Κεντρική Ελλάδα Εθνικές Ελλάδα – Ιταλία 45-62

Ελλάδα – Ιταλία 45-62

Moraitis Ethniki Paidon Paides

Moraitis-Ethniki-Paidon-Paides

Διπλό κακό για την εθνική παίδων…

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα γνώρισε άλλη μία ήττα, αυτή τη φορά από την Ιταλία με 62-45 και πλέον θα αγωνιστεί για τις θέσεις 13-16. Μόλις μία θέση χαρίζει την παραμονή στην Α’ Κατηγορία του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

Σαν να μην έφτανε η ήττα, 22″ πριν τη λήξη του αγώνα τραυματίστηκε ο Δημήτρης Μωραΐτης στο αριστερό γόνατο. Ο νεαρός αθλητής που ανήκει στην ΑΕΚ, αποχώρησε υποβασταζόμενος και εν μέσω χειροκροτημάτων και πλέον περιμένουμε το ιατρικό τιμ να διαγνώσει την κατάστασή του.

Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι, από το πρώτο ημίχρονο οι Ιταλοί επέβαλλαν πλήρως το ρυθμό τους. Χαρακτηριστικό είναι ότι το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα σε δύο δεκάλεπτα πέτυχε μόλις 9 πόντους (9-35, σκορ ημίχρονου). Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι παίκτες του Νίκου Τρούφα μείωσαν μέχρι και τους 12 πόντους (26-38), χωρίς όμως να πετύχουν κάτι παραπάνω.

Τα δεκάλεπτα: 4-14, 9-35, 30-42, 45-62.
ΕΛΛΑΔΑ (Τούφας): Γιανναράς 4 (1), Μωραΐτης 14 (2), Κάπρης, Καλαϊτζάκης 3, Ψαρράς, Φωτόπουλος 5, Δομπρογιάννης, Καμπουρίδης 6, Λιούνης 2, Μέλιος, Βλαγκόγιας 11.
ΙΤΑΛΙΑ (Μποκίνο): Βαλεντίνι 8 (2), Τραπάνι 5 (1), Παγιόλα 2, Ντε Ζάρντο 13, Εμπελινγκ 15 (3), Καρούζο 6, Βιγκιόρι 2, Σερπίλι 7, Στεφανίνι 4.

Περισσότερα από Χάρης Δεληνικόλας
Περισσότερα σε Εθνικές

Προολυμπιακό Τουρνουά : Συνεχίζεται η διάθεση εισιτηρίων!

Συνεχίζεται η προπώληση των εισιτηρίων για το Προολυμπιακό Τουρνουά. Οι μέρες για το Προολ…