Κεντρική Ελλάδα ΕΣΚΑΝΑ Α' ΕΣΚΑΝΑ Πρωταθλητής ο Άρης Νικαίας

Πρωταθλητής ο Άρης Νικαίας

Aris Nikaias-panigurismoi

Την άνοδο του στην Γ΄ Εθνική και παράλληλα την κατάκτηση του φετινού πρωταθλήματος πανηγύρισε ο Άρης Νικαίας ο οποίος συνέτριψε τον ΑΟΝΑ, στην τελευταία αγωνιστική, με έναν Ραλλάτο σε τρελά κέφια ενώ το καθήκον του έκανε ο Πρωτέας Βούλας επικρατώντας εκτός έδρας απέναντι στην ήδη υποβιβασμένη Δραπετσώνα.

Με πρωταγωνιστές ΧατζηκίδηΛουκάκηΠαναγόπουλο ο Έσπερος Καλλιθέας κατάφερε να πάρει τη νίκη που χρειαζόταν απέναντι στο Πέρα ενώ ο κορυφαίος Μαραγκόπουλος κράτησε ”όρθια” την ΑΕ Καλλιθέας μέσα στη Νέα Σμύρνη. Με νικητήριο καλάθι του Λαέρτη Λοϊζίδη ένα δευτερόλεπτο πριν τη λήξη του αγώνα, ο Ερμής Πειραιά ”καταδίκασε” τον Άλιμο στην Β΄ ΕΣΚΑΝΑ ενώ Νέα Πέραμος και Παλαιό Φάληρο έσωσαν την παρτίδα παρά τις ήττες που γνώρισαν από Πορφύρα και Τράχωνες αντίστοιχα, καθώς υπερτερούσαν στην τριπλή ισοβαθμία.

Τα αποτελέσματα της 26ης αγωνιστικής:
Πορφύρας – Νέα Πέραμος 62-55
Π. Φάληρο – Τράχωνες 70-74
Μίλωνας – Καλλιθέα 53-67
Δραπετσώνα – Πρωτέας Βούλας 60-93
Άρης Νικαίας – Αργυρούπολη 70-42
Έσπερος – Πέρα 68-66
Άλιμος – Ερμής Πειραιά 77-78

Πορφύρας – Νέα Πέραμος 62-55
Διαιτητές: Παπαθανασίου – Γρίβα.
ΠΟΡΦΥΡΑΣ (Παύλος): Παλτόγλου 4, Χαραλαμπίδης 16 (2), Καλλής 2, Βαμβακάρης 17, Στουραίτης, Καλαμαράς 7 (2), Βούτας 2, Δελέγκος 10 (1), Χατζηδημητρίου 4.
ΝΕΑ ΠΕΡΑΜΟΣ (Μιχελιδάκης, Ράμμος): Τουμπανιάρης Ι. 4, Κοντόπουλος 18 (4), Πανάγος 14 (1), Ζάχαρης 6, Τουμπανιάρης Δ., Κατσαρέλιας 6 (2), Καραϊσκος 3 (1), Παζαράς 1, Μουρίκης 3 (1), Ρόκας.

Π. Φάληρο – Τράχωνες 70-74
Διαιτητές: Παυλόπουλος Ανδ. – Χρηστίδης Ηλ.
Π. ΦΑΛΗΡΟ (Γαζής): Τσορμπατσίογλου 22 (2), Αναστασόπουλος 16 (1), Αθανασούλας 4, Τσιφτσής 13 (1), Μπόθος 15 (1), Παγίδας, Μπιτζιλής, Ζέρβας.
ΤΡΑΧΩΝΕΣ (Χαριτάτος, Φαραώ): Ραζής Μ. 7, Αυλόγητος, Πλατής 18 (1), Χρηστίδης Χ. 5 (1), Γρηγοράκος, Ζερβός 4, Καδδάς 14, Ξυνογαλάς 15 (1), Ραζής Β., Καπέτσης 11 (3), Μανιάτης 4.

Μίλωνας – Καλλιθέα 53-67
Διαιτητές: Μαγκλογιάννης – Πόντας.
ΜΙΛΩΝΑΣ (Τσιτσόπουλος , Ζάννος): Σπέντζος 9 (1), Κρασσάς, Μπίκας 7, Βαρυπάτης 9, Μούστα 9, Χολέβας 2, Παπαζαφειρόπουλος 2, Παπανικολόπουλος 13 (1), Παππάς 2, Σουληνάρης 4.
ΚΑΛΛΙΘΕΑ (Σίμος Λούντζης ): Κωσταρέλος 10 (1), Τσιμπίδης, Σίνος 8 (2), Αριστοτέλους 4, Μαραγκόπουλος 26 (4), Λαζαρίδης 11 (1), Καρτερολιώτης 2, Ζούρντα, Πάσμα 6.

Δραπετσώνα – Πρωτέας Βούλας 60-93
Διαιτητές: Παπαφωτίου – Ιασωνίδης.
ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ (Καλλιπολίτης Παππάς): Βουλγαράκης 3, Δρακόπουλος 7, Οικονόμου 10 (1), Σαράντης 7 (1), Ρούσσης 11 (3), Πεζιρκιανίδης 6 (1), Κόλιας 12, Βράκας 2, Ραλλάκης 2.
ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ (Μανουσέλης, Ποδαράς): Καπώνης 8 (1), Κονδύλης 18 (4), Κοκκαλιάς 7 (1), Αθηνιώτης 14, Παπαργυρόπουλος 4, Βαρδαβάς 9, Γάργαλης, Πεφάνης 8, Βλάχος 4, Πιτούλης 8, Κόβατς 9 (1), Μαράκης 4.

Άρης Νικαίας – Αργυρούπολη 70-42
Διαιτητές: Αναστασίου – Σιδερής.
ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Τσαπάκης , Βιντζηλαίος): Σταυρούλης 6, Φωτόπουλος 5 (1), Σουρλής 2, Κανέλης 2, Ραλλάτος 23, Αλτσαντζής 7 (1), Κόλλιας 5, Λαμπρινός 3 (1), Αναστόπουλος 3 (1), Πυρομάλης 3 (1), Σκιαθίτης 3 (1), Πολυχρονόπουλος 8.
ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ (Δημητρίου, Τάγκαλος): Κουνενής 2, Παπαδόπουλος, Παπαδημητρακάκης 5, Καλογερόπουλος 9 (1), Παπαϊωσήφ 6, Γουλανδρής, Χατζηρόδος 2, Μανίκας Γ., Χριστοδουλόπουλος 3 (1), Μανίκας Κ. 3 (1), Γκαβασιάδης 12.

Έσπερος – Πέρα 68-66
Διαιτητές: Μηλαπίδης – Πλιάκας.
ΕΣΠΕΡΟΣ ΚΑΛΛ. (Κωνσταντινίδης, Γραμματικός): Παντελής 3 (1), Χατζηκίδης 21 (5), Καρελλάς 2, Λουκάκης 15, Παναγόπουλος 11 (2), Χαρούνι 6, Ντόσκορης 8, Γραμματικός 2.
ΠΕΡΑ (Γκαναβίας, Παξινός): Βαρδάλος 14 (3), Βελισσαράκος, Μητρόπουλος 2, Μπίρμπας 7, Λαγιόπουλος 6, Αυγερινός, Παπαθανασόπουλος 11 (1), Σαμαρτζής 3 (1), Αλεξανδράκης 11 (1), Αναγνώστου 4, Τάγαρης 8.

Άλιμος – Ερμής Πειραιά 77-78
Διαιτητές: Αποστολίδης – Δελαγραμμάτικας.
ΑΛΙΜΟΣ (Τριανταφύλλου): Τσιριγωτάκης 18 (3), Θεοφιλάκος 10 (1), Παπαουλίδης 22, Μοδάκης 15 (2), Κανταράκιας, Κωνσταντίνου 12, Πιτόγλου, Σταυρόπουλος.
ΕΡΜΗΣ ΠΕΙΡ. (Σορώτος , Καλιώρας ): Παπαπέτρος 7 (1), Σκαμνάκης 10 (2), Νούτσης 8, Ξυδάς 14 (2), Λοϊζίδης 15 (2), Καράμπελας, Βλαχάκης 9 (1), Μαρούγκας 13 (3), Γουρδομιχάλης 2, Ασημακόπουλος.

Η τελική βαθμολογία: Άρης Νικαίας 49, Πρωτέας Βούλας 49, Τράχωνες 43, Ερμής Πειραιά 42, Μίλωνας 39, Πέρα 38, Έσπερος 38, Καλλιθέα 37, Πορφύρας 37, Νέα Πέραμος 36, Π. Φάληρο 36, Άλιμος 36, Αργυρούπολη 34, Δραπετσώνα 32.

Πηγή: sportsofficers.blogspot.gr

Περισσότερα σχετικά άρθρα
  • Mamba Forever

    “ΡΕ ΠΕΘΑΝΕ Ο ΚΟΜΠΙ”… Αυτό είναι το πρώτο μήνυμα που διαβάζω, ανοίγοντας το κινητό με…
  • Double Impact (vid, pics)

    Εάν κάτι έγινε διακριτό μέσα από τη φετινή free agency (πέραν της δραστικής αλλαγής “…
  • Όταν έγινε “πεντάστερος” (vid)

      Σήμερα συμπληρώνονται 10 χρόνια από την προσθήκη ακόμα ενός αστεριού, του πέμπτου, …
Περισσότερα από Νίκος Χροναίος
Περισσότερα σε Α' ΕΣΚΑΝΑ

Δειτε επισης

Α’ ΕΣΚΑΝΑ: Τα αποτελέσματα της 17ης αγωνιστικής

Εύκολο έργο είχε ο Ίκαρος Καλλιθέας τη 17η αγωνιστική. Η ομάδα της Καλλιθέας δεν αντιμετώπ…