Κεντρική Basket League Αγώνες Ελευσίνα – Κόροιβος 70-72

Ελευσίνα – Κόροιβος 70-72

koroivos omadiki1

koroivos-omadiki

Στη Basket League ο Κόροιβος, στην Α2 ο Πανελευσινιακός…
Την παραμονή του στην Α1 εξασφάλισε ο Κόροιβος, ο οποίος επικράτησε εκτός έδρας στο ντέρμπι παραμονής του Πανελευσινιακού με 72-70, στέλνοντας τον στην Α2. Μοιραίοι για τους “σταχυοφόρουος” οι Τζόνσον και Δορκοφίκης, οι οποίοι απέτυχαν στα τελευταία 12” να χαρίσουν τη νίκη στην ομάδα τους ή έστω να στείλουν στην παράταση στο παιχνίδι.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Ρούμπιο με 14 πόντους, ενώ από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Μίτροβιτς με 18 πόντους (5/5 τρίποντα).

Ο Κόροιβος μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 16-10 στο 5′ και με 18-12 στο 6′. Ωστόσο ο Πανελευσινιακός με σερί 7-0 πήρε τα ηνία της αναμέτρησης (19-18) στο 7′, ένω έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο, όντας μπροστά στο σκορ με 26-22.

Οι γηπεδούχοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού και κατόρθωσαν να στείλουν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (45-35 στο 18′), με το ημίχρονο να βρίσκει τους “σταχυοφόρους” προηγούμενους με 51-43.

Στην επανάληψη η εικόνα του παιχνιδού άλλαξε. Το γρήγορο και άναρχο παιχνιδί των δύο ομάδων μετατράπηκε σε αργό και σκληρό, γεγονός που ευνόησε τον Κόροιβο, ο οποίος πλησίασε στο σκορ, μειώνοντας στους 5 (60-55) στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Η ομάδα του Χάρη Μαρκόπουλου συνέχισε την αντεπίθεση της και στο τέταρτο δεκάλεπτο. Παίζοντας εξαιρετική άμυνα, κατόρθωσε να πάρει το προβάδισμα (70-69) δύο λεπτά πριν το τέλος του παιχνιδιού. Ο Δορκοφίκης έφερε το παιχνίδι στα ίσια (70-70) με μία ελεύθερη βολή, ενώ ο Ματζέτ έγραψε το τελικό 72-70, καθώς Τζόνσον και Δορκοφίκης δεν κατάφεραν να βρουν το δρόμο προς το καλάθι.

Τα δεκάλεπτα: 26-22, 51-43, 60-55, 70-72
ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ (Κουστένης): Μίτροβιτς 18 (5), Λούμπι 6, Αθανασούλας 4, Μάρκοβιτς 16 (1), Δορκοφίκης 8, Ιωάννου 3, Τζόνσον 2, Οφοέγκμπου 4, Αβραμίδης 5 (1), Σίμπσον 4.
ΚΟΡΟΙΒΟΣ (Μαρκόπουλος): Κερκ 11, Ματζέτ 10 (1), Μάρσαλ 5, Γιαννακίδης, Αγγελόπουλος 4, Μπάουερς 12, Βασίλιεβιτς 5 (1), Κανονίδης 9 (1), Ρούμπιο 14, Γαλιώτος 2.

Καρδίτσα – Απόλλων Πάτρας 95-67

«Διέλυσε» τον Απόλλωνα Πάτρας η Καρδίτσα «Πάρτι» έκανε η Καρδίτσα απέναντι στον υποβιβασμέ…