Κεντρική Basket League Αγώνες ΑΕΚ – Άρης 92-54

ΑΕΚ – Άρης 92-54

english aek aris

english-aek-aris

Μία διαστημική ΑΕΚ διέλυσε τον Άρη με 92-54, στο δεύτερο παιχνίδι της προημιτελικής φάσης και ισοφάρισε σε 1-1.

Η Ένωση από το δεύτερο δεκάλεπτο και έπειτα, επέβαλε πλήρως το ρυθμό της και με όλους τους παίκτες της να βρίσκονται σε εξαιρετική μέρα, δεν άφησε κάνενα περιθώριο αντίδρασης στους φιλοξενούμενους. Παράλληλα, η τελική διαφορά των 38 πόντων ήταν και η μεγαλύτερη του αγώνα.

Ο Άρης από την πλευρά του, φορτώθηκε από πολύ νωρίς με πολλά φάουλ, γεγονός που ανάγκασε τον Δημήτρη Πρίφτη να κάνει πολλές αλλαγές, ενώ παράλληλα η αστοχία και τα πολλά λάθη οδήγησαν στην εύκολη ήττα.

Πρώτος σκόρερ για την ΑΕΚ ήταν ο Ίνγκλις με 17 πόντους, ενώ για τον Άρη διασώθηκε ο Βεζένκοφ με 10 πόντους.

Η αρχική πεντάδα της ΑΕΚ αποτελούνταν από τους: Ουίλμπεκιν, Ντελινικάιτις, Σάκοτα, Μενσά-Μπονσού και Ίνγκλις, ενώ ο Άρης παρατάχθηκε με τους: Πάσαλιτς, Ριντ, Τόμας, Χαρίση και Βεζένκοφ.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με πολλά άστοχα σουτ, με τον Άρη να ανοίγει το σκορ με τρίποντο του Ριντ και την ΑΕΚ να ισοφαρίζει με 3 προσωπικούς πόντους του Μενσά-Μπονσού (3-3, 7:39 για τη λήξη του δεκαλέπτου). Με τους Σάκοτα και Ντελινικάιτις στη συνέχεια η Ένωση αύξησε τη διαφορά στο +4 (9-5), ενώ το καλάθι και φάουλ του Κασελάκη διαμόρφωσε το 17-10. Ο Άρης αντέδρασε, με τον Ριντ να ευστοχεί σε δύο σερί τρίποντα, μειώνοντας στον πόντο (17-16), με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με σκορ 22-21.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, Κασελάκης και Σαρικόπουλος έδωσαν αέρα 5 πόντων στους γηπεδούχους (28-23), 8:10 πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. H “Βασίλισσα” συνέχισε σε αυτό το ρυθμό και με τον Σάκοτα να πετυχαίνει 5 πόντους και τον Αθηναίου να ευστοχεί σε λέι απ, η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +12 (35-23, 4:55 πριν το τέλος της περιόδου), με τον Δημήτρη Πρίφτη να καλεί εσπευσμένα τάιμ άουτ. Ο Σίμτσακ ξεκόλλησε τον Άρη επιθετικά και με 4 πόντους μείωσε στους 8 (35-27), όμως η απάντηση ήρθε άμεσα από τον Μιλόσεβιτς που με τρίποντο και βολές έφερε και πάλι τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο (40-27, 2:49 για τη λήξη). Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τρίποντο του Ουίλμπεκιν που διαμόρφωσε το 47-27.

Πρώτος σκόρερ στο πρώτο ημίχρονο για την ΑΕΚ ήταν ο Σάκοτα με 9 πόντους, ενώ για τον Άρη ο Ριντ με 9 πόντους επίσης, αλλά και 4 φάουλ γεγονός που τον κράτησε στον πάγκο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Άρης προσπάθησε να μειώσει γρήγορα τη διαφορά για να ξαναμπεί στο παιχνίδι διεκδίκησης της νίκης, όμως το τρίποντο του Τόμας, έφερε τη γρήγορη αντίδραση της ΑΕΚ που με τον Ίνγκλις μπροστάρη ανέβασε για πρώτη φορά τη διαφορά στο +23 (57-34, 5:37 για το τέλος του δεκαλέπτου). Ο Άρης έδειχνε ανήμπορος να αντιδράσει και έκανε το ένα λάθος μετά το άλλο, με αποτέλεσμα η διαφορά να παραμένει πάνω από τους 20 πόντους, ενώ με τρίποντο του Αθηναίου γράφτηκε το 69-43 που ήταν και το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, Κασελάκης με τρίποντο και Παπαντωνίου με καλάθι ανέβασαν τη διαφορά στους 31 πόντους (74-43, 8:51 για το τέλος του αγώνα), τη στιγμή που ο Βεζένκοφ πάλευε μόνος του να μειώσει στο σκορ. Οι δύο προπονητές στα τελευταία λεπτά έκαναν αρκετές αλλαγές, δίνοντας χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες, ενώ την τελική διαφορά των 38 πόντων διαμόρφωσε με τρίποντο στην εκπνοή ο Μιχάλης Πολυτάρχου εν μέσω αποθέωσης.

Διαιτητές: Πηλοΐδης – Καρακατσούνης – Πουρσανίδης.
Τα δεκάλεπτα: 22-21, 47-27, 69-43, 92-54.
ΑΕΚ (Σάκοτα): Ουίλμπεκιν 5 (1), Παπαντωνίου 7, Ντελινινκάιτις 4, Σάκοτα 9 (1), Κασελάκης 12 (1), Πολυτάρχου 3 (1), Τσιάκος, Σαρικόπουλος 4, Αθηναίου 9 (1), Μιλόσεβιτς 10 (1), Μενσά-Μπονσού 12, Ίνγκλις 17 (3).
ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Πάσαλιτς 4, Τσιάρας 2, Δήμας 2, Ριντ 9 (3), Τόμας 7 (2), Πουλιανίτης, Χαρίσης 2, Βεζένκοφ 10 (1), Νέιμικ 4, Μούρτος 3, Σίμτσακ 6, Αντεγκμπόγιε 5 (1).