Κεντρική Ελλάδα Εθνικές Ελλάδα – Βοσνία 59-60

Ελλάδα – Βοσνία 59-60

Efivoi Volos

Efivoi-Volos

Έχασε, αλλά πέρασε…
Πραγματοποιώντας μία πολύ κακή εμφάνιση, η Εθνική Εφήβων γνώρισε τη δεύτερη συνεχόμενη ήττα της στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Βόλου, καθώς δεν κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο της Βοσνίας (60-59). Παρόλ’ αυτά πέρασε στη δεύτερη φάση, καθώς η Λιθουανία νωρίτερα είχε επικρατήσει της Κροατίας. Το αρνητικό, όμως, είναι πως δεν κατάφερε να περάσει ούτε μία νίκη στη δεύτερη φάση, καθώς η Βοσνία πήρε την πρόκριση, ενώ η Κροατία αποκλείστηκε.

Κορυφαίος για τη “γαλανόλευκη” ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος με 15 πόντους και συνεισφορά σε όλους τους τομείς του παιχνιδιού (8 ριμπάουντ, 4 ασίστ), καθώς και ο Βασίλης Χρηστίδης με 16 πόντους.

Η χθεσινή ήττα από τη Λιθουανία φαίνεται πως επηρέασε αρκετά τους παίκτες της Εθνικής μας ομάδας, οι οποίοι μπήκαν νωθρά στο παρκέ. Η “γαλανόλευκη” δεν είχε ενέργεια, ενώ ήταν ιδιαίτερα άστοχη στην επίθεση. Παρόλ’ αυτά, κατάφερε να ελέγξει το παιχνίδι στο πρώτο δεκάλεπτο 13-8, χάρη στην καλή αμυντική λειτουργίας της.

Το ξεκίνημα του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος στη δεύτερη περίοδο ήταν ακόμα χειρότερο. Οι Βόσνιοι, με σερί 11-0, προηγήθηκαν με 19-13 στο 13′, αποδεικνύοντας πως δεν επρόκειτο να αποτελέσουν εύκολη λεία. Η είσοδος του Βασίλη Χρηστίδη στο παρκέ άλλαξε την εικόνα της Εθνικής. Ο νεαρός σέντερ αντικατέστησε τον Παπαγιάννη και έδωσε ενέργεια και σκορ στη “γαλανόλευκη”. Με σερί 8-0, η Ελλάδα πέρασε μπροστά με 21-19 στο 16′ και διατήρησε το ισχνό προβάδισμα της, μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου (32-30).

Στην επανάληψη, η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε άρδην. Ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος πήρε φωτιά στην επίθεση, οι Έλληνες παίκτες έτρωγαν… σίδερα στην άμυνα και με σερί 10-0, προηγήθηκαν με 42-30 στο 24′. Το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε την Ελλάδα μπροστά με 51-42, διατηρώντας με άνεση τη διαφορά κοντά στους 10 πόντους.

Ωστόσο, οι Βόσνιοι δεν ήταν διατεθειμένη να πετάξουν λευκή πετσέτα, το αντίθετο μάλιστα. Ανέβασαν την πίεση τους και με τρομερό σερί 10-0, προηγήθηκαν με 52-51 στο 33′ και με 57-55 στο 35′. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι μέχρι και το τελευταίο δευτερόλεπτο. Με το σκορ στο 60-59 υπέρ της Βοσνίας, η Εθνική είχε τη μεγάλη ευκαιρία να πάρει τη νίκη, ωστόσο ο Σκουλίδας αστόχησε στο τρίποντο της νίκης (του έγινε φάουλ στο σουτ).

Τα δεκάλεπτα: 13-8, 32-30, 51-42, 59-60.
ΕΛΛΑΔΑ: Λούντζης 9 (1), Ντουζίδης, Μιλεντίγεβιτς, Φλιώνης 2, Μιχαλούτσος, Μουράτος, Σκουλίδας 11 (1 τριπ., 10 ριμπ.), Χρηστίδης 16, Δίπλαρος, Παπαγιάννης 6 (12 ριμπ.), Χαραλαμπόπουλος 15 (3 τριπ., 8 ριμπ.).
ΒΟΣΝΙΑ: Άλεξιτς 9 (3), Ντούρμο, Άτιτς 10 (1 τριπ., 8 ριμπ.), Γκέγκιτς 15, Τζέντοβιτς 5 (10 ριμπ.), Μάνγκαφιτς 12 (2), Μέμιτς 9 (1), Πενάβα, Χάτζιτς, Πίριτς.

Περισσότερα σε Εθνικές

Προολυμπιακό Τουρνουά : Συνεχίζεται η διάθεση εισιτηρίων!

Συνεχίζεται η προπώληση των εισιτηρίων για το Προολυμπιακό Τουρνουά. Οι μέρες για το Προολ…