Κεντρική Basket League Αγώνες Κολοσσός – ΚΑΟΔ 84-80

Κολοσσός – ΚΑΟΔ 84-80

kolossos trikala selfie1

kolossos-trikala-selfie1

Αν και τα χρειάστηκε στο τέλος, ο Κολοσσός Ρόδου επικράτησε του ΚΑΟΔ με 84-80 στο Βενετόκλειο και διατηρήθηκε ζωντανός στη διεκδίκηση της έκτης θέσης της κανονικής περιόδου του πρωταθλήματος. Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη έλεγχε εύκολα το παιχνίδι μέχρι και 2 λεπτά πριν το φινάλε, ωστόσο οι δραμινοί αντεπιτέθηκαν στο τέλος, ζόρισαν τους Ροδίτες, οι οποίοι, όμως, διατήρησαν τη ψυχραιμία τους και έφτασαν στην τελική επικράτηση.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ο Ουότερς με 19 πόντους και 8 ασίστ, ενώ από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Χάρις με 16 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Ο Κολοσσός μπήκε αποφασισμένος να καθαρίσει το παιχνίδι από νωρίς και προηγήθηκε με 7-0 στο 3′. Ο Ουότερς ήταν καυτός και με 11 πόντους στα πρώτα 9 λεπτά έβαλε τους γηπεδούχους μπροσά στο σκορ με διψήφια διαφορά (23-13).

Ο ΚΑΟΔ προσπάθησε να πλησιάσει, ωστόσο οι Ροδίτες ήταν πολύ εύστοχοι από την περιφέρεια. Με τρεις απανωτές τρίποντες “βόμβες” του Λαρεντζάκη, ο Κολοσσός ξέφυγε με 15 πόντους (36-21 στο 15′), με το ημίχρονο να βρίσκει τους νησιώτες μπροστά στο σκορ με 49-32.

Όλα έδειχναν πως η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη θα είχε εύκολο έργο στο δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο ο ΚΑΟΔ δεν ήταν διατεθειμένος να παραδώσει λευκή πετσέτα. Ανέβασε κατακόρυφα στροφές στην επίθεση και κατάφερε να ψαλιδίσει τη διαφορά στους 5 πόντους (62-57 στο 29′). Η αντίδραση του Κολοσσού ήταν άμεση και με σερί 4-0 έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο, προηγούμενος με 66-57.

Στο καθοριστικό τέταρτο δεκάλεπτο, οι ροδίτες διατηρούσαν με άνεση τη διαφορά κοντά στους 10 πόντους, με τον ΚΑΟΔ να αδυνατεί να γίνει απειλητικός. Με το σκορ στο 79-69 1,5 λεπτό πριν από το φινάλε, ο ΚΑΟΔ έκανε σερί 5-0, μείωσε σε 79-74, ωστόσο ο Κολοσσός διατήρησε τη ψυχραιμία του και έφτασε στην τελική επικράτηση.

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 49-32, 66-57, 84-80.
ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Λυκογιάννης): Τολιόπουλος 2, Λαρεντζάκης 12 (3), Ουότερς 19, Σμιθ 3 (1), Στεφανίδης 3 (1), Λίντεν 7 (1), Σκοτ 7 (1), Τσάμης 13 (1), Χάγκινς 9, Ρόμπινσον 9.
ΚΑΟΔ (Μέξας): Τρόττερ 7 (2), Χάρις 16, Άτκινς 7, Όντομ 14 (2), Μισέλ 3, Ζάρας 10 (2), Λο 9 (1), Χρυσικόπουλος, Τσαλδάρης 9 (2), Παπαμακάριος 5 (1).

Καρδίτσα – Απόλλων Πάτρας 95-67

«Διέλυσε» τον Απόλλωνα Πάτρας η Καρδίτσα «Πάρτι» έκανε η Καρδίτσα απέναντι στον υποβιβασμέ…