Κεντρική Basket League Αγώνες Άρης – ΑΕΚ 79-68

Άρης – ΑΕΚ 79-68

thomas aris aek

thomas-aris-aek

Σε ένα επισοδιακό παιχνίδι, ο Άρης επικράτησε της ΑΕΚ με 79-68 και προκρίθηκε στα ημιτελικά του ελληνικού πρωταθλήματος. Εκεί θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού Ολυμπιακός – Κόροιβος Αμαλιάδας.

Οι γηπεδούχοι, δε ξεκίνησαν καλά τον αγώνα, όμως από το τρίτο δεκάλεπτο και έπειτα έκλεισαν τους διαδρόμους της ΑΕΚ και βρίσκοντας σκορ από όλους σχεδόν τους παίκτες έφτασαν τη διαφορά μέχρι και το +23.

Στην αντίπαλη πλευρά, η “Ένωση” επηρεάστηκε ξεκάθαρα από τη διακοπή του αγώνα (στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου), ωστόσο δεν έδειξε ικανή να διεκδικήσει τη νίκη στο τρίτο και τέταρτο δεκάλεπτο. Οι πολλές άστοχες βολές (13/26) καθώς και τα κακά ποσοστά στα σουτ τριών πόντων (5/23) οδήγησαν την ΑΕΚ στην ήττα.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Βεζένκοφ με 15 πόντους, ενώ για την ΑΕΚ ξεχώρισε ο Σάκοτα ,που ήταν και ο πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης, με 19 πόντους.

Ο Άρης παρατάχθηκε με τους: Πάσαλιτς, Ριντ, Τόμας, Βεζένκοφ και Νέιμικ, ενώ η αρχική πεντάδα της ΑΕΚ αποτελούνταν από τους: Ουίλμπεκιν, Ντελινικάιτις, Σάκοτα, Μενσά-Μπονσού και Ίνγκλις.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε δυνατά και με καλάθια των Ίνγκλις, Ντελινικάιτις και Σάκοτα, προηγήθηκε με 8-3 7:11 πριν τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου. Ο Πάσαλιτς με τρίποντο και ο Ριντ με καλάθι ισοφάρισαν γρήγορα σε 8-8, όμως οι φιλοξενούμενοι πήραν κεφάλι στο σκορ εκ νέου, με 8-14 (4:41 για το τέλος της περιόδου). Η “Ένωση”, συνέχισε σε αυτό το ρυθμό και έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενη με 24-19.

Το παιχνίδι διακόπηκε για περίπου τριάντα λεπτά μετά τη ρήξη αντικειμένων και την αποχώρηση των διαιτητών.

Με την επανέναρξη του αγώνα, ο Ίνγκλις υπέπεσε σε αντιαθλητικό φάουλ, το οποίο μετέτρεψε σε 2/2 βολές ο Τσιάρας μειώνοντας στο -3 (21-24, 9:45 για το ημίχρονο). Ο Βεζένκοφ με τρίποντο ισοφάρισε μετά από ώρα για τους γηπεδούχους σε 28-28, με τον Σάκοτα να απαντά με τον ίδιο τρόπο για το 28-31, 4:16 πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Μούρτος και Χαρίσης σκόραραν και έδωσαν προβάδισμα στο “θεό του πολέμου” αρχικά με 32-31 και στη συνέχεια με 38-36, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Πρώτος σκόρερ στο πρώτο ημίχρονο για τον Άρη ήταν ο Πάσαλιτς με 12 πόντους, ενώ για την ΑΕΚ ο Σάκοτα με 10 πόντους.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Άρης μπήκε δυνατά και με τον Τόμας να πετυχαίνει 5 σερί πόντους προηγήθηκε με 43-40, 8:02 πριν το τελος του τρίτου δεκαλέπτου. Ο Βεζένκοφ πέτυχε καλάθι και φάουλ και στη συνέχεια ο Ριντ με κλέψιμο και κάρφωμα εκτόξευσε τη διαφορά στους 9 πόντους (50-41, 6:24 για το τέλος της τρίτης περιόδου). Ο Άρης συνέχεισε να διατηρεί μία διαφορά 10 πόντων, όμως ο Ουίλμπεκιν με τρίποντο 3′ πριν το τέλος του δεκαλέπτου, μείωσε στους 7 (55-48). Ο Μούρτος με τρίποντο στη λήξη της περιόδου ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά στο +13 (63-50).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Ριντ με έξι σερί πόντους διαμόρφωσε το 69-50, απέναντι σε μία ΑΕΚ που έδειχνε να μη μπορεί να βρει τα πατήματά της. Οι γηπεδούχοι δεν έπαιρναν το πόδι από το γκάζι και ανέβασαν τη διαφορά και πάνω από τους 20 πόντους με τον Τόμας (71-50, 7:41 για τη λήξη). Ο Ουίλμπεκιν πάλευε μόνος του για την “Ένωση”, τη στιγμή που ο Σάκοτα εξακολουθούσε να χάνει βολές. Ο Αθηναίου στο τέλος του αγώνα κατάφερε να διασώσει την περηφάνια της ΑΕΚ με 8 προσωπικούς πόντους, με τον αγώνα να ολοκληρώνεται με σκορ 79-68.

Διαιτητές: Γκόντας – Μάνος – Ταβουλαρέας.
Τα δεκάλεπτα: 19-24, 38-36, 63-50, 79-68.
ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Πάσαλιτς 12 (2), Τσιάρας 4, Ριντ 13, Τόμας 7 (1), Χαρίσης 8, Βεζένκοφ 15 (2), Νέιμικ 2, Μούρτος 12 (1), Σίμτσακ 6.
ΑΕΚ (Σάκοτα): Ουίλμπεκιν 16 (2), Παπαντωνίου, Ντελινινκάιτις 8, Σάκοτα 19 (1), Κασελάκης, Σαρικόπουλος 3, Αθηναίου 8 (2), Μιλόσεβιτς 2, Μενσά-Μπονσού 8, Ίνγκλις 4.