Κεντρική Basket League Αγώνες Τρίκαλα – Ρέθυμνο 85-95

Τρίκαλα – Ρέθυμνο 85-95

faye rethimno

faye-rethimno

Πραγματοποιώντας ένα εκπληκτικό δεύτερο ημίχρονο, το Ρέθυμνο πέρασε από τα Τρίκαλα, επικρατώντας της τοπικής ομάδας με 95-85 και διατηρήθηκε στην έκτη θέση της βαθμολογίας μία αγωνιστική πριν το φινάλε του πρωταθλήματος.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Καλαμπόκης (16π.), Κάουνσιλ (15π.) και Φαγιέ (13π.), ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισαν οι Πάνος και Ίνγκραμ με 17 πόντους έκαστος.

Οι κρητικοί είχαν τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού μέχρι και το 15ο λεπτό, όταν και προηγήθηκαν με 41-31. Όλα έδειχναν πως η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου θα είχε ένα εύκολο απόγευμα, ωστόσο οι γηπεδούχοι είχαν διαφορετική άποψη και με επιμέρους σκορ 14-3, πήραν το προβάδισμα με 44-43 στο 18′. Το ημίχρονο βρήκε τους κρητικούς, πάντως, μπροστά στο σκορ με 47-46.

Στην επανάληψη, το Ρέθυμνο δεν είχε διάθεση για περαιτέρω αστεία. Τα Τρίκαλα αντιστάθηκαν σθεναρά μέχρι και το 28′ (63-62 μπροστά το Ρέθυμνο), ωστόσο η συνέχεια άνηκε αποκλειστικά στους κρητικούς, οι οποίοι έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 72-64.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι επέβαλαν πλήρως τον ρυθμό τους, ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα και έφτασαν στο ρελαντί στην τελική επικράτηση.

Τα δεκάλεπτα: 22-27, 46-47, 64-72, 85-95.
ΤΡΙΚΑΛΑ (Παπάζογλου): Ίνγκραμ 17 (3), Νικολόπουλος, Τρέισι 15, Τσούπκοβιτς 11, Πάνος 17, Σπανός, Καμαριώτης 2, Ματαλών 9 (1), Θώδος 2, Βαρυτιμιάδης, Χουχούμης 3 (1), Λίντγκβιστ 9 (1)
ΡΕΘΥΜΝΟ (Σκουρτόπουλος): Σχίζας 5, Κουμπούρας 13 (1), Σάφτενααρ 12, Κάουνσιλ 15 (4), Άλεν 6 (2), Καλαμπόκης 16 (2), Φαγιέ 13 (1), Σίνης 4, Χείλαρις 5 (1), Κράβιτς, Δουλγεράκης, Χόλις 6 (1).

Καρδίτσα – Απόλλων Πάτρας 95-67

«Διέλυσε» τον Απόλλωνα Πάτρας η Καρδίτσα «Πάρτι» έκανε η Καρδίτσα απέναντι στον υποβιβασμέ…