Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ρεάλ – Ζαλγκίρις 99-83

Ρεάλ – Ζαλγκίρις 99-83

lukas lekavicius zalgiris kaunas

lukas-lekavicius-zalgiris-kaunas

Αν και τα χρειάστηκε, στο παιχνίδι που έριξε την αυλαία της 14ης αγωνιστικής του Top 16 της Ευρωλίγκα, τελικά η Ρεάλ πήρε το ροζ φύλλο απέναντι στην Ζαλγκίρις Κάουνας, επικρατώντας με 99-83.

Η Ρέαλ ξεκίνησε με διάθεση να καθαρίσει από την αρχή το παιχνίδι και να αφήσει τα πράγματα να εξελιχθούν ως έχουν και όχι να διαλέξει αντίπαλο. Στα πρώτα πέντε λεπτά μάλιστα, φαινόταν να υπάρχει μόνο μια ομάδα στο παρκέ, χτυπώντας “αλύπητα” με τους ψηλούς της, καθώς η Ρεάλ έφτασε να προηγείται 14-2 και 19-7. Στη συνέχεια η Ζαλγκίρις πήρε κάποια σουτ μείωσε αλλά όχι πάρα πολύ και έτσι το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με την Ρεάλ να προηγείται με 21-12.

Από κει και πέρα, δεύτερο μισό του πρώτου μέρους, η Ζαλγκίρις κατάφερε να κλείσει την ψαλίδα, να φτιάξει την άμυνα της, παίζοντας παράλληλα με σοβαρότητα στην επίθεση, και έφτασε στο 14′ να μειώσει ακόμα και στο καλάθι (27-26). Από την άλλη πλευρά, όσο περνούσε η ώρα, η Ρεάλ έχανε τον ρυθμό της, έδειχνε αδυναμία στην επιθετική της οργάνωση.

Η σοβαρότητα της Ζαλγκίρις συνέχισε να υπάρχει ακόμα και μετά το πρώτο πεντάλεπτο της δεύτερης περιόδου, φτάνοντας στο 19′ να πάρει στο μέγιστο βαθμό ότι μπορούσε, με τον Άντερσον αρχικά να δίνει το προβάδισμα (38-37) και στην συνέχεια με τον Γιαφτόκας να ευστοχεί από κοντά και να δίνει αέρα 3 πόντων στους Λιθουανούς και έτσι το ημίχρονο με την Ζαλγκίρις να πηγαίνει στα αποδυτήρια προηγούμενη 43-40 και με επιμέρους σκορ 19-31 υπέρ των Λιθουανών.

Στην επανάληψη και πιο συγκεκριμένα στο τρίτο δεκάλεπτο, η Ρεάλ ξεκίνησε με την ίδια επιθετική φιλοσοφία, όπως και στο πρώτο ημίχρονο και κατάφερε και κατάφερε να ξαναμπεί στην θέση του οδηγού στο 25′, κάνοντας το 52-49. Στην τελευταία περίοδο, οι Μαδριλένοι έδειξαν περισσότερη σοβαρότητα και κατάφεραν να κάνουν το αυτονόητο.

Τα δεκάλεπτα: 21-12, 40-43, 68-62, 99-83.
ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Ρίβερς 12 (1), Νοτσιόνι 7 (1), Καμπάσο 6 (1), Ματσιούλις 3 (1), Ρέγιες 17, Ροντρίγκες 16 (4), Αγιόν 6, Κάρολ 16 (3), Γιούλ 7 (1), Μπουρούσης 5, Σλότερ 4.
ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ (Κράπικας): Τσέρι 16 (1), Λεκαβίτσιους 6 (1), Βένε 8 (2), Γκουντάιτις 14, Σονγκάιλα 6, Γιανκούνας 2, Γιαφτόκας 2, Μιλακνίς 7 (2), Άντερσον 17 (2), Ντίμσα, Ουλανόβας 5 (2).