Κεντρική Διεθνή Έκανε την Εφές, Φενέρμπαχτσε

Έκανε την Εφές, Φενέρμπαχτσε

karsiyiaka

karsiyiaka

Κάθε άλλο παρά τυχαία είναι η παρουσία της Καρσίγιακα στους τελικούς του τούρκικου πρωταθλήματος. Η ομάδα Ουφούκ Σαρίτσα, έκανε την Εφές, “Φενέρ“, αφού στον τρίτο τελικό επικράτησε της ομάδας του “Ντουντα” με 71-65 και πήρε το προβάδισμα στη σειρά.

Η Καρσίγιακα, αν και βρέθηκαν να χάνουν με 39-35 στο ημίχρονο, κατάφερε στην τρίτη περίοδο να φέρει το παιχνίδι “τούμπα” με  ένα επιμέρους σκορ 20-12. Η συνέχεια; Γνωστή! Η Καρσίγιακα ξέφυγε από την αντίπαλό της και “κράτησε” μέχρι το φινάλε, αφού οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν δυνάμεις να επιστρέψουν στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Ντάριλ Στρόμπερι, ο οποίος έβαλε 26 πόντους και τον ακολούθησε ο Μπόμπι Ντίξον με 14. Από την Εφές Αναντόλου, που δεν είχε στη σύνθεσή της τον τιμωρημένο Τόμας Ερτέλ, ο Ντάριο Σαριτς τελείωσε το παιχνίδι με 13 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ, ο Στράτος Περπέρογλου είχε 9 πόντους και 4 ριμπάουντ.