Κεντρική Basket League Αγώνες Άρης – Παναθηναϊκός 56-72

Άρης – Παναθηναϊκός 56-72

aris pao

aris-pao

Εύκολο απόγευμα πέρασε ο Παναθηναϊκός στο Nick Galis Hall, όπου και επικράτησε του Άρη με 72-56 στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής (εξ αναβολής παιχνίδι). Οι “πράσινοι” βρήκαν απέναντί τους αντίσταση μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο και στη συνέχεια επέβαλλαν πλήρως το ρυθμό τους.

Απο την άλλη πλευρά, οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη παρ’ ότι ξεκίνησαν δυνατά εκμεταλλευόμενοι κυρίως τον αιφνιδιασμό, δεν κατάφεραν να συνεχίσουν στον ίδιο ρυθμό έχοντας σοβαρό πρόβλημα στο επιθετικό κομμάτι.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Παππάς με 17 πόντους, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Βεζένκοβ με 11 πόντους.

Ο Άρης ξεκίνησε με τους: Πάσαλιτς, Τόμας, Νέιμικ, Ριντ και Βεζένκοβ, ενώ η αρχική πεντάδα του Παναθηναϊκού αποτελουνταν από τους: Γιάνκοβιτς, Διαμαντίδη, Μπατίστα, Φτση και Σλότερ.

Ο Άρης ξεκίνησε δυνατά και με τρίποντα των Τόμας και Ριντ και καλάθι του Πάσαλιτς προηγήθηκε με 8-2 στο 3ο λεπτό. Οι “πράσινοι” αντέδρασαν και με σουτ τριών πόντων από τους Γιάνκοβιτς και Παππά, ισοφάρισαν σε 12-12, 2:55 πριν τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου. Το τριφύλλι συνέχισε σε αυτό το ρυθμό και κατάφερε να προηγηθεί στο πρώτο δεκάλεπτο με 17-14.

Στη δεύτερη περίοδο, ο Παναθηναϊκός με κεκτημένη ταχύτητα, προηγήθηκε με 14-21 αναγκάζοντας το Δημήτρη Πρίφτη να καλέσει τάιμ άουτ. Οι “κιτρινόμαυροι” έδειχναν να αντιμετωπίζουν ιδιαίτερο πρόβλημα στην επίθεση, γεγονός που εκμεταλλεύθηκαν οι φιλοξενούμενοι και με κάρφωμα του Νέλσον εκτόξευσαν τη διαφορά στο +12 (14-26, 16′). Με τον Παππά να παίρνει το όπλο του και τον Διαμαντίδη να εκτελεί από τα 6,75, οι πρωταθλητές προηγήθηκαν και με 17 πόντους (21-38), με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με σκορ 23-38.

Πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους στο πρώτο ημίχρονο ήταν ο Ριντ με 7 πόντους, ενώ για τους φιλοξενούμενους ο Παππάς με 12 πόντους.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, Βεζένκοβ (τρίποντο) και Νέιμικ (δίποντο) μείωσαν στους 10, όμως Παππάς και Γιάνκοβιτς με δύο σερί τρίποντα διαμόρφωσαν το 28-44, 8:22 πριν το τέλος του δεκαλέπτου. Στη συνέχεια ήταν η σειρά του Μπλουμς να σκοράρει, με τον άσσο του ΠαναθηναΙκού να εκτελεί δύο εύστοχα τρίποντα κάνοντας το 28-50 (6:46 για τη λήξη της περιόδου). Ο Τόμας έβγαλε την ασίστ στον Μούρτο με τον τελευταίο να καρφώνει, με τον Άρη να πετυχαίνει το καλάθι της βραδιάς και το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με σκορ 39-59.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες έκαναν πολλές αλλαγές οι οποίες και αποτέλεσαν το σημαντικότερο κομμάτι της περιόδου, καθώς το τελικό αποτέλεσμα δεν άλλαξε ιδιαίτερα.

Διαιτητές: Πηλοΐδης – Ταβουλαρέας – Μητσόπουλος.
Τα δεκάλεπτα: 14-17, 23-38, 39-59, 56-72.
ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Πάσαλιτς 2, Δήμας, Ριντ 9 (1), Τόμας 6 (2), Πουλιανίτης 2, Χαρίσης 2, Καραθανάσης, Βεζένκοβ 11 (1), Νέιμικ 8, Μούρτος 9 (1), Σίμτσακ, Αντεγκμπόγιε 7 (1).
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάνοβιτς): Σλότερ 4, Μποχωρίδης, Γιάνκοβιτς 8 (2), Φώτσης, Νέλσον 6, Παππάς 17 (3), Μαυροκεφαλίδης 2, Διαμαντίδης 11 (3), Γκιστ 4, Μπατίστα 10, Μπλουμς 8 (2), Λαουάλ 2.