Κεντρική Basket League Ολυμπιακός “Έτοιμοι για πλέι οφ”

“Έτοιμοι για πλέι οφ”

sfairopoulos

Ο Ολυμπιακός επικράτησε της Νίζνι με 77-70 για την 14η αγωνιστική του Τop 16 της Ευρωλίγκα και εξασφάλισε τη θέση του στους “8” της διοργάνωσης. Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος στις δηλώσεις του μετά το τέλος της αναμέτρησης τόνισε πως οι παίκτες του δεν είχαν κανένα βαθμολογικό κίνητρο για να παίξουν, ωστόσο ήταν μία καλή προετοιμασία εν όψει των πλέι οφ.

“Είναι σημαντικό ότι κλείσαμε το TOP 16 με νίκη, σε ένα παιχνίδι που δεν είχε βαθμολογικό ενδιαφέρον. Ήταν δύσκολο να βρεις κίνητρο. Θέλαμε να το δούμε ως παιχνίδι προετοιμασίας γι’ αυτά που θα έρθουν. Σε κάποια σημεία του αγώνα είχαμε καλή λειτουργία σε άμυνα και επίθεση. Προσπαθήσαμε να ανοίξουμε το παιχνίδι στο γήπεδο. Στο πρώτο ημίχρονο είχαμε σαφές προβάδισμα, παρότι τα ελεύθερα σουτ δεν βρήκαν στόχο. Στο δεύτερο χαλάρωσε η άμυνά μας, στην τρίτη περίοδο, όπου δεχθήκαμε 26 πόντους. Είναι ένα νούμερο που δεν μας χαροποιεί. Πιστεύω όμως ότι η δεύτερη και η τέταρτη περίοδος, που δεχθήκαμε μόλις 14 πόντους, ήταν καλές. Γενικά ήταν ένα παιχνίδι που θέλαμε να κάνουμε μια καλή εμφάνιση. Είναι σημαντικό ότι κερδίσαμε και προετοιμαζόμαστε για πλέι οφ