Κεντρική Ελλάδα Εθνικές Ελλάδα – Λιθουανία 68-58

Ελλάδα – Λιθουανία 68-58

Ethniki u18 Efivoi

Ethniki u18-Efivoi

Την πρόκριση της στον μεγάλο τελικό του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος του Βόλου πανηγύρισε η Εθνική Εφήβων, η οποία, μετά τη Γαλλία, έστειλε στο καναβάτσο και τη Λιθουανία, επικρατώντας στον δεύτερο ημιτελικό με 68-58. Η “γαλανόλευκη” εξασφάλισε την κατάκτηση ενός μεταλλίου και πάει φουλ για το χρύσο στον αυριανό (21:15, ΕΡΤ2) τελικό με την Τουρκία, την οποία είχε διελύσει στη δεύτερη φάση.

Η Ελλάδα τα βρήκε σκούρα απέναντι στους μαχητικούς Λιθουανούς, ωστόσο στα τελευταία λεπτά μίλησε η τεράστια κλάση του Βασίλη Χαραλαμπόπουλου, ο οποίος με προσωπικό του σόου, διέλυσε τους Λιθουανούς και τους έστειλε στον μικρό τελικό με αντίπαλο τη Βοσνία.

Κορυφαίος του αγώνα για ακόμα μία φορά, ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος, ο οποίος μέτρησε 22 πόντους, 14 ριμπάουντ και 7 ασίστ, ενώ εξαιρετικός ήταν και πάλι ο Παπαγιάννης με 15 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα μπήκε πολύ δυνατά στο παρκέ, επέβαλε πλήρως το ρυθμό του και με τον Παπαγιάννη να κάνει θραύση κάτω από τις δύο ρακέτες και τον Λούντζη να κάνει σπουδαία δουλειά πάνω στον Βάρνας, προηγήθηκε με 11-3 στο 5′. Ωστόσο η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, καθώς η “γαλανόλευκη” κόλλησε στην επίθεση, με αποτέλεσμα οι Λιθουανοί να τρέξουν σερί 6-0 και να μας προσπεράσουν με 12-11. Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε την Ελλάδα μπροστά στο σκορ με 14-12, έπειτα από τρίποντο του Σκουλίδα.

Η Εθνική προσπάθησε να ξεφύγει στο σκορ στη δεύτερη περίοδο, ωστόσο οι Λιθουανοί έπαιζαν ορθολογικό μπάσκετ και έμεναν σε απόσταση βολής. Ο Παπαγιάννης κάθισε στον πάγκο για να ξεκουραστεί, αλλά ο Χρηστίδης δεν μπόρεσε να τον αντικαταστήσει επάξια, με αποτέλεσμα να υπάρχει πρόβλημα στη ρακέτα. Ο Χαραλαμπόπουλος, στο σημείο αυτό, έδωσε και πάλι λύσεις στην επίθεση, ενώ ο τρομερός Παπαγιάννης, με φόλοου κάρφωμα, διαμόρφωσε το 29-27 του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια και τίποτα δεν έδειχνε πως κάποια ομάδα μπορεί να ξεφύγει στο σκορ. Με το σκορ στο 39-39, η “γαλανόλευκη” έτρεψε σερί 6-0 και προηγήθηκε με 45-39 στο 29′, αλλά οι Λιθουανοι με δικό τους σερί 4-0, έγραψαν το 45-43 του τρίτου δεκαλέπτου.

Στο καθοριστικό τέταρτο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες πηγαίναν χεράκι-χεράκι, με την Εθνική μας να έχει ένα μικρό προβάδισμα. Με σερί 8-0, η “γαλανόλευκη” ξέφυγε με 60-51 στο 36′, με τον Χαραλαμπόπουλο να κάνει και πάλι όργια στο παρκέ, αλλά και πάλι οι Λιθουανοί είχαν την απάντηση, καθώς με δικό τους σερί 4-0, πλησίασαν στους 5 (60-55 στο 37′).

Με τρίποντο- μαχαιριά του Δίπλαρου στην καρδιά των Λιθουανών, η Ελλάδα ξέφυγε με 63-55 στο 38′, οι Λιθουανοί μείωσαν με δικό τους τρίποντο σε 63-58, αλλά ο Χαραλαμπόπουλος με νέα τρίποντη βόμβα, επανέφερε τη διαφορά στους 8 (66-58 στο 39′), καθαρίζοντας οριστικά την υπόθεση νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 14-12, 29-27, 45-43, 68-58.
ΕΛΛΑΔΑ: Λούντζης 8 (1), Ντουζίδης, Μιλεντίγεβιτς 1, Φλιώνης, Μιχαλούτσος, Μουράτος 5 (1), Σκουλίδας 8 (2), Χρηστίδης, Δίπλαρος 9 (3), Σκορδάς, Παπαγιάννης 15, Χαραλαμπόπουλος 22 (3).
ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ: Κουλμπόκα, Μπελιάουσκας 19 (5), Ντιενίνις, Πιλάουσκας 7 (2), Σεντεκέρσκις 13 (1), Μασιούλις 2, Βάρνας 2, Εχόντας 5, Μπιρούτις 10, Γκαλινάουσκας, Μπερούτσκα, Σβαμπάρις.

Περισσότερα σε Εθνικές

Προολυμπιακό Τουρνουά : Συνεχίζεται η διάθεση εισιτηρίων!

Συνεχίζεται η προπώληση των εισιτηρίων για το Προολυμπιακό Τουρνουά. Οι μέρες για το Προολ…