Άνοδος ξανά

Ethniki Neon Ginaikon

Αν και χρειάστηκε να περάσει από σαράντα κύματα, η άνοδος στην Α’ Κατηγορία, για την Εθνική Ομάδα Νέων Γυναικών ήρθε με το πλέον πανηγυρικό τρόπο, καθώς, έκανε το καθήκον της στο τελευταίο παιχνίδι του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Β’ Κατηγορίας επικρατώντας της Λιθουανίας με 68-65, με αποτέλεσμα να πάρει το ένα από τα τρία εισιτήρια που δίνουν την άνοδο. Μαζί με την Εθνική μας, ανέβηκαν και η Βοσνία Εργεζοβίνη με τη Σουηδία.

Κορυφαία του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος, αναδείχθηκε, η Μαριέλλα Φασούλα, η οποία πέτυχε 18 πόντους.

Έσπασαν καρδιές στο σημερινό ματς που έγινε στην Ποντγκόριτσα του Μαυροβουνίου, αλλά οι παίκτριες της Ελένης Καφαντάρη στο δεύτερο ημίχρονο απέδωσαν εξαιρετικά και πήραν την πολύτιμη νίκη στο τελευταίο παιχνίδι του Ευρωπαϊκού Β’ κατηγορίας.

Η Λιθουανία με το καλημέρα έκανε το 13-6, αλλά η Φασούλα είχε διαφορετική άποψη και με 10 από τους 14 πόντους της εθνικής έδωσε το προβάδισμα στην Ελλάδα με 14-13. Οι αντίπαλες, ωστόσο, εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη της εθνικής και ξέφυγαν με 34-23 με το ημίχρονο να τελειώνει με 39-28.

Η εθνική μπήκε δυνατά στην επανάληψη και πλησίασε στο 41-37 στο 23ο λεπτό. Η Λιθουανία έκανε το 49-41, αλλά και πάλι οι παίκτριες της Ελένης Καφαντάρη δεν το έβαζαν κάτω. Με τη Λούκα μείωσαν σε 51-47 δίνοντας τα όλα στο παρκέ.

Η Ελεάννα Χριστινάκη στις αρχές της τέταρτης περιόδου μείωσε στους τρεις πόντους (54-51) με τη Νάστου αμέσως μετά να φέρνει το ματς στον πόντο (54-53). Με γκολ φάουλ της Χριστινάκη η Ελλάδα πέρασε μπροστά με 56-54 στο 33ο λεπτό. Η Λιθουανία πήρε κεφάλι εκ νέου με 58-56, αλλά η εθνική ισοφάρισε σε 58-58 και 60-60. Το ματς ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι…. Η Γωγώ Σταμάτη με τρίποντο έκανε το 66-63 για την Ελλάδα 1.58 δεύτερα από το τέλος του ματς, ακολούθησε άστοχη προσπάθεια από τη εθνική για να μειώσει στον πόντο η Μπελισκάιτε (66-65) 39’ από τη λήξη. Η Σταμάτη στα 11’ με 1/2 βολές έκανε το 67-65, η Κερνεσκίτε αστόχησε στα 2’ δευτερόλεπτα και η Φασούλα με 1/2 βολές έγραψε το τελικό 68-65.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 28-39, 47-52, 68-65.
ΕΛΛΑΔΑ: Σταμάτη 9 (1), Εμμανουηλίδου 1, Κυρατζή, Γούναρη 8 (2), Χριστινάκη 17, Νάστου 2, Αγγελίδου, Νίξινα, Φασούλα 18, Καραμπάτσα 5, Λούκα 8.
ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ: Κερνεσκίτε 8 (1), Σιρσιναϊτάιτε 5 (1), Παουλαουσκάιτε, Μελιναουσκάιτε 3, Μιζγκέριτε 11, Μπελισκάιτε 14, Σαραουσκάιτε 24, Σαβισκάιτε Ι., Σαβισκάιτε Ρ., Μαουράιτε, Καϊρίτε.

Περισσότερα από Σταύρος Ιωακείμ
Περισσότερα σε Εθνικές

Προολυμπιακό Τουρνουά : Συνεχίζεται η διάθεση εισιτηρίων!

Συνεχίζεται η προπώληση των εισιτηρίων για το Προολυμπιακό Τουρνουά. Οι μέρες για το Προολ…