλάθι του Γκιουλέρ 18” πριν το τέλος. Ο Βασίλης Σπανούλης ήταν ψύχραιμος στις βολές και χάρισε τη νίκη (62-58) στην Εθνική μας.

Τα δεκάλεπτα: 29-19, 37-35, 46-44, 62-58.
ΕΛΛΑΔΑ (Κατσικάρης): Μπουρούσης 8 (8 ριμπ.), Ζήσης 11, Σπανούλης 9, Καλάθης 3, Περπέρογλου, Σλούκας, Αντετοκούνμπο 10 (9 ριμπ.), Καϊμακόγλου, Κουφός 10 (8 ριμπ.), Πρίντεζης 11, Παπανικολάου, Μάντζαρης.
ΤΟΥΡΚΙΑ (Αταμάν): Μπαλμπάι, Γκιουλέρ 6, Ερσέκ 4, Ιλιασόβα 12 (11 ριμπ.), Ερντέν 6 (7 ριμπ.), Μαμούτογλου 12, Σαβάς, Μπατούκ, Ντίξον 9, Αλντεμίρ 4, Κοκσάλ 3, Σιπάι, Οζμιζράκ, Κορκμάζ 2.

Περισσότερα σε Εθνικές

Προολυμπιακό Τουρνουά : Συνεχίζεται η διάθεση εισιτηρίων!

Συνεχίζεται η προπώληση των εισιτηρίων για το Προολυμπιακό Τουρνουά. Οι μέρες για το Προολ…