Κεντρική Basket League Αγώνες Κηφισιά – ΠΑΟΚ 60-62

Κηφισιά – ΠΑΟΚ 60-62

paok omadiki

paok-omadiki

Τι και αν ήταν εκτός αγώνα για 32 λεπτά; Τι και αν βρέθηκε να χάνει και με 10 πόντους την τελευταία περίοδο; Ο ΠΑΟΚ με τεράστια ανατροπή πήρε μεγάλο “διπλό” μέσα στην Κηφισιά επικρατώντας της τοπικής ομάδας με 62-60. Μοιραίος για τους γηπεδούχους ο (εξαιρετικός κατά τα άλλα) Σάιλας που αστόχησε σε σουτ τριών πόντων με τη λήξη του αγώνα.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Κάρτερ με 18 πόντους, ενώ για την Κηφισιά ξεχώρισε ο Σάιλας με 14 πόντους.

Η Κηφισιά ξεκίνησε με τους: Πόποβιτς, Μαυροειδή, Ντούβνιακ, Ντέιβις και Μπάρλο, ενώ ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με τους: Κάρτερ, Μαργαρίτη, Όντουμ, Βον και Σαλούστρο στην αρχική του πεντάδα.

Η Κηφισιά ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα και προηγήθηκε με 4-0. Ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 4-2 με τον Κάρτερ, όμως ο Πόποβιτς με 5 σερί πόντους ανέβασε τη διαφορά στο +7 (9-2, 3’), αναγκάζοντας τον Σούλη Μαρκόπουλο να καλέσει τάιμ άουτ. Ο Βον με δύο σερί καρφώματα μείωσε στους 3 (9-6), όμως οι γηπεδούχοι με βολές των Ντέιβις και Μαυροειδή διαμόρφωσαν το 12-6. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 17-12 υπέρ των γηπεδούχων.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Πεσάκοβιτς και Σάιλας να εκτελούν, η ομάδα της Κηφισιάς προηγήθηκε στο 12’ με 21-14. Ο Ψαθάς με τρίποντο έκανε το 24-16, όμως ο Λάνγκοφορντ απάντησε αμέσως και κράτησε τη διαφορά στους 5 πόντους (24-19). Ο Τσόχλας με 4 προσωπικούς πόντους και ο Όντουμ με καλάθι δύο πόντων, μείωσαν στον πόντο (26-25), δύο λεπτά πριν το ημίχρονο, το οποίο ολοκληρώθηκε με σκορ 29-29.

Πρώτος σκόρερ για την Κηφισιά στο πρώτο ημίχρονο ήταν ο Πόποβιτς με 7 πόντους, ενώ για τον ΠΑΟΚ ο Λάνγκφροντ με 7 πόντους.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Μπάρλος με τρίποντο έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους (32-29), με τον Μαργαρίτη να απαντά και να ισοφαρίζει (32-32, 7:58 για τηλήξη του δεκαλέπτου). Οι δύο ομάδες έκαναν το ένα λάθος μετά το άλλο μέχρι και 4 λεπτά πριν το τέλος της περιόδου. Κάπου εκεί, η Κηφισιά, με τους Πεσάκοβιτς, Ντούβνιακ και Μπάρλο να σκοράρουν πήρε προβάδισμα 9 πόντων (45-36), με την Τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται με σκορ 45-39.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, η Κηφισιά εκμεταλλευόμενη ακόμα μια φορά την επιθετική δυστοκία των φιλοξενούμενων πήρε προβάδισμα 10 πόντων με καλάθι του Ντούβνιακ και 2/2 βολές του Δημήτρη Μαυροειδή (49-39, 8:50 πριν τη λήξη). Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Κάρτερ μείωσε στους 4 πόντους βάζοντας φωτιά στο παιχνίδι (49-45, 7:19 για το τέλος).

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» με άμυνα για σεμινάριο, και με τους Βον (4 σερί πόντοι) και Τσόχλα να ευστοχούν, πέρασε μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά στον αγώνα (49-51, 5:02 για τη λήξη του αγώνα). Ο Τσόχλας ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων και με νέο καλάθι του Μαργαρίτη οι φιλοξενούμενοι έχτισαν μία διαφορά 5 πόντων (51-56, 3:28).

Η Κηφισιά, ωστόσο, δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. Ο Πεσάκοβιτς αρχικά με 2/2 βολές μείωσε σε 53-56, ο Σάιλας ευστόχησε σε σουτ δύο πόντων και αφού ο ΠΑΟΚ έχασε τριπλή (!) ευκαιρία να σκοράρει, και πάλι ο Σάιλας (με σουτ τριών πόντων αυτή τη φορά) έβαλε μπροστά τους γηπεδούχους (58-56), 1:23 πριν το φινάλε. Τσόχλας και Κάρτερ με δύο τρίποντα διαμόρφωσαν το 60-62, το οποίο και έμελλε να είναι το τελικό σκορ, καθώς ο Σάιλας αστόχησε σε σουτ στο τελευταίο δευτερόλεπτο.

Διαιτητές: Χριστοδούλου – Σώμος – Διαμαντής.
Τα δεκάλεπτα: 17-12, 29-29, 45-39, 60-62
ΚΗΦΙΣΙΑ: Σάιλας 14 (2), Κόβινγκτον 2, Λιακόπουλος, Πόποβιτς 9 (1), Πεσάκοβιτς 8, Μαυροειδής 6, Ψαθάς 5 (1), Ντούβνιακ 6, Ντέιβις 2, Μπάρλος 6 (2).
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Λάνγκφορντ 7 (1), Λιάπης, Κάρτερ 18 (4) , Τσόχλας 15 (2), Δέδας, Μαργαρίτης 5 (1), Κοττάς, Όντουμ 4, Βον 11, Σιναντίνοβιτς, Χαριτόπουλος, Σαλούστρος 2.

Ολυμπιακός – Προμηθέας Πάτρας 80-69

Επιστροφή στις νίκες για τον Ολυμπιακό Στις νίκες επέστρεψε ο Ολυμπιακός, ο οποίος χωρίς ν…