Κεντρική Basket League Αγώνες Κηφισιά – Κόροιβος 76-83

Κηφισιά – Κόροιβος 76-83

Kifisia Koroivos

BASKET LEAGUE / ÑÅÈÕÌÍÏ - Í.ÊÇÖÉÓÉÁ / RETHIMNO - N.KIFISIA

Νίκη για… πλέι οφ…
Για 25 λεπτά η Κηφισιά κρατούσε σφιχτά στα χέρια της, την νίκη, ενώ παράλληλα το παιχνίδι ήταν σχεδόν αδιάφορο, ακόμα και από πλευράς θεάματος. Από το 25 και μετά ο Κόροιβος έκανε την αντεπίθεση του, κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι και να πάρει την νίκη μέσα στο Ζηρίνειο με 83-76

Κορυφαίος για την ομάδα της Αμαλιάδας ο Ματζέτ ο οποίος πέτυχε 23 πόντους, βάζοντας από 11 σε τρίτη και τέταρτη περίοδο, ενώ καλό παιχνίδι έκανε και ο Μπόουερς, ο οποίος πέτυχε 13 πόντους με 7 ριμπάουντ. Από την άλλη μεριά, κορυφαίος για την ομάδα των βορείων προαστίων ήταν ο Νίκος Λιακόπουλος, ο οποίος έβαλε 14 πόντους, ενώ τον ακολούθησε και ο Μαυροειδής ο οποίος έβαλε 9 πόντους και μάζεψε 11 ριμπάουντ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με χαμηλούς ρυθμούς και τόνους με τις δυο ομάδες, στα πρώτα πεντέμισι λεπτά να έχουν βάλει μόλις 8 πόντους. Από το 5′ και μετά η ομάδα της Κηφισιάς βρήκε τα πατήματα της και κατάφερε να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με σκορ 21-13.

Στο ίδιο έργο θεατές και στο δεύτερο δεκάλεπτο με την Κηφισιά να κρατά σταθερά το προβάδισμα, όμως καμία από τις δυο ομάδες δεν είχαν τον ρυθμό που έπρεπε. Ο μόνος που κατάφερε να ξεχωρίσει στα πρώτα 20 λεπτά, ήταν ο Ντέιβις της ομάδας των βορείων προαστίων, ο οποίος μέχρι εκείνη την στιγμή είχε πετύχει 9 πόντους.

Στην επανάληψη ο Κόροιβος μπήκε λίγο πιο δυνατά στα πρώτα τεσσεράμισι λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου και κατάφερε να μειώσει την διαφορά στους 6′ (43-37). Έκτοτε, η Κηφισιά ξανανέβασε την διαφορά στους 9, κρατώντας την σε σταθερά επίπεδα για αρκετή ώρα, δίχως όμως να πιάσει υψηλά στάνταρ απόδοσης. Προς τα τέλη της τρίτης περιόδου ο Κόροιβος επέστρεψε στο παιχνίδι, από το -11, στο -3 (55-52) με επικεφαλής τον Ματζέτ, ο οποίος, μόνο στο τρίτο δεκάλεπτο, πέτυχε 11 πόντους.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Κηφισιά, ξαναέφτασε την διαφορά στους 5 (58-53), όμως, χάρη στο τρίποντο του Βασίλιεβιτς στο 32′ και το λέι απ του Ματζέτ, η διαφορά έφτασε στο καλάθι 59-57 με το παιχνίδι να γίνεται ντέρμπι από το πουθενά. Η ομάδα της Αμαλιάδας όχι μόνο επέστρεψε στο παιχνίδι, αλλά κατάφερε να προσπεράσει κιόλας δυο φορές, λίγο μετά την ολοκλήρωση του 35ου λεπτού κάνοντας αρχικά το 60-59, αλλά και στην συνέχεια ξαναπήρε το προβάδισμα, κάνοντας το 62-61. Ένα λεπτό πριν το τέλος η διαφορά για τον Κόροιβο είχε φτάσει ακόμα και στο +6 και εν τέλει κατάφερε να πάρει την νίκη με 83-76.

Διαιτητές: Καρακατσούνης – Μπίτης – Τσόνος.
Τα δεκάλεπτα: 21-13, 41-29, 55-52, 76-83.
ΚΗΦΙΣΙΑ: Σιλάς 7 (1), Λιακόπουλος 14, Πόποβιτς 3 (1), Πεσάκοβιτς 8, Μαυροειδής 9, Ψαθάς 9 (1), Μελισαράτος 4, Ντέιβις 11 (1), Μπάρλος 11, Βασιλόπουλος.
ΚΟΡΟΙΒΟΣ (Μαρκόπουλος): Ματζέτ 23 (2), Μάρσαλ 8, Γιαννακίδης 7 (2), Αγγελόπουλος 3, Παπαπέτρου, Μπόουερς 13, Βασίλιεβιτς 12 (2), Κανονίδης 2, Ρούμπιο 10, Γαλιώτος 5, Μπατής, Βαρδάκας.