Κεντρική Διεθνή Τα χρειάστηκε η Ρόμα

Τα χρειάστηκε η Ρόμα

Roma

Η Ρόμα, αν και πιέστηκε στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα τελικά κατάφερε να πάρει την νίκη απέναντι στην Ρέτζιο Εμίλια με 66-56 στο παιχνίδι που έριξε την αυλαία της 22ης αγωνιστικής του ιταλικού πρωταθλήματος.

Η Ρόμα μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου έφτασε να προηγηθεί με 35-29. Στην επανάληψη όμως η Ρέτζιο Εμίλια αιφνιδίασε τους γηπεδούχους και με επιμέρους σκορ 9-14, στο 30’ είχε μειώσει σε 44-43. Στην τελευταία περίοδο όμως, η Ρόμα πήρε τον έλεγχο, πάτησε το γκάζι και τελικά πήρε τη νίκη.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Ροκ Στίπτσεβιτς με 14 πόντους και τον ακολούθησε ο Μαχίμ ΝτεΖέου με 13 πόντους. Για τους ηττημένους ξεχώρισαν ο Ντρέικ Ντίνερ με 12 πόντους και οι Ακίλε Πολονάρα και Ριμάντας Καουκένας με 10 πόντους έκαστος.