Κεντρική Basket League Αγώνες Άρης – ΑΕΚ 71-69

Άρης – ΑΕΚ 71-69

papantoniou aris aek

papantoniou-aris-aek

Σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι ο Άρης νίκησε την ΑΕΚ με 71-69 και έκανε το 1-0 στην προημιτελική σειρά. Οι γηπεδούχοι παρ’ ότι προηγήθηκαν και με 11 πόντους στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, δεν κατάφεραν να κρατήσουν τη διαφορά και πήραν τη νίκη χάρη σε εύστοχες βολές του Αντεγκμπόγιε.

Στην αντίπαλη πλευρά, η ΑΕΚ αν και ισοφάρισε στα τελευταία λεπτά και είχε την ευκαιρία να πάρει ένα σπουδαίο “διπλό”, στάθηκε άτυχη μιας και ο Σάκοτα αστόχησε σε σουτ τριών πόντων με τη λήξη της αναμέτρησης.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Αντεγκμπόγιε με 19 πόντους, ενώ για το “Δικέφαλο” ξεχώρισε ο Ντελινικάιτις με 18 πόντους.

Ο Άρης ξεκίνησε με τους: Πάσαλιτς, Ριντ, Τόμας, Χαρίση και Βεζένκοφ, ενώ η αρχική πεντάδα της ΑΕΚ αποτελούνταν από τους: Ντελινικάιτις, Σάκοτα, Σαρικόπουλο, Αθηναίου και Ίνγκλις.

H AEK ξεκίνησε με καλάθι του Ντελινικάιτις, όμως ο Άρης με τρίποντο του Βεζένκοφ και καλάθι του Ριντ προηγήθηκε στο 2′ με 5-2. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν σε αυτό το ρυθμό και με τους Πάσαλιτς, Χαρίση και Βεζένκοφ ανέβασαν το σκορ στο 11-4, 6 λεπτά πριν τη λήξη της περιόδου. Σάκοτα με τρίποντο και Ίνγκλις με 2/2 βολές μείωσαν σε 11-9 και λίγο αργότερα με τρίποντο του Ίνγκλις, η ΑΕΚ πέρασε μπροστά με 16-15. Ο Σάκοτα έδειχνε ασταμάτητος και με δεύτερο εύστοχο τρίποντο ανέβασε τη διαφορά στο +4 (17-21), με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με σκορ 20-22.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Άρης ξεκίνησε με ένα βομβαρδισμό τριπόντων από τους Πάσαλιτς (2) και Μούρτο, με το σκορ να εκτοξεύεται στο +5 (31-26, 6:48 για το ημίχρονο). Μενσά-Μπονσού και Σάκοτα έδωσαν προβάδισμα στην ΑΕΚ με 31-32, όμως ο Πάσαλιτς με νέο εύστοχο σουτ τριών πόντων, διαμόρφωσε το 36-34 (2:26, για τη λήξη του δευτέρου δεκαλέπτου). Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε ισόπαλο, με σκορ 40-40.

Πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους στο πρώτο ημίχρονο ήταν ο Πάσαλιτς με 11 πόντους (3/4 τρίποντα), ενώ για τους φιλοξενούμενους ο Σάκοτα με 12 πόντους (2/3 τρίποντα).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η ΑΕΚ με τρίποντο του Σάκοτα προηγήθηκε με 40-43, όμως ο Νέιμικ με 4 προσωπικούς πόντους έβαλε μπροστά τους γηπεδούχους με 44-43 (8:48, για τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου). Ο Βεζένκοφ πήρε το όπλο του στη συνέχεια και με 5 σερί πόντους ο “θεός του πολέμου” προηγήθηκε με 6 πόντους (49-43, 5:46) με τον Ντράγκαν Σάκοτα να καλεί εσπευσμένα τάιμ άουτ. Η ΑΕΚ κατάφερε να σκοράρει με τον Μιλόσεβιτς (τρίποντο) βρίσκοντας σκορ μετά από περίπου τρία λεπτά, ενώ το καλάθι του Ουίλμπεκιν, έριξε τη διαφορά στους τρείς πόντους (53-50, 1:52 για το τέλος της τρίτης περιόδου). Ο Πουλιανίτης εκτέλεσε από τα 6,75 (56-50), ενώ με τον ίδιο τρόπο ο Αντεγκμπόγιε με τη λήξη του δεκαλέπτου, δημιούργησε τη μεγαλύτερη διαφορά στο παιχνίδι (63-52).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, η ΑΕΚ προσπάθησε να μπει ξανά στο παιχνίδι της διεκδίκησης της νίκης και με τρίποντο του Ντελινικάιτις μείωσε στους 8 πόντους (63-55, 9:29 για τη λήξη του αγώνα). Οι δύο ομάδες στη συνέχεια έκαναν πολλά λάθη, με την ΑΕΚ να καταφέρνει να σκοράρει με τον Μιλόσεβιτς και να μειώνει στους 6 πόντους (65-59, 5:00 για τη λήξη). Ο Ντελινικάιτις με τρίποντο στη συνέχεια μείωσε στους δύο πόντους (65-62), παγώνοντας το Nick Galis Hall και αναγκάζοντας τον Δημήτρη Πρίφτη να καλέσει τάιμ άουτ, 3:54 πριν το φινάλε. Ο Αθηναίου στη συνέχεια με 5 προσωπικούς πόντους ισοφάρισε σε 67-67, όμως ο Πάσαλιτς έβαλε και πάλι μπροστά τους γηπεδούχους με 69-67. Ο Ντελινικάιτις έφερε το παιχνίδι εκ νέου στα ίσια (69-69 τα 46.6 δευτερόλεπτα) και ο Αντεγκμπόγιε με 2/2 βολές διαμόρφωσε το τελικό 71-69, καθώς ο Ντούσαν Σάκοτα αστόχησε σε σουτ τριών πόντων με τη λήξη του αγώνα.

Διαιτητές: Χριστοδούλου – Παπαπέτρου – Παναγιώτου.
Τα δεκάλεπτα: 20-22, 40-40, 63-52, 71-69.
ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Πάσαλιτς 13 (3), Τσιάρας, Ριντ 6, Τόμας, Πουλιανίτης 3 (1), Χαρίσης 4, Βεζένκοφ 12 (2), Νέιμικ 14, Μούρτος 3 (1), Σίμτσακ, Αντεγκμπόγιε 16 (1).
ΑΕΚ (Σάκοτα): Ουίλμπεκιν 2, Παπαντωνίου, Ντελινινκάιτις 18 (2), Σάκοτα 17 (3), Σαρικόπουλος 7, Αθηναίου 5 (1), Μιλόσεβιτς 6 (1), Μενσά-Μππονσού 6, Ίνγκλις 8 (2).