Κεντρική Basket League Αγώνες Τρίκαλα – Άρης 74-81

Τρίκαλα – Άρης 74-81

aris omadiki2

aris-omadiki

Ο Άρης ταξίδεψε στα Τρίκαλα για την 24η αγωνιστική του ελληνικού πρωταθλήματος με μοναδικό στόχο τη νίκη, η οποία θα τον διατηρούσε στο κόλπο της τετράδας και την πέτυχε (81-74), αν και ζορίστηκε αρκετά από το ανταγωνιστικό σύνολο του Παπάζογλου. Κορυφαίος για τους νικητές ο Τόρεϊ Τόμας με 25 πόντους, 7 ριμπάουντ και 6 ασίστ, καθώς και ο Βασίλης Σίμτσακ με 11 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Χάρις (22π.).

Οι “κιτρινόμαυροι” ξεκίνησαν πολύ δυνατά το παιχνίδι και πιάνοντας τρομερή απόδοση στην επίθεση, προηγήθηκαν με 27-20 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να πυροβολούν από παντού και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον “καυτό” Τόρεϊ Τόμας (17π.) ξέφυγαν με 16 πόντους (42-26) στο 17′, δείχνοντας πως θα καθάρισαν εύκολα την αναμέτρηση. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι είχαν αντίθετη άποψη και με σερί 8-0, μείωσαν σε 42-34 στο ημίχρονο.

Στην επανάληψη, τα Τρίκαλα προσπάθησαν να ψαλιδίσουν και άλλο τη διαφορά, με τον Άρη, όμως, να κρατάει τη διαφορά κοντά στους 10 πόντους. Οι Θεσσαλονικείς έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 58-52.

Ότι δεν κατάφεραν στην τρίτη περίοδο, το έκαναν στην τέταρτη οι γηπεδούχοι, οι οποίοι πλησίασαν στο καλάθι (67-65) στο 35′. Ωστόσο, δεν κατάφεραν ποτέ να πάρουν τα ηνία της αναμέτρησης, καθώς ο Άρης είχε πάντα απαντήσεις, κυρίως με τον τρομερό Βασίλη Σίμτσακ (11π, 10 ριμπ.). Οι φιλοξενούμενοι έμειναν ψύχραιμοι μέχρι το τέλος και έφτασαν δίχως μεγάλο άγχος στην τελική επικράτηση.

Τα δεκάλεπτα: 20-27, 34-42, 52-58, 74-81.
ΤΡΙΚΑΛΑ (Παπάζογλου): Ίνγκραμ 12 (2), Νικολόπουλος, Τρέισι 11, Χάρις 22 (5), Τσούπκοβιτς 6, Πάνος 2, Σπανός, Ματαλόν 5 (1), Αλεξάντερ 16.
ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Πάσαλιτς 10 (2), Ριντ 9 (1), Τόμας 25 (6), Χαρίσης, Βεζένκοφ 7 (1), Νέιμικ 6, Μούρτος 1, Σίμτσακ 11, Αντεγκμπόγιε 12 (2).

Καρδίτσα – Απόλλων Πάτρας 95-67

«Διέλυσε» τον Απόλλωνα Πάτρας η Καρδίτσα «Πάρτι» έκανε η Καρδίτσα απέναντι στον υποβιβασμέ…