Κεντρική Ελλάδα Εθνικές Νέα ήττα για τους Νέους Άνδρες

Νέα ήττα για τους Νέους Άνδρες

liapis greece serbia europaiko neon

liapis-greece-serbia-europaiko neon

Ακόμα δυσκολότερη γίνεται η παραμονή στην Α’ Κατηγορία για την Εθνική Ομάδα Νέων Ανδρών, καθώς ηττήθηκε και στη δεύτερη αναμέτρηση, αυτή τη φορά από τη Σλοβενία με 78-72 μετά από δυο παρατάσεις. Το επόμενο παιχνίδι της Εθνικής μας είναι προγραμματισμένο για αύριο (15/07) στις 19:45 με τη Βοσνία. Η Εθνική μας πλέον χρειάζεται νίκη επί της Βοσνίας με +15 και παράλληλα νίκη της Σλοβενίας επί της Πολωνίας.

Χριστοδούλου και Σταμάτης ήταν οι πρώτοι σκόρερ του αντιπροσωπευτικού μας συνόλου. Αμφότεροι πέτυχαν από 12 πόντους, ενώ ακολούθησε ο Θεοδώρου με 11 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Η Εθνική μας Ομάδα ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι και στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, προηγήθηκε με 21-11. Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως, η Σλοβενία αντέδρασε και στο ημίχρονο μείωσε σε 30-26.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Σλοβενία ανέβασε και πάλι τον ρυθμό της και με επιμέρους σκορ 22-12 πήρε τα ηνία της αναμέτρησης και στο 30‘ προηγήθηκε με 48-42. Στην τελευταία περίοδο το ματς έγινε “θρίλερ” με τις ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και τελικά το παιχνίδι να φτάνει στην παράταση, χάρη σε βολές του Θεοδώρου για το 57-57.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο πρώτο πεντάλεπτο της παράτασης, με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ, με αποτέλεσμα οι ομάδες να οδηγηθούν εκ νέου σε παράταση, χάρη στο καλάθι του Μιχάλη Λιάπη στην εκπνοή για το 67-67. Στη δεύτερη παράταση οι διεθνείς μας έμειναν από δυνάμεις με αποτέλεσμα να χάσουν και αυτή την αναμέτρηση.

Τα δεκάλεπτα: 11-21, 26-30, 48-42, 57-57 (κ.α) 67-67 (Α’ παρ), 78-72.
ΣΛΟΒΕΝΙΑ (Νοβάκοβιτς): Σπαν 4, Νίκολιτς 25, Κόκολ, Μέσιτσεκ 27, Σαντέλι 8, Γκρουσόβνικ 1, Κόσι 3, Ρίτλοπ, Μπάρμπαριτς 10, Κάραβντιτς.
ΕΛΛΑΔΑ (Μανουσέλης): Σπυριδωνίδης 8, Λιάπης 5, Κώττας 8, Χριστοδούλου 12, Πουλιανίτης 7, Χατζηνικόλας, Θεοδώρου 11, Τσαλμπούρης, Μπιλλής 5, Σταμάτης 12, Οικονομόπουλος, Σπυρόπουλος 4.