Κεντρική Basket League Αγώνες Τρίκαλα – Κολοσσός 87-94

Τρίκαλα – Κολοσσός 87-94

larentzakis kolossos

larentzakis-kolossos

Με ένα σπουδαίο “διπλό” έφυγε από τα Τρίκαλα ο Κολοσσός Ρόδου, που επικράτησε της τοπικής ομάδας με 94-87. Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη ήταν καλύτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και με 64% στα τρίποντα (16/25) πήρε τη νίκη με την οποία κλείδωσε ουσιαστικά την παρουσία του στα πλέι οφ και παραμένει στο κυνήγι της έκτης θέσης.

Από την πλευρά τους τα Τρίκαλα, κατάφεραν να ακολουθήσουν τον ρυθμό των φιλοξενούμενων για περίπου 15 λεπτά, όμως η κακή αμυντική λειτουργία των παικτών του Κώστα Φλεβαράκη οδήγησε στην ήττα.

Πρώτος σκόρερ για τα Τρίκαλα (αλλά και του αγώνα) ήταν ο Κάπκοβιτς με 24 πόντους, ενώ για τον Κολοσσό Ρόδου ο Ρόμπινσον με 19 πόντους.

Τα Τρίκαλα ξεκίνησαν με τους: Ίνγκραμ, Τρέισι, Χάρις, Κάπκοβιτς και Πάνο, ενώ η αρχική πεντάδα του Κολοσσού αποτελούνταν από τους: Ουότερς, Λίντεν, Σκοτ, Χάγκινς και Ρόμπινσον.

Ο Κολοσσός μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και με τρία τρίποντα (δύο του Σκοτ και ένα του Λίντεν) προηγήθηκε στο 4’ με 4-9. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν άμεσα και με πρωταγωνιστή τον Χάρις, ισοφάρισε σε 11-11, 4:31 πριν τη λήξη του δεκαλέπτου. Οι φιλοξενούμενοι πήραν εκ νέου προβάδισμα 5 πόντων (13-18), με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται με σκορ 18-20.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, τα Τρίκαλα προηγήθηκαν για πρώτη φορά στο παιχνίδι με 24-23 και λίγο αργότερα με 26-24. Οι φιλοξενούμενοι ανέτρεψαν γρήγορα την κατάσταση και με τους Λαρεντζάκη, Μανωλόπουλο και Τσάμη να σκοράρουν, μετέτρεψαν το -2, σε +4 (29-33, 5 λεπτά πριν το ημίχρονο). Οι Ροδίτες, συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου ανέβασαν τη διαφορά στους 7 πόντους με τους Χάγκινς και Στεφανίδη να διαμορφώνουν το 37-44.

Πρώτος σκόρερ για τα Τρίκαλα στο πρώτο ημίχρονο ήταν οι Χάρις και Κάπκοβιτς με 7 πόντους, ενώ για τον Κολοσσό ξεχώρισε ο Σκοτ με 8 πόντους.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Ρόμπινσον με δύο συνεχόμενα τρίποντα εκτόξευσε τη διαφορά στους 13 πόντους (37-50). Το σόου τριπόντων σε αυτό το δεκάλεπτο συνεχίστηκε, με τον Κάπκοβιτς να σκοράρει για τα Τρίκαλα πίσω από τα 6,75 και τον Λίντεν να απαντά αμέσως και να διατηρεί το +13 (40-53). Ένα λεπτό αργότερα ήταν σειρά του Ίνγκραμ να σκοράρει με τρίποντο, ενώ και οι Κάπκοβιτς (4 σερί πόντοι) και Αλεξάντερ μείωσαν στους πόντους (49-53), με τον Άρη Λυκογιάννη να καλεί εσπευσμένα τάιμ άουτ. Χάρις με τρίποντο και Κάπκοβιτς με βολές έφεραν τη διαφορά στο καλάθι (54-56), με τους νησιώτες να ξεφεύγουν εκ νέου με 7 πόντους με καλάθια των Λίντεν και Σμιθ (54-61, 2:37 για το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου). Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 58-66.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Ίνγκραμ με τρίποντο μείωσε στους 4 πόντους (64-68), με τον Λαρεντζάκη να απαντά με τον ίδιο τρόπο, διατηρώντας το +7 για τον Κολοσσό (64-71, 7:46 για τη λήξη του αγώνα). Η ομάδα του Κώστα Φλεβαράκη, 4 λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα, μείωσε στους 4 πόντους (76-80) με καλάθι και φάουλ του Αλεξάντερ. Ο Ρόμπινσον με εύστοχο σουτ από τα 6,75 διαμόρφωσε το 76-83, ενώ με ίδιο τρόπο ο Μανωλόπουλος έφερε τη διαφορά στο +8 για τους φιλοξενούμενους (78-86) δίνοντας τη χαριστική βολή στα Τρίκαλα.

Διαιτητές: Φούφης – Σόμος – Γκούμας.
Τα δεκάλεπτα: 18-20, 37-44, 58-66, 87-94.
ΤΡΙΚΑΛΑ (Φλεβαράκης): Ίνγκραμ 11 (2), Νικολόπουλος, Τρέισι 6, Χάρις 12 (2), Τσούπκοβιτς 24 (3), Πάνος 6, Σπάνος, Ματαλόν 6, Βαρυτιμιάδης, Αλεξάντερ 14, Χολ 8.
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Λυκογιάννης): Τολιόπουλος, Λαρεντζάκης 9 (1), Ουότερς, Μανωλόπουλος 13 (3), Σμιθ 14, Στεφανίδης 9 (1), Λίντεν 11 (3), Σκοτ 8 (2), Τσάμης 5 (1), Χάγκινς 6, Ρόμπινσον 19 (5).

Ολυμπιακός – Προμηθέας Πάτρας 80-69

Επιστροφή στις νίκες για τον Ολυμπιακό Στις νίκες επέστρεψε ο Ολυμπιακός, ο οποίος χωρίς ν…